Nissan Qashqai

Nissan Qashqai z nowym silnikiem

Opublikowano: 14 listopada 2018

Nissan Qashqai od kiedy pojawił się na rynku, jest hitem sprzedaży i najlepiej sprzedającym się samochodem w segmencie SUV. Polacy pokochali auto japońskiego producenta, ze względu na jego wszechstronność, niewielkie spalanie, oraz dobry stosunek ceny do jakości.

Prawdziwym fenomenem jest jednak fakt, że sprzedaż Qashqaia wciąż rośnie. W 2017 roku na jego kupno zdecydowało się aż 16 000  osób. To 25 procent więcej w 2013 roku. Nissan Qashqai bardzo popularny jest również jako auto flotowe. W 2013 roku zdecydowało się na niego ponad 3000 firm, a w roku 2017 powyżej 7000. Te imponujące liczby pokazują, jak dobrze radzi sobie Qashqai, zarówno jako auto rodzinne, jak i przeznaczone do użytku firmowego.

Klienci doceniają liczne zalety Nissana Qashqai, do których należy przede wszystkim wygoda w codziennym użytkowaniu. Auto posiada bagażnik o pojemności 445 litrów, a przy złożonych siedzeniach – 1990. Doskonale sprawdza się zatem jako samochód rodzinny, dobry zarówno na wszelkiego rodzaju dłuższe trasy, jak i codzienną jazdę po mieście. Nie bez znaczenia jest też jego wygląd – moda na SUVy sprawiła, że Nissan świetnie wstrzelił się w swój moment, a opływowe kształty tego flagowego modelu sprawiają, że Quashqai jest idealnym balansem między dużym SUVem, a miejskim crossoverem. Dobrze sprawdza się też jako auto flotowe, ponieważ nie wymaga wielkich kosztów serwisowania. Ze względu na swoją wielkość i łatwość prowadzenia jest chętnie wybierany przez kobiety, które czują się w nim bezpiecznie i komfortowo. Mężczyźni za to doceniają jego sportowy i lekko offroadowy charakter, oraz niezłe jak na SUVa osiągi.

Nissan Qashqai jest uwielbiany nie tylko w Polsce, ale też na zachód od naszej granicy. Warto wspomnieć, że od momentu jego premiery, która miała miejsce dziesięć lat temu, z taśm produkcyjnych w Europie zjechało już ponad 3 miliony egzemplarzy, a tylko w 2017 roku była to liczba przekraczająca 600 tysięcy sztuk.

Nowy silnik 1.3

Niedawno Nissan Qashqai otrzymał nową jednostkę napędową o mocy 1.3 litra, która zastąpi poprzednie modele o mocy 1.2, oraz 1.6. Silnik powstał w ramach współpracy Sojuszu Renault-Nissan-Mitsubishi z Daimlerem. Silnik ten jest nowością w modelu Qashqai. Jest oferowany w pakiecie z sześciobiegową manualna skrzynią biegów, lub najnowszym siedmiobiegowym, dwusprzęgłowym automatem (DCT). Obie przekładnie zapewniają napęd na przednią oś pojazdu. Debiutująca w masowo produkowanych Nissanach skrzynia DCT ma dawać większe przyspieszenie, oraz bardziej płynne przekazywanie mocy.

Nowa jednostka otrzymała także szereg ulepszeń, które mają na celu jeszcze bardziej usprawnić codzienne funkcjonowanie. Dodano do niej między innymi filtr cząstek stałych. W tym miejscu należy wspomnieć, że wszystkie nowe silniki spełniają najnowszą europejską normę emisji spalin, Euro 6d-Temp.

Dodatkowo poprawiono też układ wtryskowy, konstrukcję komory spalania, oraz dokonano obniżenia tarcia. Poprawkom uległa również turbosprężarka. Liczne udoskonalenia mają między innymi obniżyć spalanie jednostki, oraz jeszcze bardziej wyciszyć dźwięk jej pracy, za pomocą wyższego momentu obrotowego przy niższej prędkości. Pasażerowie powinni odczuć te zmiany poprzez mniejszy hałas we wnętrzu kabiny.

Całość nowego zespołu napędowego o pojemności 1,3 litra można zakupić w trzech konfiguracjach. Są to: 140 KM i 160 KM z sześciobiegową skrzynią manualną oraz 160 KM z siedmiobiegową przekładnią DCT. Moment napędowy tych jednostek wynosi odpowiednio: 240 Nm w słabszej wersji, 260 Nm w mocniejszej wersji z manualną skrzynią biegów, oraz 270 Nm  w wersji ze skrzynią biegów DCT.

Dodatkowo poprawiono także przyspieszenie pojazdu. Największa różnica jest odczuwalna przy przyspieszaniu w zakresie od 80 do100 km/h , ponieważ z nową jednostką jest ono lepsze aż o 1,2 sekundy. – z 5,7 do 4,5. Jeśli chodzi o przyspieszenie od zera do stu kilometrów na godzinę, uległo ono niewielkiej poprawie i obecnie wynosi 10,5s . przy wcześniejszych 10,6s. O 35% poprawiono też osiągi na 6 biegu przy prędkości 100-120 hm/h.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Kia EV9
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Nissan Ariya
Elektromobilność jest trendem, od którego nie ma odwrotu we...
zakup samochodu
Wielu z nas salony samochodowe kojarzą się w szczegó...
Wynajem średnioterminowy
Posiadanie własnej firmy ma wiele zalet, jednak aby osiągnąć...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...