malowanie metalu

O czym należy pamiętać przy malowaniu metalu?

Opublikowano: 2 października 2019

Malowanie metalu to jeden z nielicznych zabiegów, dzięki któremu zabezpieczysz jego powierzchnie przed oddziaływaniem przeróżnych czynników. O czym należy pamiętać podczas malowania metalu? Poznaj najważniejsze zasady.

Pozostawienie metalu bez zabezpieczenia to bardzo kiepski pomysł. Jeśli nie odizolujesz jego powierzchni od środowiska zewnętrznego, niedługo zauważysz pierwsze oznaki korozji, czyli przede wszystkim rdzawe zacieki. Jak i czym pomalować metal, aby osiągnąć dobry, a przede wszystkim trwały efekt?

Pamiętaj o: dobrej farbie

Dobrej, czyli jakiej? Produkt do malowania metalu powinien być dostosowany do warunków, w których użytkowana jest dana powierzchnia czy element. Do wnętrz warto wybierać farby tworzące powłoki o dobrej odporności mechanicznej, odporne na wilgoć itd. W przypadku wymalowań zewnętrznych konieczna jest zaś ochrona powierzchni przed oddziaływaniem negatywnych czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg, promieniowanie UV czy zmienne temperatury. Przykładem takiego wyrobu – przeznaczonego na zewnątrz – jest Nobiles Chlorokauczuk.

malowanie metalu

Pamiętaj o: przygotowaniu powierzchni

Prawidłowe przygotowanie powierzchni metalu do malowania to etap, którego absolutnie nie można pominąć – zarówno w przypadku renowacji, jak i podczas malowania nowej powierzchni. Podłoże powinno być czyste i odtłuszczone, bez plam czy zabrudzeń, kurzu, piasku, nalotów organicznych, a do tego wolne od wszelkiego wadliwego materiału, jak smar, luźna rdza czy łuszcząca się farba. Jeśli poprzednia powłoka malarska łuszczy się i odspaja, należy ją usunąć np. drucianą szczotką i gruboziarnistym papierem ściernym. Zetrzyj również luźną rdzę. Na koniec zmatuj powierzchnię papierem drobnoziarnistym i odpyl ją. Odsłonięty, surowy lub ocynkowany metal przed malowaniem właściwym pokryj podkładem (chyba że używasz farby bezpodkładowej).

Jeśli poprzednia powłoka malarska jest w dobrym stanie, wystarczy samo zmatowienie, odpylenie i umycie powierzchni metalu.

Pamiętaj o: teście farby

Jeśli zamierzasz nałożyć nową warstwę farby na starą (po uprzednim przygotowaniu powierzchni), w pierwszej kolejności wykonaj wymalowanie próbne. Jest to wskazane, zwłaszcza jeśli używasz wyrobów innego producenta niż były zastosowane poprzednim razem. Czasami powłoki nie są ze sobą kompatybilne, wskutek czego może dojść do powstania niepożądanych efektów estetycznych. Wymalowanie próbne to test farby na niewielkim, słabo wyeksponowanym fragmencie powierzchni. Jeśli rezultat nie będzie zadowalający, należy jeszcze raz przygotować powierzchnię do malowania, tym razem usuwając poprzednie powłoki w całości.

malowanie metalu

Pamiętaj o: warunkach, w jakich malujesz

Warunki, w jakich przeprowadzasz prace, są kluczowe. Zbyt niska temperatura otoczenia sprawi, że powłoka będzie wysychać za wolno. Za wysoka spowoduje z kolei przyspieszone schnięcie powłoki. W konsekwencji może ona nie osiągnąć deklarowanych przez producenta właściwości czy parametrów wytrzymałościowych.

Wszelkich informacji i podpowiedzi dotyczących procesu malowania, najlepszych narzędzi, czasu schnięcia powłoki czy liczby warstw szukaj w karcie technicznej farby. Aby osiągnąć dobry efekt, bezwzględnie kieruj się zaleceniami producenta.

Tagi: , ,

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
domy modułowe
Budowa tradycyjnego domu to długotrwały proces. Najczęściej...
dekoracje świąteczne
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy każdy chce,...
Suszarki bębnowe
Kiedy świadomość ekologiczna społeczeństwa rośnie, a rachunk...
lampy nad wyspę
Obecnie wraz z wzrastającą świadomością na temat zdrowego od...
parasol ogrodowy
Parasol ogrodowy to nie tylko praktyczny dodatek do ogrodu,...