Nowe wystawy w Muzeum Fryderyka Chopina

Opublikowano: 14 listopada 2018

W Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie zostały otwarte dwie nowe wystawy czasowe: Paderewski Chopinowi oraz Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018. Pierwsza z nich jest poświęcona postaci Ignacego Jana Paderewskiego. Druga została poświęcona twórczości kompozytorów polskich w latach 1918-2018.

Dwie nowe wystawy pokazują wątek muzyki polskiej z rożnych perspektyw. Zostały zrealizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz programu Dziedzictwo Muzyki Polskiej.

Wystawa Paderewski Chopinowi

Wystawa pt. Paderewski Chopinowi koncentruje się na chopinowskich wątkach w życiu i działalności wielkiego polskiego pianisty i męża stanu. Ekspozycja składa się z ok. 40 obiektów muzealnych należących do zbiorów Muzeum Fryderyka Chopina i Biblioteki Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Niektóre z obiektów są prezentowane po raz pierwszy. Wśród pamiątek, które można obejrzeć, znalazły się m. in. cenne rękopisy i autografy muzyczne jak np. rękopis słynnego Menueta G-dur, zbiór portretów pianisty i przedmioty osobiste tj. wizytówka czy walizka Paderewskiego. Wśród obrazów znalazło się także dzieło autorstwa Louisa Frédérica Schützenbergera. Na wystawie można także zapoznać się z rękopisem Ballady g-moll op. 23 Fryderyka Chopina. Został on pozyskany do kolekcji Muzeum w 2017 r.

Różne oblicza wystawy

Jedna z części wystawy poświęcona została kwestiom rejestracji wykonań Paderewskiego. W zaaranżowanej specjalnie przestrzeni można obejrzeć rolkę pianolową i Paderewskiego we fragmencie filmu Moonlight sonata z 1937 r.

Część wystawy przedstawia także wątek występów pianisty w Europie i Stanach Zjednoczonych dzięki m. in. zachowanym programom koncertowym. Pokazuje także zakorzenienie kompozytora w estetyce romantyzmu. Ekspozycja nie ogranicza się tylko do przedstawienia wielkiego pianisty i kompozytora, ale także ukazuje jego inne oblicza: mówcy, redaktora dzieł Chopina i filantropa.

Wystawy, lekcje muzealne i koncert

Wystawę Paderewski Chopinowi można oglądać w Sali Wystaw Czasowych Muzeum Fryderyka Chopina do 13 stycznia 2019 r.

Towarzyszy jej cykl lekcji muzealnych. Natomiast 8 stycznia 2019 r. odbędzie się koncert Michała Szymanowskiego. Pianista wykona kompozycje Chopina i Paderewskiego.

 

Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018

Do 3 marca 2019 r. w zabytkowej przestrzeni Muzeum Fryderyka Chopina można także zobaczyć drugą wystawę pt. Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018.

Konstelacje to rodzaj mapy, w której niezwiązane ze sobą punkty przecinają się na pewnej geometrycznej płaszczyźnie. Wątki i koncepcje w muzyce polskiej ostatniego stulecia tworzą właśnie taką sieć.

Elementem głównym wystawy jest, rozpisany na blisko 70 utworów, komentarz poświęcony postawom kompozytorów wobec historii, tradycji i nowoczesności. Wystawa jest w postaci instalacji zaprojektowanej przez Jana Strumiłło. Na ekranach multimedialnych znajdą się nagrania i opisy utworów oraz komentarze kompozytorów i muzykologów w formie filmów. Na temat pojęcia muzyki polskiej wypowiadają się m.in.: Zygmunt Krauze, Wojtek Blecharz, Agata Zubel czy Marcin Stańczyk.

Czym jest dzisiaj muzyka polska?

Kolejnym elementem wystawy będzie panel dyskusyjny przeprowadzony, 11 grudnia 2018 r., przez Jana Topolskiego. Na pytanie „czym jest dzisiaj muzyka polska?” spróbują odpowiedzieć: Hanna Kulenty, dr Katarzyna Naliwajek-Mazurek, prof. Szabolcs Esztenyi i Piotr Peszat.

Wystawę Konstelacje. Muzyka Polska 1918-2018 zorganizowano we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w ramach programu Polska Music oraz programu Polska 100 oraz międzynarodowego programu kulturalnego realizowanego dla uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

tekst: Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Sonos
Dzięki zaawansowanym technologiom, takim jak wzmacniacze kla...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...