Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina

Opublikowano: 10 lutego 2020

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina jest organizatorem wielu prestiżowych konkursów i festiwali, m.in. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na instrumentach historycznych, Festiwalu „Chopin i jego Europa” oraz Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Ten ostatni konkurs ma długą historię – po raz pierwszy odbył się w 1968 r. z inicjatywy Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, które powstało w 1934 r. Jest jednym z najstarszych konkursów muzycznych. Jego celem było wybranie sześciu polskich pianistów do udziału w międzynarodowej rywalizacji. Przez lata regulamin i forma konkursu zmieniały się. Obecnie konkurs jest jednym z najważniejszych krajowych konkursów pianistycznych, które promują młodych pianistów.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina odbywa się co roku, z wyjątkiem lat, które poprzedzają Międzynarodowy Konkurs Chopinowski, i pełni bardzo ważną rolę w popularyzacji muzyki kompozytora, którego utwory są znane i wykonywane na całym świecie. Konkurs adresowany do studentów akademii muzycznych i uczniów szkół muzycznych II stopnia pozwala odkrywać młode talenty pianistyczne i artystyczne osobowości. Daje też młodym muzykom możliwość udziału w konkursie międzynarodowym, ponieważ I oraz II nagroda upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim, z pominięciem eliminacji wstępnych. W tym roku do udziału w konkursie zgłosiło się 28 pianistów.

Dla wielu laureatów sukces na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim Konkurs był przepustką do dalszej międzynarodowej kariery. Wśród tych, którym udział w konkursie otworzył drzwi do pracy muzyka, są: Ewa Pobłocka, pianistka i pedagog, laureatka wielu konkursów pianistycznych, Janusz Olejniczak, znany w kraju i zagranicą jako niezrównany interpretator muzyki Chopina, Krystian Zimerman, laureat I nagrody w Konkursie Chopinowskim, pianista o międzynarodowej sławie, Rafał Blechacz, który koncertuje w najsłynniejszych filharmoniach Europy, Ameryki i Azji.

W tym roku Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina będzie miał miejsce w Warszawie w dniach 1–9 lutego. Na program składają się wyłącznie utwory Fryderyka Chopina. Konkurs odbywa się w 3 etapach – dwa pierwsze to recitale solowe, zaś w finale pianiści wykonają wybrany koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego.

W jury konkursu pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń, profesor fortepianu w Gdańskiej i Bydgoskiej Akademii Muzycznej, zasiadają wybitni pianiści i pedagodzy: Ewa Pobłocka, Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Marta Sosińska, Waldemar Wojtal, Wojciech Świtała i Paweł Zawadzki. Konkurs jest doskonałym sprawdzianem umiejętności pianistycznych młodych muzyków i przepustką do międzynarodowego konkursu.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Anna Dymna
Anna Dymna to totalny majstersztyk polskiego kina i...
Scena Relax
Najnowsze premierowe przedstawienie, "Kolejny wieczó...
komiksów Marvela 
Komiksy mają wielu zwolenników w każdej grupie wiekowej i...
Festivalove
8 grudnia 2023 roku w przestrzeni koncertowej warszawskiej P...
Szalone Nożyczki
Na deskach  Sceny Relax , zagościła kultowa komedia kryminal...
Nowe artykuły
W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie rutyna...
Podróżowanie po Europie jest niezwykle atrakcyjne z wielu po...
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...