Nowy Lexus NX

Nowy Lexus NX – czy powtórzy sukces poprzednika?

Opublikowano: 25 października 2021

Lexus NX to jeden z najpopularniejszych SUV-ów klasy premium na polskim rynku. Klienci chętnie wybierają japońską propozycję ze względu na niezwykle śmiałą i rzucającą się w oczy stylistykę, a także niezawodny i zarazem oszczędny napęd hybrydowy. Teraz Japończycy zaprezentowali drugą generację modelu. Czy powtórzy on sukces swojego poprzednika?

Lexus NX – jeden z najważniejszych modeli

Pierwsza generacja Lexusa NX została zaprezentowana w 2014 roku w Pekinie. Samochód ten od razu zaskarbił sobie serca wielu fanów motoryzacji za sprawą niebanalnego wyglądu. Nadwozie charakteryzuje się bowiem dużą liczbą przetłoczeń oraz rozmaitych krzywizn. Jego wnętrze było jednak zdecydowanie bardziej tradycyjne, typowe dla ówczesnych modeli japońskiego producenta.

Ciepłe przyjęcie Lexusa NX przełożyło się na jego wyniki sprzedaży. Dla przykładu w 2015 roku był to trzeci najpopularniejszy SUV sprzedawany na polskim rynku. Podobnie wygląda sprzedaż tego modelu w Europie. To jeden z popularniejszych SUV-ów na Starym Kontynencie, a zarazem najchętniej wybierany model Lexusa.

Nowy Lexus NX

Nowy Lexus NX – mniej kontrowersyjny od poprzednika

Nowy Lexus NX swoim wyglądem mocno nawiązuje do poprzedniej generacji. Wygląda jednak znacznie dojrzalej i poważniej, co wynika ze znacznie mniejszej liczby przetłoczeń na karoserii, a także z przeprojektowanych świateł. Auto delikatnie również urosło, aczkolwiek największą różnicę widać w rozstawie osi, który został zwiększony o 30 mm, co przekłada się na przestronność kabiny pasażerskiej.

Samochód zyskał również nowe wnętrze, które zdecydowanie lepiej wpisuje się we współczesne trendy w świecie motoryzacji. Tradycyjne zegary zostały zastąpione ekranem ciekłokrystalicznym, który prezentuje kierowcy najważniejsze parametry jazdy. Konsola środkowa zwieńczona jest ekranem dotykowym, który odpowiada za sterowanie funkcjami pojazdu. Na uwagę zasługują nowe multimedia, które nie powinny odstawać od tego, co oferuje konkurencja. Zniknął także charakterystyczny dla Lexusa touchpad, na funkcjonowanie którego narzekało wielu kierowców. Co z całą pewnością ucieszy tradycjonalistów, Lexus zachował kilka fizycznych przycisków oraz pokręteł. Dzięki takiemu rozwiązaniu jazda jest znacznie bezpieczniejsza, ponieważ kierowca może je obsługiwać bez konieczności odrywania wzroku od jezdni.

Nowy Lexus NX

Nowy Lexus NX – co pod maską?

Dotychczasowa generacja Lexusa NX oferowana była w dwóch wersjach – z dwulitrowym silnikiem benzynowym z turbodoładowaniem oraz z napędem hybrydowym. Klienci szczególnie cenili sobie ten drugi wariant, który łączy moc oraz oszczędność, a więc parametry niezwykle ważne w codziennej eksploatacji.

W drugiej generacji podstawową wersją napędową również będzie układ hybrydowy. Jego moc to 242 KM, która może być przenoszona na przednią oś lub na cztery koła. Nowością będzie hybryda typu plug-in. To układ znany z Toyoty RAV4 PHEV, którego podstawę stanowi 2,5-litrowy silnik benzynowy. Generuje on moc maksymalną na poziomie 306 KM i pozwala przejechać 60 km w trybie wyłącznie elektrycznym.

Druga generacja popularnego Lexusa zostanie wyposażona również w liczne systemy wspomagające jazdę. Na szczególną uwagę zasługuje chociażby adaptacyjny tempomat oraz funkcja awaryjnego hamowania i monitorowania ruchu.

Nowy Lexus NX

Nowy Lexus NX – kiedy w salonach?

Nowy Lexus NX pojawi się w salonach jeszcze przed końcem 2021 roku. Jak na razie nieopublikowane zostały dane dotyczące szczegółowej specyfikacji poszczególnych wersji. Podobnie wygląda kwestia cennika. Niemniej jednak samochód ten będzie z pewnością stanowił niezwykle interesującą propozycję w segmencie SUV-ów premium.

AutoVIPek – zdjęcia: materiały prasowe

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Serwis klimatyzacji samochodowej
Niemal wszystkie popularne modele samochodów, które zostały...
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...