Menu
odbiór techniczny mieszkania

Odbiór techniczny mieszkania – zbiór najważniejszych informacji

Zakup nieruchomości na własność to wbrew pozorom skomplikowany proces. Analiza ofert, negocjacje dotyczące ostatecznej ceny, kontakt z notariuszem… te stresujące czynności to jeszcze nie wszystko. Aby sfinalizować zakup nieruchomości, konieczny jest odbiór techniczny lokalu. Na czym polega odbiór mieszkania? Aby się o tym dowiedzieć, przeczytaj poniższy artykuł.

Odbiór techniczny mieszkania – na czym polega?

Najważniejsze kwestie związane z przeprowadzeniem odbioru mieszkania są uregulowane przez polskie prawo (tzw. ustawa deweloperska, czyli ustawa z dn. 1 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego). W tym akcie prawnym nakłada się na inwestorów obowiązek przeprowadzenia odbioru technicznego, przez co rozumie się sprawdzenie stanu nieruchomości. Odbiór techniczny lokalu obejmuje kilkadziesiąt procedur, w tym między innymi:

  • ocenę stanu izolacji termicznej,
  • weryfikacji wysokości pomieszczeń,
  • sprawdzenie działania instalacji elektrycznych,

Odbiór mieszkania powinien być przeprowadzony jeszcze przed podpisaniem umowy przeniesienia własności, aby uniknąć późniejszych problemów związanych np. z wadami technicznymi lokalu i związanych z tym dodatkowych, nieprzewidzianych wcześniej nakładów finansowych na prace remontowe. Dlatego to właśnie w trakcie przeprowadzania odbioru lokalu należy zgłosić wszelkie niedociągnięcia (np. rysy na ścianach czy źle wyprofilowany parapet) – potem będzie już za późno.

Jak przeprowadzić odbiór techniczny mieszkania? Powinien być to odbiór z inżynierem czy też samodzielny?

Wiele osób, które planują lub są w trakcie finalizacji zakupu nieruchomości, poszukuje odpowiedzi na pytanie: „w jaki sposób dokonać odbioru technicznego lokalu? Czy samodzielne przeprowadzenie tej czynności jest zgodne z prawem czy też konieczny jest odbiór z inżynierem?”. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bowiem wspomniana już ustawa deweloperska nie ogranicza działania w tym obszarze i dopuszcza obydwie możliwości.

Co ważne, taki stan rzeczy nie oznacza jednak, że dokonanie odbioru samodzielnie – zwłaszcza w przypadku osoby niezwiązanej zawodowo budownictwem – jest rozsądne. Aby móc wykryć wszelkie nieprawidłowości w stanie technicznym lokalu, warto przeprowadzić odbiór z inżynierem, który posiada odpowiednią wiedzę m.in. na temat prawa budowlanego. Jedynie taki sposób działania pozwoli na rzetelną weryfikację stanu danego mieszkania, szczególnie że niektóre wady – na przykład te dotyczące instalacji elektrycznej – są niewidoczne na pierwszy rzut oka. O ile oględziny dokonane nawet przez niedoświadczoną osobę pozwolą na wykrycie np. rys na ścianie, to wiele wad może pozostać niezauważonymi.

Z drugiej strony, należy liczyć się z tym, że skorzystanie z profesjonalnych usług w zakresie odbioru technicznego lokalu oznacza dla nabywcy mieszkania dodatkowe koszty. To właśnie głównie ten czynnik – aspekt finansowy – jest jednym z powodów, dla których nie każdy nabywca decyduje się na odbiór mieszkania z pomocą specjalisty. Jednocześnie, to właśnie profesjonaliści udzielą niezbędnej pomocy np. w takich sprawach, jak:

  • weryfikacja zgodności stanu faktycznego z planem mieszkania (rzutem),
  • analiza prospektu informacyjnego.

Koszt profesjonalnego odbioru lokalu mieszkalnego to z reguły kilkaset złotych. W porównaniu z potencjalnymi dodatkowymi pracami remontowymi cena ta nie wydaje się zbyt wygórowana – można ją potraktować jako swego rodzaju inwestycję.

Odbiór mieszkania Szczecin – podsumowanie

Odbiór techniczny mieszkania to etap zakupu nieruchomości, który można określić następującymi słowami z języka angielskiego: last but not least (ostatni, lecz również istotny). Aby móc w profesjonalny sposób przeprowadzić odbiór techniczny lokalu, w większości przypadków niezbędne jest skorzystanie z usług specjalistów. Tego typu firmy działają w całej Polsce, dlatego profesjonalny odbiór mieszkania w Szczecinie czy jakimkolwiek innym mieście nie powinien być trudny w realizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023