rtg

Odkryj i zrozum rtg

Opublikowano: 18 sierpnia 2022

Rtg to technika obrazowania przeznaczona do wizualizacji narządów lub części ciała na kliszy światłoczułej. Wykonywany przez radiologa. Badanie to umożliwia wizualizację większości narządów. Radiologia kości, stawów czy kręgosłupa, radiologia płucna, urologiczna, a nawet trawienna… ma wiele zastosowań.

Do czego służy rtg?

Można wykonać rtg całego ciała. Pozwala w szczególności na badanie kości i stawów, płuc, brzucha, piersi. Zdjęcia rentgenowskie są pomocne w diagnozowaniu i właściwym leczeniu przez lekarza. Poszukuje: w kościach, złamaniach, chorobie zwyrodnieniowej stawów, deformacjach. Dzięki temu w płucach może wykryć zmiany gruźlicze, infekcje bakteryjne lub wirusowe, nowotwory. Podobnie na poziomie brzucha uwidocznili oznaki liczenia, zgryzu lub perforacji przewodu pokarmowego występujące na poziomie pęcherzyka żółciowego lub nerek.

Jak wykonuje się rtg?

Badanie wykonuje radiolog lub radiolog. Po zgłoszeniu swojego przyjazdu do recepcji zostaniesz poproszony o odczekanie kilku minut w poczekalni. Przed egzaminem pójdziesz do szatni się rozebrać (powiesz Ci, jakie ubrania zdjąć). Podczas badania promienie są mniej lub bardziej pochłaniane przez tkanki w zależności od ich gęstości, zanim zostaną zebrane na błonie światłoczułej umieszczonej za pacjentem. Na negatywie promienie rentgenowskie pozostawiają mniej lub bardziej nieprzezroczyste ślady, w zależności od gęstości tkanki, przez którą przechodzą. Podczas niektórych badań (na przykład przewodu pokarmowego lub narządów bogatych w naczynia krwionośne) lekarz może zdecydować o wstępnym wstrzyknięciu środka kontrastowego. Poprawia to czytelność obrazu. Postępuj zgodnie z instrukcjami robota. Podczas robienia zdjęcia nie ruszaj się i wstrzymaj oddech, jeśli zostaniesz o to poproszony. Kilka zdjęć zostanie wykonanych w różnych pozycjach, najczęściej z przodu iz boku. Zajmuje to kilka minut. To bardzo szybki test. Na koniec radiolog dokona wstępnej oceny. Jego raport końcowy zostanie jak najszybciej przesłany do lekarza, który wyjaśni wyniki i umożliwi działanie.

Kiedy należy zastosować rtg?

Promienie rentgenowskie są wykorzystywane przez lekarzy do diagnozowania wielu schorzeń wymagających obrazowania narządu wewnętrznego. Jest szeroko stosowany do badania szkieletu i stawów (w celu uwidocznienia złamania kości lub uszkodzenia ścięgien), do poszukiwania chorób płuc (infekcja, wysięk) i tak dalej. Jest odpowiedni dla wielu narządów (patrz tabela powyżej), dzięki zastosowaniu środków kontrastowych, co znacznie zwiększyło szczegółowość dostarczanych informacji. Od czasu do czasu jest wypierany przez inne testy od czasu rozwoju skanerów i rezonansów magnetycznych (i ich obszernych obrazów 3D), ale także procedury endoskopowe (umożliwiające bezpośrednie oglądanie za pomocą kamer wideo). Jednak jego niski koszt, w porównaniu z bardziej współczesnymi procedurami, uzasadnia jego zastosowanie jako leczenie pierwszego rzutu. Co więcej, rtg jest podejściem do obrazowania medycznego, które jest równie skuteczne jak bardziej współczesne techniki w badaniu określonych narządów, takich jak kości czy zęby.

Przygotowanie do rtg:

Przygotowanie do prześwietlenia różni się w zależności od badanego narządu. W większości przypadków nie jest wymagane żadne dodatkowe przygotowanie. Można regularnie jeść i pić. W przypadku ciąży mogą być wymagane środki ostrożności. Pamiętaj, aby poinformować lekarza o swoim problemie. Post może być wymagany w przypadku bardziej inwazyjnych badań rentgenowskich, takich jak mielografia lub angiografia (bez jedzenia, picia i palenia na cztery godziny przed badaniem). Pamiętaj, aby przed umówieniem wizyty na prześwietlenie zapytać, czy potrzebne są dodatkowe przygotowania. Osobom narażonym na alergię na środek kontrastowy można przepisać konkretny lek profilaktyczny, który należy zażyć dzień przed badaniem. Planując wizytę, pamiętaj o uwzględnieniu alergii, leczenia farmakologicznego i prawdopodobnej ciąży. Na koniec pamiętaj, aby zabrać ze sobą list lub receptę od lekarza, który zlecił badanie, kartę Vitale, wszelkie wcześniejsze zdjęcia radiologiczne i, jeśli to konieczne, przepisany środek kontrastowy.

Nie wahaj się skonsultować się z radiologiem, aby skorzystać z tej dziedziny medycyny, która ma kluczowe znaczenie w diagnostyce pacjentów. Jest niesamowicie dynamiczna i szybko się zmienia w czasie i zawsze się rozwija.

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
płatność za pomocą Smartwatcha
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Przeszczep włosów
Wypadanie włosów to problem, który dotyka w...
Nowy Nissan Juke
...
Earl Grey
Herbata czarna jest jednym z najpopularniejszych nap...