zabiegi chirurgiczne

Ochrona skóry po zabiegach chirurgicznych

Opublikowano: 10 sierpnia 2021

Zabiegi chirurgiczne pozostawiają po sobie rany, które powstają w wyniku cięcia. Wykonywane są na salach operacyjnych albo zabiegowych w sposób taki, aby jak najmniej uszkodzić tkanki. Każda rana chirurgiczna wymaga szczególnej pielęgnacji i ochrony. Skóra powinna być chroniona w sposób szczególny, który jest zależny od rodzaju rany.

Rodzaje ran chirurgicznych

Rany chirurgiczne są ranami o małym ryzyku zakażenia. Można je podzielić na trzy grupy:

rany czyste – są to rany po operacji przepukliny lub żylaków. Znajdują się one w obrębie skóry, która jest odkażona;

rany czyste skażone – rany te powstają na skutek planowanych operacji, takich jak usunięcie pęcherza woreczka żółciowego oraz podczas otwarcia przewodów pokarmowych, układu moczowo-płciowego czy dróg oddechowych;

rany skażone – te rodzaje ran wykazują bardzo silne zatrucie drobnoustrojami z organizmu chorego, który nie był specjalnie przygotowany do zabiegu.

Jak goją się rany?

Po każdym zabiegu chirurgicznym lub po operacji pozostaje rana, która po zagojeniu staje się blizną. Świeża blizna potrzebuje na całkowite zagojenie się około roku, przy czym jest zawsze zaczerwieniona. Dlaczego trwa to tak długo?

Po przeprowadzonej operacji w ranie tworzy się zasklepiająca ją od wewnątrz tkanka ziarnowa. Komórki, nowopowstałe miofibroplasty, ustawiają się we właściwym porządku, dzięki czemu rana ma szanse na zrośnięcie. Z pomocą przychodzi tu kolagen wytwarzany w organizmie. Wygojona blizna robi się biała, a skóra na niej błyszcząca. W przypadku zakażenia w miejscu rany pojawiają się zgrubienia, czyli szpecące, czerwone wybrzuszenia skóry. Aby do tego nie dopuścić, należy zacząć pielęgnować skórę zaraz po operacji lub zabiegu.

Jak pielęgnować skórę po zabiegach chirurgicznych?

Rany pooperacyjne to rany szczególnej troski. Ich pielęgnacja zaczyna się jeszcze w szpitalu. Jest to proces długotrwały i złożony. Wszystko zależy od tego jak rozległa jest rana – im ona głębsza i dłuższa, tym skomplikowane jest leczenie. Nieprawidłowa pielęgnacja lub osłabiona odporność sprawiają, że rana dłużej i gorzej się goi.

Podstawa prawidłowej pielęgnacji jest przestrzeganie zachowania czystości rany. Należy ją dezynfekować specjalnymi płynami odkażającymi i zabezpieczać opatrunkiem. Jeśli rana jest większa, wówczas poleca się użyć opatrunków włókninowych z warstwa chłonną – nie przywierają one do rany i przepuszczają parę wodną.

Rany trzeba dokładnie i codziennie obserwować, żeby nie dopuścić do obrzęków, gorączki, sączenia się różnych płynów, zaczerwienienia.  Należy pamiętać również, że przez jakiś czas nie powinno moczyć się rany, dlatego należy wykluczyć kąpiele w wannie. Dobrze jest zwykły opatrunek zastąpić takim, który stanowi barierę dla bakterii i wirusów z zewnątrz oraz jest wodoodporny.

Oprócz tego powinno się stosować specjalne preparaty hydrokoloidowe, dzięki którym rany mają właściwą wilgotność oraz nie dopuszczają do powstania blizn bardziej rozległych. Kiedy rany zaczną się już powoli goić i się zasklepią, można stosować specjalne maści, żele i kremy, dzięki którym skóra szybciej się zregeneruje. Preparaty te mają również działania przeciwzapalne i zapobiegają powstawaniu różnych zgrubień. Trzeba jednak używać ich regularnie.

Pielęgnacja blizn po operacji

Blizny po operacji, choć na początku mogą być zaczerwienione i brzydkie, wcale nie muszą takie pozostać. Wszystko zależy od właściwej pielęgnacji i niedopuszczenia do powikłań. Można w tym celu stosować różne maści, żele czy specjalne kremy, a nawet masaże. Profesjonalne masaże zaleca się wprowadzić dopiero po trzech lub czterech tygodniach od zabiegu. Ma on na celu zmiękczenie i rozluźnienie skóry i zlikwidowanie bólu. Powinno się go wykonywać za pomocą oliwki dla dzieci.

Blizny można usunąć także za pomocą lasera i innych najnowocześniejszych metod. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że tak do końca żadna blizna nie zniknie. Można sprawić, że będzie prawie niewidoczna, jednak zawsze w ten czy inny sposób pozostanie ślad na skórze.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...