Niezbędnik kierowcy

Niezbędnik kierowcy, czyli co warto zawsze mieć w samochodzie

Opublikowano: 24 czerwca 2021

Trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez samochodu. Dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do przedszkola, czy weekendowe wypady za miasto – bez auta ich organizacja byłaby znacznie uciążliwsza. Aby podróżowanie pojazdem było wygodniejsze i bezpieczniejsze, warto zaopatrzyć bagażnik w szereg różnych akcesoriów, które mogą być przydatne w nagłych sytuacjach. Oto krótki przegląd przedmiotów, jakie powinny znaleźć się w każdym samochodzie.

Po pierwsze: bezpieczeństwo

Obok obowiązkowych elementów wyposażenia pojazdu jak np. gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy, w bagażniku warto mieć apteczkę. Wprawdzie polskie prawo nie nakłada takiego obowiązku na kierowców, jednak w razie uczestnictwa w wypadku, prowadzący pojazd jest zobowiązany do udzielenia pomocy poszkodowanym. Dobrze wyposażona apteczka będzie w takich sytuacjach nieoceniona. Podobnie jest w przypadku kamizelek odblaskowych – nie są one podstawowym elementem wyposażenia samochodu, ale w razie awarii pojazdu na nieoświetlonym odcinku drogi kamizelka sprawi, że będziemy dobrze widoczni dla pozostałych uczestników ruchu. W okresie wakacyjnym oraz podczas wyjazdów weekendowych, szczególnie przydatne są alkomaty. Urządzenia te pozwolą nam określić, czy jesteśmy już w stanie bezpiecznie prowadzić samochód.

Pamiętaj! Kalibracja alkomatu to niezbędna czynność do prawidłowego działania alkomatu. Kalibruj swój alkomat z czujnikiem elektrochemicznym minimum raz w roku, by mieć pewność jego dokładnych odczytów. Usługę kalibracji alkomatów dla całej Polski wykonuje “Serwis Alkomatów Alkopatrol.pl”.

Po drugie: szybkie naprawy

Komplet podstawowych narzędzi zmieści się w każdym samochodowym schowku. Jeśli nie chcemy kupować całej skrzynki narzędziowej, warto zainwestować w uniwersalne narzędzie typu multitool. Dzięki temu będziemy mogli szybko i sprawnie usunąć podstawowe usterki. W przypadku nagłych napraw, które będziemy chcieli przeprowadzić samodzielnie, niezwykle przydatna będzie także latarka. Szczególnie dobrze sprawdzi się czołówka, którą za pomocą specjalnej gumki będziemy mogli założyć na głowę. W rezultacie zapewnimy sobie dobre oświetlenie oraz nie ograniczymy swobody ruchów rąk. Należy także pamiętać o komplecie zapasowych żarówek, na wypadek awarii świateł poza terenem zabudowanym, gdzie nie będziemy mieli możliwości dokupienia nowych świetlówek.

Po trzecie: gotowi na wszystko

Wprawdzie nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich sytuacji, jakie mogą nam się zdarzyć na drodze, jednak na wiele z nich możemy być przygotowani. Nawet najlepszym kierowcom zdarzają się drobne stłuczki, dlatego wiele nerwów może nam zaoszczędzić wydrukowany wzór oświadczenia o kolizji. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że zawarliśmy w dokumencie wszystkie konieczne informacje.

W wielu sytuacjach przydatne będą rękawiczki. Dodatkowo z pewnością w samochodzie sprawdzi się podręczna kosmetyczka, wyposażona chociażby w nawilżane chusteczki do mycia rąk. Kolejnym elementem, który może być nieocenioną pomocą w nagłych sytuacjach jest ładowarka do telefonu. W aucie nie powinno również zabraknąć parasola, okularów przeciwsłonecznych czy niewielkich kwot pieniędzy np. do zapłacenia za parking czy za przejazd na autostradzie.

Jak widać wzbogacając wyposażenie swojego samochodu o kilka akcesoriów możemy znacząco poprawić komfort i bezpieczeństwo jazdy.

31.05.2016

Udostępnij ten post:  • hunia pisze:

    Jeśli chodzi o punkt trzeci to z kobiecej strony zdecydowanie mogę polecić nakładki na szpilki z nabut.pl , Wam panowie może się to wydawać błahe, ale ile szpilek zostało startych podczas wciskania pedałów wiedzą tylko kobiety 😀

  • Jakub pisze:

    Polecam wszystkim instalację aplikacji Niezbędnik kierowcy – asystent, dostępną w Google Play 🙂

  • Pizd* pisze:

    W szpilkach się nie jeździ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
alkomat elektrochemiczny
Alkomat to bardzo przydatne urządzenie, które pozwoli Ci spr...
alkomat elektrochemiczny
Jaki alkomat wybrać? To podstawowe pytanie jakie...