odszkodowanie za odwołany lot

Odwołany lot – 3 proste kroki do odszkodowania

Opublikowano: 13 lutego 2020

Zepsute wakacje, nieobecność na ważnym spotkaniu służbowym czy też uroczystości rodzinnej – w to najczęściej przyczyna odwołanego lotu. Jednak prawo europejskie gwarantuje możliwość uzyskania odszkodowania za tego typu sytuację. Jeśli więc Twój lot został odwołany na mniej niż 13 dni przed planowanym odlotem, miał odbywać się na terenie Unii Europejskiej możesz w prosty sposób spodziewać się za niego rekompensaty.

Kiedy można starać się o odszkodowanie za odwołany lot

Pierwszy warunek jaki musi spełnić Twój lot, abyś mógł się starać o odszkodowanie za niego to odwołanie na 13 (włącznie) dni przed planowanym wylotem. Warto jednak brać pod uwagę, że linia lotnicza może zaproponować Ci podróż alternatywną – jeśli podróż ta rozpocznie się na mniej niż 2 godziny przed odlotem lub dociera na miejsce wcześniej niż 4 godziny po przylocie nie otrzymasz odszkodowania. Linie lotnicze mają możliwość zablokowania wypłaty odszkodowania jeśli poinformują Cię o odwołaniu lotu między 7 a 13 dniem od planowego wylotu. Ostatnią ochroną dla linii lotniczej jest poinformowanie Cię na później niż 7 dni jednak z propozycją alternatywnego lotu, którego start ma się odbyć do godziny wcześniej lub dotrze na miejsce ostatecznej destynacji najpóźniej 2 godziny po planowanym przylocie. Pamiętaj – odszkodowanie należy Ci się również, jeśli odwołano twój wakacyjny lot czarterowy, którego organizatorem było biuro podróży.

Jak uzyskać odszkodowanie dzięki GIVT?

O odszkodowanie możesz starać się poprzez składanie wniosku drogą listowną, mailową lub odpowiedni formularz na stronie przewoźnika. Wydaje się to trudne i skomplikowane, jednak w uzyskaniu odszkodowania za odwołany lot pomóc może GIVT. Dzięki tej platformie internetowej w szybki i bardzo wygodny sposób sprawdzisz czy przysługuje Ci odszkodowanie za Twój odwołany lub opóźniony lot. Pierwszym krokiem jaki należy zrobić to upewnić się, czy masz dokumenty potwierdzające rezerwację biletu, bilet lotniczy czy też kartę pokładową na odwołany lot.  Następnie posiadając te dane możesz sprawdzić, czy masz podstawy do starania się o odszkodowanie. Przez poszczególne kroki przeprowadzi Cię system oraz wykwalifikowana osoba z obsługi.

Co w zamian?

Korzystając z usług agencji możesz otrzymać odszkodowanie za odwołany lot w kwocie to 600 euro. Kwota ta jest zależna od długości lotu oraz działań przewodnika. Możesz więc przeznaczyć je na wybrany przez siebie cel i cieszyć się chwilą.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
odszkodowania od dewelopera
Zakup nieruchomości od dewelopera jest często jednym z najwa...
Port Lotniczy Olsztyn-Mazury
Od 2016 r. położony w sercu regionu Port Lotniczy Ol...
Michał Wieczorek
Kiedy siada za sterami niewielkiej Cessny, świat doo...
odszkodowanie po wojnie
Wojny to jedne z najtragiczniejszych wydarzeń, jakie mogą si...
Chiński samolot C919
Chiński wąskokadłubowy samolot pasażerski C919 może być już...