andropauza

Objawy andropauzy – kiedy należy się jej spodziewać?

Opublikowano: 30 stycznia 2023

O menopauzie mówi się dużo i większość osób wie, na czym polega ten proces. Z kolei o andropauzie wielu ludzi nawet nie słyszało. Andropauza dotyczy mężczyzn po 50 roku życia i jest związana z ich ciałem i umysłem. Jakie zmiany zachodzą w mężczyźnie w trakcie przekwitania? Czy istnieją skuteczne sposoby na poprawę samopoczucia w tym czasie?

Objawy andropauzy — z czym mierzy się mężczyzna?

Podczas andropauzy zmienia się przede wszystkim ciało mężczyzny. Tutaj procesy zachodzące w jego wnętrzu są związane przede wszystkim ze starzeniem się narządów wewnętrznych. Dodatkowo organizm zaczyna inaczej wydzielać hormony, co ma duży wpływ nie tylko na zmiany ciała, ale również samopoczucia i umysłu. Co dzieje się z organizmem?

  • Obniżenie poziomu hormonów — zmniejsza się wydzielanie wielu hormonów, ale przede wszystkim testosteronu oraz hormonu wzrostu. Dodatkowo mniejsza produkcja melatoniny często powoduje bezsenność.
  • Zmiana masy ciała — podczas andropauzy wielu osób dotyka nadwaga. Jednak ciekawe jest to, że u mężczyzn masa mięśniowa dość intensywnie zanika. Pojawia się mniejsza tolerancja na cukier, czyli insulinooporność, a u wielu osób zaczynają się problemy z cukrzycą. U niektórych mężczyzn dzieje się odwrotnie — masa ciała intensywnie spada przez brak apetytu.
  • Problemy z ciśnieniem krwi — zachodzą zmiany w ciśnieniu krwi. U wielu osób pojawia się nadciśnienie.
  • Zmiany w wyglądzie — mniejsza ilość wydzielanego testosteronu sprawia, że owłosienie na ciele staje się rzadsze.
  • Osłabienie organizmu — ciało staje się słabsze, mężczyzna ma zdecydowanie mniej siły, pojawiają się różne dolegliwości bólowe, potliwość.
  • Problemy na tle psychicznym — jest to czas, w którym mogą pojawić się różnego rodzaju problemy psychiczne, takie jak nerwica, lęki oraz depresje.

Zaburzenia seksualne podczas andropauzy

U mężczyzn w trakcie andropauzy dochodzi do zaburzeń na tle seksualnym. Dotyczy to w szczególności problemów z erekcją oraz spadku libido. Zdarzają się sytuacje, kiedy stosunek jest niemożliwy ze względu na brak erekcji.

Warto wiedzieć, że osoby po andropauzie nie są zupełnie niezdolne do czynności seksualnych. Mężczyźni często są w stanie osiągnąć erekcję bez środków farmakologicznych. Jednak warto z nich korzystać, jeśli jest problem. Tutaj pomocny może być tadalafil. Wiele osób w trakcie andropauzy sięga po zioła podnoszące libido. Do takich roślin należy np. liść Damiana.

Poprawa samopoczucia podczas andropauzy

Wiele osób, które przechodzą andropauzę, szuka sposobu na poprawę samopoczucia i złagodzenie objawów. Oczywiście warto wspomagać się w miarę możliwości! Lekarze często zalecają terapię hormonalną testosteronem. Przyjmowanie hormonu łagodzi objawy andropauzy, a dodatkowo jest w stanie znacznie ją opóźnić. W przypadku występowania objawów takich jak np. osłabienie, bezsenność czy nadciśnienie, najlepiej leczyć się objawowo. To z pewnością znacznie poprawi samopoczucie i komfort.

Andropauza to naturalna kolej rzeczy u każdego mężczyzny. Warto pomóc sobie przejść ten trudny okres stosując różnego rodzaju preparaty wspomagające samopoczucie.

materiał zewnętrzny 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest to wszczepienie sz...
W sercu malowniczej Warszawskiej Pragi, w urokliwej...
Męskie spodnie na lato
Nie da się zbudować męskiej garderoby bez odpowiedni...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...
Odświeżacz powietrza
W biurze oraz w domu powietrze może wydawać się nieświeże. B...