odzież robocza

Odzież robocza a odzież ochronna – różnice

Opublikowano: 7 kwietnia 2022

Czasami słyszy się, że określenia „odzież ochronna” i „odzież robocza” używane są wymienne. A to błąd. W rzeczywistości to dwa rodzaje ubrań, które pracodawca ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom. Czym się różni odzież robocza od odzieży ochronnej? Co można zaliczyć do pierwszej, a co do drugiej grupy? Jak wybrać odpowiednią odzież?

Osoby pracujące w branży budowlanej, chemicznej, spawalniczej, medycznej, a nawet motoryzacyjnej czy ogrodniczej na stanowiskach, które wymagają kontaktu ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi powinny mieć zapewnioną odzież roboczą i ubrania ochronne dostosowane do wykonywanych prac. Innego zestawu odzieży będzie potrzebował malarz, innego dekarz, zaś jeszcze innego laborant zajmujący się badaniem skażonych próbek krwi. Warto również na wstępie zaznaczyć, że nie każda branża potrzebuje obu rodzajów odzieży. Czym zatem różnią się odzież ochronna od roboczej?

Odzież robocza – co to takiego?

Odzież robocza ma z założenia zabezpieczać ubrania pracownika przed zniszczeniem lub zabrudzeniem środkami chemicznymi czy biologicznymi. Najczęściej obowiązek noszenia ubrań roboczych dotyczy osób pracujących w branży produkcyjnej np. przy maszynach albo urządzeniach specjalistycznych, ale nie tylko. Konieczność posiadania stroju roboczego warunkowaną przepisami BHP mają również m.in. ogrodnicy, medycy oraz kucharze.

Co ważne, przepisy nie określają, że odzież musi być fabrycznie nowa – pracodawca może przekazać pracownikowi ubrania używane, ale po dezynfekcji. Nie musi ona spełniać również szczególnych wymagań. W zależności od rodzaju wykonywanej pracy na strój roboczy składają się spodnie, koszulki, koszule, kamizelki, rękawiczki, czapki itp.

Odzież ochronna – charakterystyka

A co z odzieżą ochronną? Zgodnie z nazwą powinna ona chronić zdrowie i życie pracownika w trakcie wykonywanej pracy, zabezpieczając go przed zagrożeniami takimi jak oparzenia, zranienia czy zatrucia. Odzież ochronna, w tym odzież ochronna medyczna jest niezbędna wtedy, gdy na danym stanowisku ma się kontakt z środkami chemicznymi, środkami biologicznymi, wysoką albo niską temperaturą, maszynami, hałasem, ogniem oraz dużą wilgocią.

Tego typu odzież zgodnie z wymogami prawnymi musi mieć specjalne certyfikaty i atesty, które potwierdzają spełnianie norm.

Wyróżnia się kilka rodzajów odzieży ochronnej. Są to m.in.: odzież ostrzegawcza, ochronna chemiczna, odzież medyczna, chroniąca przed promieniowaniem, chroniąca przed ładunkami elektrostatycznymi (ESD) oraz odzież termiczna. W zależności od charakteru pracy w skład zestawu odzieży ochronnej poza kombinezonem lub spodniami i bluzką wchodzą kaski, ochraniacze, gogle, okulary, maski, a także specjalistyczne rękawice.

Gdzie kupić koszulki, kamizelki, spodnie robocze lub kombinezony ochronne? Szeroką ofertę dla różnych branż ma m.in.: https://voltabut.com.pl/odziez-ochronna

Jak wybrać odzież roboczą i ochronną?

Jak wybrać odpowiednią odzież roboczą i ochronną dla swoich pracowników? W trakcie zakupu powinno się patrzeć przede wszystkim na to czy spełnia wymagane normy i na jakim stanowisku będzie wykorzystywana. W przypadku odzieży ochronnej bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego warto postawić na wysoką jakość wykonania oraz na trwałość.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
jak włamać się na Facebook
We współczesnym cyfrowym krajobrazie Facebook stał się klucz...
Foteliki samochodowe dla dzieci to niezbędny element wyposaż...
Social Media
Pokaż mi swoje social media, a powiem Ci kim jesteś?...
Bitcoin
Każdy, kto miał kiedyś styczność z Bitcoinem ma zapewne świa...
Piotr Krasnodębski
Wiem, że argumenty podawane w teorii wzbudzają wątpl...