Od Chopina do Paderewskiego

Opublikowano: 9 sierpnia 2018

Od 9 do 31 sierpnia 2018 r. w Warszawie odbywać się będzie 14. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego. W 23 dni w stolicy zabrzmi blisko 50 koncertów, zostanie wykonanych ponad 240 utworów. W wydarzeniu artystycznym weźmie udział 91 artystów i 18 zespołów w międzynarodowym składzie.

 Muzyka polska będzie motywem przewodnim  tegorocznego festiwalu – mówi Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Festiwalu Chopin i jego Europa.

 Podczas festiwalu będzie zaprezentowana polska i zagraniczna kameralistyka oraz muzyka symfoniczna w znakomitych interpretacjach na instrumentach współczesnych i historycznych.

 Światowej sławy soliści…

Wśród solistów usłyszymy międzynarodowe sławy, w tym także laureatów Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego m. in.: Garrick’a Ohlsson’a, Dang Thai Son’a, Charles Richard-Hamelin, Yuliannę Avdeevę, Seong-Jin Cho, Kevina Kennera, Krzysztofa Jabłońskiego i Krzysztofa Książka.

 …i zespoły

Wielkie dzieła symfoniczne i orkiestrowe bedziemy mieć okazję usłyszeć w wykonaniu m. in.:  European Union Youth Orchestra, Orpheus Chamber Orchestra czy Royal Philharmonic Orchestra. Koncerty poprowadzą m. in.: Ed Gardner, Jean-Luc Tingaud, Agnieszka Duczmal, Grzegorz Nowak i Jacek Kasprzyk.

 Od Chopina do Paderewskiego

Tegoroczna edycja Festiwalu Chopin i jego Europa Niepodległa. Od Chopina do Paderewskiego wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jest to szczególna okazja, aby przybliżyć utwory, które powstały w czasach, kiedy Polska była pod zaborami, a kompozytorzy musieli mieć na uwadze wszechpanującą cenzurę – mówi Stanisław Leszczyński.

Podczas festiwalu nie zabraknie utworów wielkiego patrioty, kompozytora i pianisty, Ignacego Jana Paderewskiego.

Nazwisko i twórczość Ignacego Jana Paderewskiego wpisują się w program Festiwalu. Wręcz nadają mu rys – mówi dyrektor S. Leszczyński.

Będą premiery: Roma Bizeta

Podczas festiwalu będzie mieć miejsce pierwsze wykonanie w Warszawie Symfonii C-dur „Roma” Georgesa Bizeta. Kompozytor zyskał światową sławę jako twórca oper. Symfonię pisał około 11 lat, dokonując wielu poprawek i nigdy nie doprowadzając do wersji ostatecznej. Inspiracją do skomponowania Symfonii „Roma” był pobyt kompozytora we Włoszech. Poszczególne części dzieła miały nawiązywać do różnych miast włoskich. W rezultacie powstało  niezwykle interesujące dzieło muzyczne, w którym można usłyszeć nawiązania do Wagnera, czy  fragmenty o wyrazistej, „operowej” dramaturgii. Całość dzieła zabrzmiała po raz pierwszy w 1875 r., już po śmierci kompozytora.

Halka Moniuszki po włosku

Kolejną festiwalową premierą będzie czteroaktowa opera Halka Stanisława Moniuszki (do libretta Włodzimierza Wolskiego), która zostanie po raz pierwszy wykonana na instrumentach historycznych, w autorskiej włoskiej wersji językowej. Na przełomie XIX i XX wieku Halka była wystawiana w języku polskim, rosyjskim, czy słoweńskim. W 1899 r. w Teatrze Maryjskim w Petersburgu Opera  została wykonana we włoskiej wersji językowej, do czego przyczyniła się Salomea Kruszelnicka – ukraińska diva, która tryumfowała w roku tytułowej Halki.

 Światowe prawykonanie

Podczas festiwalu będzie mieć miejsce także światowe prawykonanie Fireworks Agaty Zubel. Utwór powstał wiosną tego roku na zamówienie Instytutu Adama Mickiewicza w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, jako część międzynarodowego programu „Polska 100”.

Spojrzenie na 100 lat narodu, tradycji, sukcesów, wyzwań, ale także kultury, kontekstów, myśli, w końcu samej muzyki może zawierać niekończącą się ekspozycję obserwacji i skojarzeń. Nie uzurpuję sobie prawa, by ta muzyka służyła podsumowaniu albo przestrodze. Chcę za to zakrzyknąć: Cieszę się, że żyję wolna tu i teraz!mówi Agata Zubel.

Gdzie odbywają się koncerty?

W tym roku festiwalowe koncerty odbywają się w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i w Studio Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosłwaskicego.

Rozmach dzięki sponsorom

Głównymi sponsorami tegorocznego festiwalu Chopin i jego Europa są: PKN Orlen i Totalizator sportowy.

PKN Orlen, który jest liderem polskiej gospodarki, chętnie obejmuje mecenatem tak doniosłe wydarzenie, jak Festiwal Chopin i jego Europa. Jestem przekonany, że najwybitniejsze dzieła polskich kompozytorów w interpretacji światowych wirtuozów dostarczą wiele radości nie tylko wytrawnym melomanom, ale wszystkim, którzy kochają polską muzykęmówi Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN.

Misją Totalizatora Sportowego, Partnera Głównego Festiwalu, jest wspieranie polskiej kultury i dziedzictwa narodowego – podkreśla Olgierd Cieślik, prezes zarządu Totalizatora Sportowego – Spółka nie tylko przekazuje setki milionów złotych w ramach dopłat, ale również wspiera ze środków własnych różne inicjatywy tej, jakże ważnej, dziedzinie życia społecznego. Program Festiwalu wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.  Popularyzuje kulturę, która w naszej historii zawsze była nośnikiem wspaniałych wartości dla kolejnych pokoleńdodaje.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Prezydent RP Andrzej Duda.

Gdzie można kupić bilety?

Bilety można nabyć m. in. na stronie: www.bilety.nifc.pl, w kasach Muzeum Fryderyka Chopina i na ul. Okólnik 1 w Warszawie.

Ewa Ploplis

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Wietrzychowice
Pokój nie jest nam dany na zawsze. Czy na pewno rozu...
Ośrodek Chopinowski w Szafarni
Ośrodek Chopinowski w Szafarni od lat propaguje twór...
Chopin i jego Europa
W drugiej połowie sierpnia, jak co roku o tej porze,...
koronawirus
W czasach pandemii koronawirusa i rozpoczynającego się kryzy...