odbiór techniczny mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania – zbiór najważniejszych informacji

Opublikowano: 7 sierpnia 2021

Zakup nieruchomości na własność to wbrew pozorom skomplikowany proces. Analiza ofert, negocjacje dotyczące ostatecznej ceny, kontakt z notariuszem… te stresujące czynności to jeszcze nie wszystko. Aby sfinalizować zakup nieruchomości, konieczny jest odbiór techniczny lokalu. Na czym polega odbiór mieszkania? Aby się o tym dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Odbiór techniczny mieszkania – na czym polega?

Najważniejsze kwestie związane z przeprowadzeniem odbioru mieszkania są uregulowane przez polskie prawo (tzw. ustawa deweloperska, czyli ustawa z dn. 1 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). W tym akcie prawnym nakłada się na inwestorów obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego, przez co rozumie się sprawdzenie stanu nieruchomości. Odbiór techniczny lokalu obejmuje kilkadziesiąt procedur, w tym między innymi:

  • ocenę stanu izolacji termicznej,
  • weryfikacji wysokości pomieszczeń,
  • sprawdzenie działania instalacji elektrycznych,

Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony jeszcze przed podpisaniem umowy przeniesienia własności, aby uniknąć późniejszych problemów związanych np. z wadami technicznymi lokalu i związanych z tym dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej nakładów finansowych na prace remontowe. Dlatego to właśnie w trakcie przeprowadzania odbioru lokalu należy zgłosić wszelkie niedociągnięcia (np. rysy na ścianach czy źle wyprofilowany parapet) – potem będzie już za późno.

Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania? Powinien być to odbiór z inżynierem czy też samodzielny?

Wiele osób, które planują lub są w trakcie finalizacji zakupu nieruchomości, poszukuje odpowiedzi na pytanie: „w jaki sposób dokonać odbioru technicznego lokalu? Czy samodzielne przeprowadzenie tej czynności jest zgodne z prawem czy też konieczny jest odbiór z inżynierem?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wspomniana już ustawa deweloperska nie ogranicza działania w tym obszarze i dopuszcza obydwie możliwości.

Co ważne, taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że dokonanie odbioru samodzielnie – zwłaszcza w przypadku osoby niezwiązanej zawodowo budownictwem – jest rozsądne. Aby móc wykryć wszelkie nieprawidłowości w stanie technicznym lokalu, warto przeprowadzić odbiór z inżynierem, który posiada odpowiednią wiedzę m.in. na temat prawa budowlanego. Jedynie taki sposób działania pozwoli na rzetelną weryfikację stanu danego mieszkania, szczególnie że niektóre wady – na przykład te dotyczące instalacji elektrycznej – są niewidoczne na pierwszy rzut oka. O ile oględziny dokonane nawet przez niedoświadczoną osobę pozwolą na wykrycie np. rys na ścianie, to wiele wad może pozostać niezauważonymi.

Z drugiej strony, należy liczyć się z tym, że skorzystanie z profesjonalnych usług w zakresie odbioru technicznego lokalu oznacza dla nabywcy mieszkania dodatkowe koszty. To właśnie głównie ten czynnik – aspekt finansowy – jest jednym z powodów, dla których nie każdy nabywca decyduje się na odbiór mieszkania z pomocą specjalisty. Jednocześnie, to właśnie profesjonaliści udzielą niezbędnej pomocy np. w takich sprawach, jak:

  • weryfikacja zgodności stanu faktycznego z planem mieszkania (rzutem),
  • analiza prospektu informacyjnego.

Koszt profesjonalnego odbioru lokalu mieszkalnego to z reguły kilkaset złotych. W porównaniu z potencjalnymi dodatkowymi pracami remontowymi cena ta nie wydaje się zbyt wygórowana – można ją potraktować jako swego rodzaju inwestycję.

Odbiór mieszkania Szczecin – podsumowanie

Odbiór techniczny mieszkania to etap zakupu nieruchomości, który można określić następującymi słowami z języka angielskiego: last but not least (ostatni, lecz również istotny). Aby móc w profesjonalny sposób przeprowadzić odbiór techniczny lokalu, w większości przypadków niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistów. Tego typu firmy działają w całej Polsce, dlatego profesjonalny odbiór mieszkania w Szczecinie czy jakimkolwiek innym mieście nie powinien być trudny w realizacji.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
pellet
Dobrej jakości pellet to opał przyjazny i bezpieczny...
salon w stylu klasycznym
Obecnie trendy wnętrzarskie podążają za nowoczesnością i...
wykładzina PCV
Wybór odpowiedniej podłogi do danego pomieszczenia może być...
plisy
Zabezpiecz wnętrze swojego domu przed utratą energii cieplne...
etui na sztućce
Zbliża się Wielkanoc, a w głowie pojawiają się myśli, jak wy...