Menu
Ochrona środowiska

Ochrona środowiska – dlaczego warto studiować na tym przyszłościowym kierunku?

Rozumiesz znaczenie ekologii? Dbasz o otaczające Cię środowisko i starasz się żyć w zgodzie z naturą? Chcesz pogłębiać swoją wiedzę na ten temat i zwiększać świadomość społeczeństwa? Być może powinieneś zastanowić się nad studiowaniem ochrony środowiska.

Dla kogo jest ten kierunek?

Zmiany klimatyczne, kryzysy ekologiczne i coraz większe znaczenie odnawialnych źródeł energii spowodowały, że dobrze wykwalifikowani specjaliści z dziedziny ochrony środowiska są na wagę złota zarówno na polskim, jak i europejskim rynku. Z tego względu ten kierunek studiów z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Kto będzie się na nim czuł najlepiej? Z pewnością osoby systematyczne i ambitne, ponieważ zakres materiału, który należy przyswoić, jest dość obszerny. Przydatne będą również zdolności matematyczne, umiejętność analitycznego myślenia i ścisły umysł. W toku nauki realizowane są liczne zagadnienia z biologii, chemii i fizyki, co powoduje, że humaniści mogą nie czuć się tam najlepiej. Warto również pamiętać, że oprócz wiedzy teoretycznej, duży nacisk kładzie się na umiejętności praktyczne. By je nabyć, studenci biorą udział w licznych praktykach, stażach i zajęciach terenowych.

 Jak wyglądają studia?

Kierunek o nazwie ochrona środowiska można znaleźć na wielu uczelniach, m.in. na Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie. Oferuje ona zarówno studia I-go, jak i II-go stopnia, kończące się tytułem licencjata lub magistra inżyniera. Odbywają się w trybie stacjonarnym oraz zaocznym, dzięki czemu każdy student może wybrać tryb najlepiej odpowiadający jego możliwościom.

Ochrona środowiska to bardzo rozległa dziedzina, dlatego podczas nauki należy poznać i przyswoić materiał dotyczący m.in.:

  • Zarządzania środowiskiem;
  • Kształtowania i ochrony krajobrazu;
  • Hydrobiologii oraz ochrony wód;
  • Zarządzania odnawialnymi źródłami energii;
  • Utylizacji odpadów oraz właściwej gospodarki nimi;
  • Ochrony powietrza przed zanieczyszczeniami
  • czy Ochrony wód i ścieków.

Oczywiście są to tylko niektóre elementy realizowanego materiału, pokazują jednak, jak dużą wiedzę można zdobyć dzięki tym studiom.

Gdzie szukać pracy?

Obecnie absolwenci ochrony środowiska są rozchwytywanymi specjalistami. Z pewnością nie będą mieli problemów z odnalezieniem się na rynku pracy. Zatrudnienia mogą szukać m.in. w inspektoratach ochrony środowiska, placówkach administracyjnych na szczeblu samorządowym oraz rządowym,  w firmach zajmujących się odnawialnymi źródłami energii,  przedsiębiorstwach gospodarki komunalnej czy różnorodnych zakładach przemysłowych. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników ochrony środowiska jest również w sektorze leśnictwa i rolnictwa. Jak łatwo zauważyć, możliwości kierowania swoją karierą zawodową mają wiele – w zależności od upodobań mogą zdecydować się na pracę za biurkiem lub w terenie. Mogą być również spokojni o swoją przyszłość. Ochrona środowiska jest kierunkiem, którego absolwenci są nam potrzebni dzisiaj i bez wątpienia będą również za kolejną dekadę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021