taśmy kroplujące

Ogrody dobrze nawodnione. Linie i taśmy kroplujące

Opublikowano: 10 lutego 2022

Idealną sytuacją jest, gdy właściciel ogrodu jest gotów reagować na każdą zmianę pogody: podlewać rośliny, gdy jest susza, a zmniejszać ilość dostarczanej im wody (lub całkiem zrezygnować z jej podawania), gdy pada deszcz. W realizacji takiego planu pomagają dziś inteligentne systemy nawadniające, które można zaprogramować, by same kontrolowały potrzeby roślin i warunki pogodowe. Dzięki nim ogrody są zadbane i dobrze nawodnione, a właściciele posesji mają więcej czasu, by cieszyć się wypoczynkiem na łonie natury.

Kiedy warto zastosować linie i taśmy kroplujące

Położenie linii i taśm kroplujących warto zaplanować już na etapie tworzenia harmonogramu prac związanych z zagospodarowaniem działki. W takim przypadku nie trzeba rozdzielać wytyczania poszczególnych części podwórka i projektowania nawodnienia. Dzięki temu nie ma ryzyka, że podczas montażu linii lub taśm kroplujących zostaną zniszczone grządki albo dojdzie do uszkodzenia roślin.

Linie i taśmy kroplujące to koncepcja, która sprawdza się w każdej części i każdym typie zagospodarowania przydomowego podwórka. Główną różnicą między tymi dwoma rozwiązaniami jest, że linie zostają w gruncie przez lata, taśmy zaś można zwinąć i zabezpieczyć na zimę.

Oba systemy świetnie radzą sobie trudnych warunkach, czyli np. w wąskich rabatach, tuż przy ścianie budynku, przy wyznaczonych ścieżkach, przy dużym spadku terenu, ale też na większych obszarach, np. trawnikach. W tym ostatnim przypadku korzystnie jest połączyć je z działaniem zraszaczy. Linie i taśmy można wykorzystać nie tylko do przydomowych ogrodów rekreacyjnych, ale i do grządek z warzywami.

Najważniejsze zalety nawadniania kropelkowego:

  • oszczędność czasu – właściciel ogrodu nie musi się angażować w podlewanie roślin, inteligentny system sam decyduje, kiedy i ile wody należy podać na przydomowe tereny zielone;
  • racjonalne gospodarowanie wodą – założenie systemu co prawda jest dość kosztowne, jednak w dłuższej perspektywie pozwala na oszczędności;
  • optymalne warunki dla roślin – woda dociera niemal wprost do systemów korzeniowych, liście i kwiaty nie są więc narażone na uszkodzenia; podlewanie jest precyzyjnie zaplanowane, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko zawilgocenia lub przesuszenia poszczególnych okazów.

Na czym konkretnie polega działanie omawianych systemów? Linie kroplujące są to rury wykonane z polietylenu, przez które do grządek płynie woda. Dzięki specjalnie zaprojektowanym otworom i regulacji ciśnienia możliwe jest podlanie wszystkich roślin w danej działce. Co ważne – woda doprowadzana jest wprost do systemu korzeniowego, nie ma więc problemu z rozpryskującymi się kropelkami. Cała instalacja jest niemal niewidoczna, gdyż do zakrycia rur wystarczy warstwa kory.

Analogicznie pracują taśmy kroplujące. Warto przy tym pamiętać, że są bardziej elastyczne, więc łatwiej jest je położyć na przykład przy okrągłych powierzchniach, między innymi wokół klombów. Pozwalają też na częstą zmianę aranżacji ogrodu, gdyż bez problemu można je przesunąć z miejsca na miejsce. Dostosowanie ich położenia do nowego kształtu ścieżek i rabatek jest relatywnie proste.

Fachowa pomoc od Acer Ogrody Białystok

Zaprojektowanie i montaż systemów automatycznego nawadniania, zwłaszcza tych poprowadzonych pod gruntem, warto zlecić specjalistom z Acer Ogrody w Białymstoku. Każdy projekt, który realizujemy, zawiera plan wykopów opracowany dla konkretnej działki, uwzględniający ewentualne wcześniejsze rozplanowanie roślinności (rabatki, trawniki, większe drzewa i krzewy), miejsca, gdzie woda nie powinna być doprowadzona (np. taras, chodnik, garaż czy podjazd) oraz źródło wody, do którego będzie podłączona instalacja. Do projektu dołączamy również wykaz niezbędnych elementów do wykonania instalacji i instrukcję montażu. W Acer Ogrody zapewniamy też możliwość zakupu kompletnego systemu, profesjonalne doradztwo oraz usługę montażu. Więcej praktycznych informacji na stronie www.acerogrody.pl.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Pawilon ogrodowy
Lato jak żadna inna pora roku zachęca do tego, żeby jak najw...
meble ogrodowe
Gdy aranżuje się przydomową przestrzeń, trzeba zadba...
Street workout
Street workout cieszy się coraz większą popularności...
meble ogrodowe
Ogród to miejsce, w którym można wypocząć i zrelaksować s...
Lawenda
Lawenda Hidcote Blue Strain Eleven to roślina pochodząca z P...