Odchodzi wielki reżyser

Opublikowano: 10 października 2016

9 października w wieku 90 lat zmarł wybitny reżyser Andrzej Wajda, wielokrotnie nagradzany za zasługi dla rozwoju kinematografii i odznaczony państwowymi orderami.

Był uznanym twórcą kilkudziesięciu filmów, m.in. „Popiół i diament”, „Popioły”, „Człowiek z marmuru”, „Pan Tadeusz”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei” oraz nominowanych do Oscara w kategorii filmów nieanglojęzycznych: „Ziemia obiecana”, „Panny z Wilka”, „Człowiek z żelaza”, „Katyń”. W 2000 roku odebrał Oscara za całokształt twórczości.

W swoim dorobku ma też znaczące międzynarodowe nagrody filmowe: Złotego Lwa, Złotego Niedźwiedzia, Złotą Palmę, Europejską Nagrodę Filmową „Felix” i japońską nagrodę Kyoto. Za zasługi w dziedzinie sztuki otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetów: Jagiellońskiego, Warszawskiego, Gdańskiego, Łódzkiego i Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Był honorowym członkiem francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także honorowym obywatelem Warszawy, Gdańska, Gdyni, Wrocławia, Łodzi, Opola, Radomia i Suwałk.

Do ostatnich dni pozostawał aktywny zawodowo. Jeszcze w tym roku nakręcił swój ostatni film – „Powidoki”. „Nie było wybitniejszego poety kina w historii polskiego filmu niż Andrzej Wajda. To dobrze, że trzy tygodnie temu na festiwalu w Gdyni zdążył jeszcze przekonać się, jak bardzo był przez swoich widzów szanowany i kochany. Na stojąco! Za wszystkie filmy – te genialne, i te, które z różnych powodów nie wyszły tak, jak miały wyjść” – napisał we wspomnieniu artysty Tomasz Raczek, a Jacek Bromski w wywiadzie dla TVN24 powiedział o Andrzeju Wajdzie: – Był zawsze obecny w życiu środowiska filmowego; był mentorem, niedoścignionym wzorem. I przede wszystkim przyjacielem.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
11 czerwca 2021 r. przy Al. Wojska Polskiego 84 w Sz...
Benefis Krzysztofa Zanussiego, fot. J. Sumikowski
17 czerwca 2018 swoje 79 urodziny obchodził Krzy...
Jerzy Radziwiłowicz
Aktorstwo do dla niego zawód specyficzny – raz zasmakowa...
Magdalena Zawadzka
6. Kołobrzeski Festiwal Filmowy „Suspense Film Festival”...