Ochrona środowiska

Ochrona środowiska – dlaczego warto studiować na tym przyszłościowym kierunku?

Opublikowano: 3 października 2020

Rozumiesz znaczenie ekologii? Dbasz o otaczające Cię środowisko i starasz się żyć w zgodzie z naturą? Chcesz pogłębiać swoją wiedzę na ten temat i zwiększać świadomość społeczeństwa? Być może powinieneś zastanowić się nad studiowaniem ochrony środowiska.

Dla kogo jest ten kierunek?

Zmiany klimatyczne, kryzysy ekologiczne i coraz większe znaczenie odnawialnych źródeł energii spowodowały, że dobrze wykwalifikowani specjaliści z dziedziny ochrony środowiska są na wagę złota zarówno na polskim, jak i europejskim rynku. Z tego względu ten kierunek studiów z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kto będzie się na nim czuł najlepiej? Z pewnością osoby systematyczne i ambitne, ponieważ zakres materiału, który należy przyswoić, jest dość obszerny. Przydatne będą również zdolności matematyczne, umiejętność analitycznego myślenia i ścisły umysł. W toku nauki realizowane są liczne zagadnienia z biologii, chemii i fizyki, co powoduje, że humaniści mogą nie czuć się tam najlepiej. Warto również pamiętać, że oprócz wiedzy teoretycznej, duży nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne. By je nabyć, studenci biorą udział w licznych praktykach, stażach i zajęciach terenowych.

 Jak wyglądają studia?

Kierunek o nazwie ochrona środowiska można znaleźć na wielu uczelniach, m.in. na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Oferuje ona zarówno studia I-go, jak i II-go stopnia, kończące się tytułem licencjata lub magistra inżyniera. Odbywają się w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, dzięki czemu każdy student może wybrać tryb najlepiej odpowiadający jego możliwościom.

Ochrona środowiska to bardzo rozległa dziedzina, dlatego podczas nauki należy poznać i przyswoić materiał dotyczący m.in.:

  • Zarządzania środowiskiem;
  • Kształtowania i ochrony krajobrazu;
  • Hydrobiologii oraz ochrony wód;
  • Zarządzania odnawialnymi źródłami energii;
  • Utylizacji odpadów oraz właściwej gospodarki nimi;
  • Ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami
  • czy Ochrony wód i ścieków.

Oczywiście są to tylko niektóre elementy realizowanego materiału, pokazują jednak, jak dużą wiedzę można zdobyć dzięki tym studiom.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie absolwenci ochrony środowiska są rozchwytywanymi specjalistami. Z pewnością nie będą mieli problemów z odnalezieniem się na rynku pracy. Zatrudnienia mogą szukać m.in. w inspektoratach ochrony środowiska, placówkach administracyjnych na szczeblu samorządowym oraz rządowym,  w firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii,  przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej czy różnorodnych zakładach przemysłowych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników ochrony środowiska jest również w sektorze leśnictwa i rolnictwa. Jak łatwo zauważyć, możliwości kierowania swoją karierą zawodową mają wiele – w zależności od upodobań mogą zdecydować się na pracę za biurkiem lub w terenie. Mogą być również spokojni o swoją przyszłość. Ochrona środowiska jest kierunkiem, którego absolwenci są nam potrzebni dzisiaj i bez wątpienia będą również za kolejną dekadę.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
systemy hydroponiczne
Automatyzacja w rolnictwie t...
Magdalena Fuk
Ze względu na intensywne użytkowanie rekreacyjne zbi...
samolot na wodór
Jak pisze brytyjska telewizja BBC, firma działająca w branży...
Grzegorz Gruczek
W dobie rosnących kosztów energii inwestycje w OZE s...
Studia podyplomowe MBA
MBA uznawane jest za najlepszy program szkolenia managerów i...
Nowe artykuły
Samochody Kia od lat uważane są za synonim wysokiej jakości....
Jeśli uwielbiasz odpoczynek po sezonie i nie lubisz tłumów n...
Wnętrza o kobiecym charakterze to coś, co wiele osób pragnie...