Nissan Ariya

Nissan Ariya – elektryczny crossover z Japonii

Opublikowano: 21 września 2023

Elektromobilność jest trendem, od którego nie ma odwrotu we współczesnej motoryzacji. Z tego względu najważniejsi producenci samochodów już od kilku lat przygotowują modele z nowym typem napędu. Najlepszym tego przykładem jest Nissan Ariya, zapowiedź nowej ery w historii japońskiej marki.

W modnym stylu

Nissan Ariya znakomicie wpisuje się w najnowsze motoryzacyjne trendy. To crossover w stylu coupe, a więc propozycja skierowana do kierowców, którzy lubią wyrazisty wygląd oraz dynamiczną jazdę. Już na pierwszy rzut oka można poznać, że pod maską samochodu pracuje napęd elektryczny. Świadczy o tym panel imitujący osłonę chłodnicy, aerodynamiczne felgi z lekkich stopów oraz klapka zasłaniająca gniazdo ładowania. Drapieżny wygląd podkreślają wąskie światła. Tylne lampy połączone zostały listwą, co jest obecnie dość popularnym zabiegiem stylistycznym. Na uwagę zasługuje również opadający ku tyłowi dach.

Nissan Ariya

Wnętrze crossovera urządzono w nowoczesnym stylu. Zamiast analogowych zegarów zamontowano monitor, na którym można obserwować parametry jazdy takie jak prędkość czy poziom naładowania akumulatorów. Na środku deski rozdzielczej znajduje się drugi ekran, który służy do obsługi funkcji pojazdu oraz multimediów. Ku uciesze bardziej tradycyjnych kierowców w środku można znaleźć panel dotykowy służący do obsługi klimatyzacji, a także fizyczne przyciski na kierownicy.

Ze względu na zastosowany rodzaj napędu wewnątrz pojazdu wygospodarowano wiele miejsca dla pasażerów pomimo zachowania kompaktowych rozmiarów. Duża w tym zasługa braku tunelu środkowego.

Trzy wersje do wyboru

Ariya dostępna jest w trzech wersjach napędowych. Najmocniejsza z nich wyposażona jest w napęd na cztery koła.

Podstawowy wariant to Ariya 63 kWh (218 KM, 300 Nm). Samochód wyposażony jest w akumulator o pojemności 63 kWh. Elektryczny silnik pozwala na  przyspieszenie do 100 km/h w 7,5 s, a prędkość maksymalna to 160 km/h. Natomiast deklarowany przez producenta zasięg to 403 km. Mocniejsza wersja, czyli Ariya 87 kWh (242 KM, 300 Nm), wyróżnia się akumulatorem o pojemności 87 kWh. Mocniejszy układ napędowy gwarantuje przyspieszenie do 100 km/h w 7,6 s i prędkość maksymalną 160 km/h. W tym przypadku deklarowany zasięg wynosi 520 km. Najmocniejszym wariantem jest Ariya e-4ORCE 87 kWh (306 KM, 600 Nm), w której zastosowano napęd na cztery koła. Wersja ta również wyposażona jest w akumulator o pojemności 87 kWh, jednakże większa moc pozwala przyspieszyć do 100 km/h w 5,7 s, z kolei prędkość maksymalna wynosi 200 km/h.  Zasięg w tym przypadku to nawet 490 km.

Nissan Ariya

Ładowanie nie musi być problemem

Bez względu na wybrany wariant Ariya może z powodzeniem zastąpić samochód spalinowy, o czym świadczy duży zasięg. Nissan zadbał o to, by jego samochody sprzedawane w Europie były wyposażone w złącze CCS. Dzięki temu możliwe jest ładowanie elektrycznego crossovera za pomocą ładowarki o mocy 130 kW. W ten sposób w ciągu godziny zasięg może wzrosnąć nawet o 300 km. To jednak nie wszystko, albowiem Ariya została wyposażona w akumulator chłodzony cieczą, co zapobiega jego przegrzewaniu się, szczególnie podczas korzystania ze stacji szybkiego ładowania.

Nissan Ariya

Nowe technologie na pokładzie

W codziennej eksploatacji kierowcy powinni docenić także nowe technologie. Na uwagę zasługuje przede wszystkim system ProPilot, który wspomaga jazdę po autostradzie oraz w korkach. Dzięki niemu samochód na przykład automatycznie dostosuje prędkość przed wejściem w zakręt.

Pomocnym rozwiązaniem jest również e-Pedal. Umożliwia on jazdę przy wykorzystaniu wyłącznie pedału przyspieszenia, przez co staje się ona jeszcze bardziej intuicyjna i prostsza. Po tym, jak kierowca puści „gaz”, włączy się system rekuperacji, który pozwala na doładowanie akumulatora.

 Artykuł powstał przy współpracy z Carsmile

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Hyundai KONA
Za 20 000 euro możemy sięgnąć dość daleko w świecie SUV-ów....
Opel Astra
Kompaktowe wymiary, ...
Wypożyczalnia samochodów w Krakowie
Przemieszczaj się po Krakowie w komfortowy sposób, k...
Kia EV9
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
zakup samochodu
Wielu z nas salony samochodowe kojarzą się w szczegó...