Menu
Od Legionów do wolnej Polski

Od Legionów do wolnej Polski – koncert w Kielcach

Dnia 20 listopada 2021 roku (sobota) o godz. 19:00  w Kościele Św. Krzyża, przy ul. 1 Maja 57 w Kielcach  odbędzie się wydarzenie pod nazwą „Od Legionów do wolnej Polski – koncert w Kielcach”. Jego organizatorem jest Fundacja Współpracy Międzynarodowej im. Michała Boyma. Wydarzenie dofinansowane zostało ze środków Programu Wieloletniego „NIEPODLEGŁA”  na lata 2017 – 2022 w ramach Programu Dotacyjnego „NIEPODLEGŁA” i objęte patronatem przez prezydenta Kielc Bogdana Wentę.

Program koncertu stanowił będzie muzyczną opowieść o losach polskiego społeczeństwa. Utwory wykona zespół wokalno-aktorski „Sonanto”. W programie znajdzie się nawiązanie do przypadającej w tym roku 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji III Maja. W dalszej części wykonawcy nawiążą do wielkich powstań narodowych XIX wieku.

Uczestnicy będą mieli również okazję zapoznać się z repertuarem nawiązującym do walk Polaków o niepodległość podczas pierwszej wojny światowej. Artyści wspominać będą polskie formacje zbrojne walczące w trakcie tego konfliktu. Usłyszymy pieśni legionowe i ułańskie. Kolejnym elementem wydarzenia będzie nawiązanie do wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 i okresu II Rzeczpospolitej.

Podczas wydarzenia nie zabraknie również wspomnień walk o wolność podczas drugiej wojny światowej. Artyści wykonają pieśni żołnierzy Września 1939 r, utwory poświęcone walce o Monte Cassino i Powstaniu Warszawskiemu. Upamiętniony zostanie wątek polskiej walki na niemal wszystkich frontach największego światowego konfliktu.

W nawiązaniu do historii powojennej przedstawiona zostanie walka Żołnierzy Wyklętych, oraz czasy PRL aż do wyborów czerwcowych 1989 roku.

Jak mówi dr Wojciech Ostrowski, prezes Fundacji Współpracy Międzynarodowej im. Michała Boyma: Zespół wokalno-aktorski „Sonanto”. z szerokim instrumentarium zaprezentuje utwory takich artystów jak Włodzimierz Korcz, Krzesimir Dębski, Przemysław Gintrowski, Grzegorz Tomczak, Adam Kowalski, Piotr Rubik i wielu, wielu innych. Utwory poprzedzone będą narracją konferansjerską, podczas której zaprezentowany zostanie kontekst ich powstania.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2021