najlepsze kremy z filtrem

Ochrona przeciwsłoneczna – wybieramy najlepsze kremy z filtrem na lato!

Opublikowano: 1 września 2018

Okres wakacyjny sprzyja częstemu przebywaniu na świeżym powietrzu. Kiedy na dworze jest ciepło i słonecznie, chcemy praktycznie każdą chwilę spędzać poza miastem – nad wodą, na łące czy w lesie. Latem promienie słoneczne są szczególnie silne i mocno działają na naszą skórę. Dlatego często zdarza się, że po spędzeniu czasu na dworze nasza skóra cierpi z powodu nadmiernego działania promieni słonecznych. Bardzo ważne jest zatem rozsądne korzystanie z kąpieli słonecznych i zabezpieczanie skóry przed słońcem we właściwy sposób. Sprawdź najlepsze kremy z filtrem.

Jak bezpiecznie korzystać ze słońca i uniknąć oparzenia skóry?

Przede wszystkim nie powinniśmy przebywać na pełnym słońcu w godzinach, w których świeci ono najmocniej i gdy jego promienie są najbardziej niebezpieczne dla naszej skóry. Między 11.00 a 16.00 najlepiej spędzać czas w miejscu zacienionym. Jeśli jesteśmy o tej porze na plaży, koniecznie skorzystajmy z ochrony w postaci parasola przeciwsłonecznego.

Poza tym w słoneczne dni niezwykle istotne jest korzystanie z nakrycia głowy, które zabezpiecza przed poważnymi skutkami ewentualnego przegrzania organizmu.

Koniecznie musimy pamiętać, że bezpieczeństwo przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych zapewniają nam również różnego rodzaju kremy z filtrem, które skutecznie chronią skórę przed oparzeniami – oczywiście pod warunkiem stosowania ich we właściwy sposób.

Rodzaje filtrów w kremach chroniących przed słońcem

W aptekach i drogeriach można kupić dwa rodzaje kremów z filtrem przeciwsłonecznym:

  • kremy z filtrem chemicznym,
  • kremy z filtrem mineralnym.

Filtry chemiczne są zwykle bardzo skuteczne, mimo to mogą czasami wywoływać podrażnienia i uczulenia skóry. Dlatego ten rodzaj kosmetyków nie jest zalecany osobom ze skórą wrażliwą, niemowląt i małych dzieci.

Dla osób ze skórą skłonną do podrażnień i dla maluszków najlepsze będą więc kremy z filtrem mineralnym. Zwykle można je stosować u dzieci już od pierwszego dnia życia. Kremy z filtrem mineralnym są bardzo przyjazne dla skóry i nie wywołują podrażnień ani przebarwień. Bezpieczeństwo ich stosowania wynika z tego, że nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni swego rodzaju lustrzaną barierę, która odbija promieniowanie słoneczne. Wybierając krem z filtrem mineralnym dla noworodka lub niemowlęcia warto zwrócić uwagę również na skład kosmetyku i kupić taki preparat, który będzie jak najbardziej naturalny.

Jaki filtr będzie odpowiedni dla naszej skóry?

Kupując kosmetyk chroniący przed słońcem koniecznie trzeba też pamiętać, aby dobrać produkt z takim filtrem, który będzie najwłaściwszy dla naszej skóry. Inna moc filtra będzie bowiem odpowiednia dla małego dziecka, inna dla osoby dorosłej o bardzo jasnej karnacji, a jeszcze inna dla kogoś, kto ma ciemną karnacje i bardzo szybko się opala.

Kremy służące do ochrony przed słońcem mają filtry o mocy od 2 do 50+. Na opakowaniu kosmetyku symbol filtra jest oznaczony skrótem SPF – filtr taki chroni naszą skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB.

Dla niemowląt i małych dzieci powinno się stosować filtry najmocniejsze, czyli SPF 50+. Minimalnym filtrem zalecanym dla trochę starszych dzieci (absolutnie nie dla niemowląt!) jest filtr o mocy 25. Pamiętajmy jednak, że ten rodzaj filtra można zastosować tylko u dzieci, których skóra była już wcześniej poddana działaniu promieni słonecznych.

Dla osób o bardzo jasnej skórze, która trudno się opala, ale szybko ulega oparzeniom słonecznym, jak również dla tych z rudymi włosami i piegami, zaleca się co najmniej kremy z filtrem SPF 20. Osoby z nieco ciemniejszą karnacją, blond włosami i mniejszą liczbą piegów mogą używać kosmetyków z filtrem SPF 15. Jeśli natomiast masz ciemne włosy i ciemną karnację oraz szybko się opalasz, jednocześnie unikając oparzeń słonecznych, możesz wybrać filtr SPF 8-10.

Prawidłowe stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym

Aby działanie filtrów zawartych w kosmetykach było w pełni skuteczne i dawało nam maksymalne zabezpieczenie przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, krem należy nakładać na całą powierzchnię skóry przynajmniej na 15 minut przed wyjściem na słońce. Dlatego kremu używamy jeszcze przed wyjściem na plażę lub basen, a nie wtedy, kiedy będziemy już nad wodą.

Co więcej, aplikację kremu z filtrem trzeba powtarzać co 2-3 godziny podczas przebywania na słońcu. Jeśli wchodzimy do wody, to po wyjściu z niej powinniśmy powtórnie nałożyć kosmetyk na całą powierzchnię skóry – nawet jeśli na kremie widnieje informacja, że jest to produkt wodoodporny. Żaden produkt wodoodporny nie zostanie bowiem na skórze po kąpieli w takiej ilości, w jakiej był na niej wcześniej.

Warto mieć również na uwadze, aby zakupu kremu z filtrem przeciwsłonecznym dokonywać w aptece, a nie w drogerii. Farmaceuta pomoże nam w dobraniu właściwego dla naszej skóry produktu, a dodatkowo udzieli fachowych wskazówek dotyczących stosowania danego produktu. Warto zapoznać się  zarówno z ofertą aptek stacjonarnych jak i online, np.: https://www.doz.pl/apteka/k648-Filtry_SPF_20-30.

artykuł sponsorowany 

Udostępnij ten post:  • Kamila Małek pisze:

    osobiście jestem bardziej za stosowaniem naturalnych olejów, które mogą zastąpić filtry. Góruje tu olej z nasion malin, ale też dobry jest olej z pszenicy czy marchewkowy. w moim sklepie zielarskim w sezonie letnim sprzedają się rewelacyjnie. Co ważne, nie tylko stanowią barierę ochronną przed promieniowaniem, ale też sprzyjają przyswajaniu witaminy D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...