“Portret Szymona Darowskiego” z 1858 roku będzie oferowany z ceną wywoławczą 280 tys. zł, natomiast jego estymacja – szacowana wartość – wynosi 300-400 tys. zł. Pojawienie się na licytacji olejnego obrazu Matejki to wydarzenie niecodzienne. Na przestrzeni ostatnich 20 lat oferowano w polskich domach aukcyjnych jedynie 12 takich obiektów, w tym 7 na licytacjach w Agra-Art.
Rangę obrazu podnosi fakt, że płótno przedstawia twarz, którą odnajdujemy na najsłynniejszych dziełach Matejki. Szymon Darowski, stały model artysty, pozował Matejce przy pracy nad m.in. “Kochanowskim z Urszulką” (1862), “Kazaniem Skargi” (1864) oraz “Rejtanem” stworzonym w 1866 roku.
“Portret Szymona Darowskiego” był początkowo własnością Matejki, następnie trafił do kolekcji krakowskiego mecenasa sztuki i właściciela słynnej restauracji „Hawełka”, Franciszka A. Macharskiego.
Z kolei kolekcjonerów ceniących twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego przyciągnie oferta sprzedaży “Powrotu przed zmierzchem” z ok. 1890 (cena wywoławcza: 230 tys. zł) i “Czerkiesa na koniu w galopie” (cena wywoławcza: 80 tys. zł). Na zbliżającej się aukcji pojawią się także dzieła m.in. Chełmońskiego, Kossaków, Fałata, Weissa, Witkacego.
W sesji poświęconej klasykom sztuki współczesnej, warto zwrócić uwagę na ofertę dwóch obrazów olejnych autorstwa Zdzisława Beksińskiego oraz dwóch klasycznych prac Jerzego Nowosielskiego. Oprócz nich pod młotek pójdą także obrazy Dwurnika, Sterna, Starowieyskiego, Stażewskiego.
Wystawy przed aukcją w galeriach Agry przy ul. Wilczej 55 w Warszawie czynne w godz. 11:00-18:00, w sobotę 11:00-15:00. Aukcja odbędzie się 19.06.2016, o godz. 19:00 w galerii przy ul. Wilczej 55. Więcej informacji na: www.agraart.pl
Źródło PAP. Foto: Dom Aukcyjny Agra-Art – galeria
Skoro Jan Matejko miał zaledwie 23 lata malując ten obraz to refleksja nasuwa się jedna: warto kupować prace od młodych artystów – nieznanych i niekoniecznie lansowanych przez galerie bo wtedy mamy szansę trafić na obraz w przystępnej cenie od utalentowanego malarza. Oczywiście jest także druga, pozytywna strona takiego zakupu – wspieramy wtedy rodzimych, utalentowanych twórców co pozwoli im przetrwać najtrudniejsze dla nich lata gdyż studia artystyczne należą do najdroższych ze względu na nieustanną potrzebę zakupu materiałów niezbędnych do tworzenia. – Dodajmy drogich materiałów jak na studencką kieszeń lub dopiero co zaczynających swoją drogę twórczą absolwentów Akademi Sztuk Pięknych…. Także inspiracje są kosztowne gdyż zgłębiając tajniki sztuki, modzi artyści powinni poznawać najsławniejsze dzieła tak w Polsce jak i za granicą… jest to niezbędne do tego by rozwijali swoją kreatywność. – Tak, można zobaczyć te obrazy w albumach lub katalogach lecz taką metodę poznawania można porównać do ” lizania cukierka przez papierek”. A zatem wspierajmy rodzimych, młodych twórców zamiast kupować wydruki w Ikei w cenie plastikowej ramki pomnażając obcy kapitał. Co miesiąc studenci i absolwenci Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zapraszają na targi młodej sztuki w Arkadach Kubickiego gdzie bez pośrednictwa jakiejkolwiek galerii można od nich kupić to co nas zauroczy. Także w Internecie posiadają strony z dorobkiem swojej twórczości…