Menu
Toyota Land Cruiser

Nowa Toyota Land Cruiser – już bez V8

Toyota zaprezentowała zupełnie nową generację modelu Land Cruiser. To jeden z najbardziej cenionych samochodów japońskiego producenta, szczególnie w krajach arabskich. Najnowsze wcielenie kultowego auta nie straciło nic ze swoich terenowych atutów, jednakże stało się zdecydowanie bardziej przyjazne w codziennej eksploatacji.

Toyota Land Cruiser – co nowego?

Nowa Toyota Land Cruiser zachowała charakterystyczny pudełkowaty kształt swojego poprzednika. Z zewnątrz zmieniły się jedynie detale. Projektanci postawili na nowe światła z przodu i z tyłu, a ponadto unowocześnili przedni pas pojazdu, nadając mu przy tym jeszcze więcej masywności.

Land Cruiser w swoich najdroższych wersjach był zawsze samochodem luksusowo wykończonym. To w końcu ulubiona terenówka generałów NATO. Zegary prezentują się nowocześnie i zarazem czytelnie, na uwagę zasługuje również wielofunkcyjna kierownica. Nad konsolą środkową dominuje duży ekran dotykowy, który stanowi centrum zarządzania poszczególnymi funkcjami samochodu. Co ważne, Toyota nie zrezygnowała jednak z fizycznych przycisków.

Najnowsze auto Toyoty dostępne będzie w dwóch wersjach – pięcio i siedmioosobowej. Pasażerowie dalszych rzędów siedzeń mogą również liczyć na różnego rodzaju udogodnienia podczas dalekich podróży.

Nowy Land Cruiser to pierwszy samochód zbudowany na modułowej platformie Toyoty GA-F, która należy do rodziny TNGA. Auto jest lżejsze od swojego poprzednika o 200 kilogramów, a poza tym cechuje się większą sztywnością nadwozia. Co ważne, producent nie zrezygnować z konstrukcji opartej na ramie, a więc z rozwiązania, które cenią miłośnicy jazdy terenowej.

Toyota Land Cruiser

Nowa Toyota Land Cruiser – co pod maską?

Poprzednik oferowany był wyłącznie z silnikami ośmiocylindrowymi – benzynowym oraz dieslem. Jednostki te cenione są za aksamitną kulturę pracy oraz ponadprzeciętny poziom niezawodności, tak ważnej w przypadku pojazdu terenowego.

Najnowsza generacja definitywnie zrywa z V8. Jego miejsce zajmie benzynowa jednostka napędowa w układzie V6 z podwójnym turbodoładowaniem o pojemności 3,5 litra, wspomagana silnikiem elektrycznym. Łączna moc tego układ to 400 KM, a więc więcej niż w poprzedniku (maksymalnie 381 KM). Miłośnicy silników Diesla znajdą w ofercie jednostkę o pojemności 3,3 litra i mocy około 300 KM. Oficjalne dane techniczne zostaną zaprezentowane dopiero za jakiś czas.

Nad bezpieczeństwem jazdy czuwać będą liczne systemy wspomagające kierowcę. Na szczególną uwagę zasługuje automatyczny tryb z inteligentnym rozpoznawaniem rodzaju nawierzchni oraz dostosowaniem parametrów jazdy do aktualnych warunków.

Toyota Land Cruiser

Nowa Toyota Land Cruiser – kiedy w salonach?

Nowa Toyota Land Cruiser nie posiada jeszcze europejskiej homologacji, stąd też jej sprzedaż na Starym Kontynencie jest obecnie niemożliwa. Model ten jest celowany głównie w klientów z Bliskiego Wschodu oraz Ameryki Północnej, jednakże ma on swoich sympatyków również w Europie.

Czas na nowego Lexusa LX?

Od 1995 roku na niektórych rynkach oferowany był również Lexus LX, bliźniaczy model Toyoty Land Cruiser. To pojazd droższy, o bardziej luksusowym charakterze. Obecnie w salonach można spotkać trzecią generację modelu LX, która produkowana jest od 2008 roku i jej rynkowy żywot dobiega już końca. Z całą pewnością nowy Land Cruiser stanowi zapowiedź bardziej luksusowego wydania spod znaku Lexusa.

 AutoVIPek

zdjęcia: materiały prasowe 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022