nadreaktywny pęcherz

Objawy nadreaktywnego pęcherza u mężczyzn

Opublikowano: 1 października 2020

Popuszczanie moczu i wizyty w toalecie po kilkanaście razy dziennie – wielu aktywnych wcześniej panów przy takich objawach zamyka się w sobie i zaczyna unikać aktywności. Tymczasem wystarczy powiedzieć o nich swojemu lekarzowi. Nie zaszkodzą też proste metody czy ćwiczenia wymienione w tym artykule.

Co to znaczy nadreaktywny pęcherz?

Zwiększona aktywność pęcherza objawia się wielokrotnymi w ciągu dnia wizytami w toalecie, popuszczaniem moczu, a także oddawaniem go przez sen. Trudno się dziwić, że dla wielu osób jest to bardzo wstydliwa dolegliwość.

Jej przyczyna nie jest do końca znana. Cierpi na nią mniej więcej 1 na 8-10 mężczyzn, głównie w wieku starszym. Co ciekawe, poza czynnikami takimi jak wiek, geny i styl życia, czasem na problemy z pęcherzem ma wpływ także depresja czy zaburzenia w psychice.

Nadreaktywny pęcherz a prostata

Objawy nadreaktywnego pęcherza można też pomylić z problemami z prostatą. Wtedy również trudno jest oddać mocz, mimo częstych wizyt w toalecie. W takiej sytuacji warto sięgnąć po środki takie jak Prostamol Uno, który łagodzi dolegliwości związane z parciem na mocz, działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.

Przy problemach z prostatą pomocne mogą być też ćwiczenia mięśni dna miednicy, a także aktywność fizyczna, która nie jest uprawiana na siedząco (a więc: pływanie zamiast kajakarstwa; joga zamiast roweru itp.). Często problemy z prostatą idą w parze z nadreaktywnością pęcherza.

Inne problemy z pęcherzem

Objawy nadreaktywnego pęcherza można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Zazwyczaj lekarz prosi o prowadzenia dziennika – w ten sposób można określić, ile dokładnie razy dziennie oddawany jest mocz, czy zawsze są z tym trudności, czy wiąże się to z określonymi sytuacjami itp. Dzięki temu można odróżnić objawy pęcherza nadreaktywnego od:

  • zapalenia pęcherza moczowego,
  • kamicy dolnych dróg moczowych,
  • choroby i dolegliwości o podłożu nerwowym, które prowadzą np. do oddawania moczu w nocy
  • i wymienionych już problemów z prostatą.

To dlatego, jeśli objawy nie ustępują, warto poradzić się lekarza, zamiast stosować środki na własną rękę – możliwe, że leczenie jest wycelowane w zupełnie inną przypadłość niż ta, która dolega faktycznie.

Jak leczyć problemy z pęcherzem u mężczyzn?

Na wczesnych etapach rozpoznanej nadreaktywności pęcherza terapia nie jest zbyt uciążliwa. Ogranicza się do tego, by pić mniej kawy czy alkoholu. Trzeba też zadbać o ogólnie zdrowy tryb życia i zrzucić zbędne kilogramy. Pod tym względem widać duże podobieństwo z terapią przy problemach z prostatą.

Pomocny może być też trening mięśni Kegla u mężczyzn (bo panowie też je mają!), a także trening podczas oddawania moczu (wydłużanie, wstrzymywanie strumienia moczu itp.). Jeśli nadreaktywność pęcherza ma podłoże psychiczne (np. trauma, depresja, nerwy), wówczas leczenie wspomóc może psychoterapia.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Peeling
Peeling skóry to jeden z najpopularniejszych zabiegów stosow...
Bieg Lachów i Górali, Bi...
Ból kolana
Ból kolan to dolegliwość, która może mieć bardzo wiele przyc...
Jak chronić się przed komarami
Jak chronić się przed komarami? Jak chronić dzieci i...
Badanie krwi w Płocku
Badanie krwi to jedno z podstawowych narzędzi diagnostycznyc...