Rock elektroniczny

Nowoczesne brzmienia – style muzyki elektronicznej

Opublikowano: 4 listopada 2017

Muzyka elektroniczna stała się pojęciem tak szerokim, że trudno o odpowiednią definicję. Wkracza na teren popu, rocka czy innych gatunków, coraz śmielej przekraczając te granice. Nowoczesne brzmienia stają się też coraz popularniejsze – warto wiedzieć, jakie rodzaje wyróżniamy i czego się obecnie słucha.

Ambient

Coraz popularniejszy gatunek muzyki elektronicznej – spokojny, eksperymentalny, zdecydowanie pomijający rozwijanie linii melodycznej. To luźne podejście do tworzenia utworu, tzw. dźwięku. Co prawda łączy się je powtarzaną frazą, np. perkusji. Kawałek rozwijany jest poprzez odpowiednie operowanie barwą dźwięku.

To minimalizm przede wszystkim, a liczy się przede wszystkim brzmienie. Wśród pierwszych kompozytorów tego stylu warto wymienić Briana Eno oraz Klausa Schulze’a, a z późniejszych m.in. Aphex Twin, The Orb, Future Sound of London, Air. Podgatunkiem jest zaś dark ambient, wyjątkowa mroczna odmiana.

Electro

Styl ten to połączenie muzyki elektronicznej i wczesnego hip-hopu, a jego historia sięga lat 80. Dzisiejsze electro ma tak wiele odmian, że trudno wrzucić je do jednego worka. Najmocniej do klasycznego brzmienia nawiązuje tzw. bass oraz freestyle, a także ogólnie pojmowana muzyka dance i współczesne nu-electro, czyli misz-masz z muzyką taneczną, graną w klubach. Muzyka electro posłużyła też jako inspiracja dla techno oraz house. Warto posłuchać m.in. Legowelt, Ti-Mo czy Basshunter.

Rock elektroniczny

Muzyka electro jest też coraz częściej łączona – ale i mylona – z innymi stylami, m.in. breakbeatem, stylem house, new rave czy rockiem elektronicznym (electro-rock). Ten ostatni to wyjątkowo ciekawe brzmienie – niby jest to gatunek muzyki rockowej, ale dominują w nim instrumenty elektroniczne.

Nie jest to jednak zjawisko nowe, bo już w latach 60. muzycy używali syntezatorów. Elektroniczne brzmienie było stałym elementem rocka progresywnego. Wystarczy posłuchać m.in. King Crimson, Yes, Camela. Jednak w ich twórczości elektroniczne instrumenty stanowiły element, dodatek. Inne hrupy – np. Tangerine Dream – oparli o nie swą muzykę.

House

Styl muzyki house to kolejny z nurtów elektronicznej muzyki klubowej. Stanowi ciekawe połączenie muzyki house z innymi gatunkami oraz stylami, np. muzyki dance. Electro house jest jednym z nowoczesnych brzmień, a od 2000 roku cieszy się rosnącą popularnością w klubach.

Twórcy używają analogowych linii basowych o bardzo ostrym brzmieniu, syntezatora i sampli wokalu. Trzeba ich pochwalić za kreatywność – nic dziwnego, że styl zyskuje zwolenników. Ponadto w ciągu kilku dekad wyodrębniło się aż kilkanaście różnych odmian house’u! Np. chicago house, deep house, latin house, progresive house czy funky house.

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Bal Maskowy
W najbliższą sobotę, 9 grudnia, o godzinie 18:00, Op...
Summer Queen
Na pewno pamiętasz serial „Słoneczny Patrol”, który zapocząt...
Biżuteria
Sklep jubilerski Prestiż to to miejsce, w którym tradycja ju...
„tik, tik… BUM!” - Tak ostatecznie nazwano...
Eufonie
Od 17 do 25 listopada br. w Warszawie będzie odbywać...