olej jojoba

Olej jojoba i jego niesamowite właściwości

Opublikowano: 6 stycznia 2020

Olej jojoba pochodzi z nasion krzewu jojoba, czyli wieloletniej rośliny pochodzącej z gorących i suchych obszarów USA, w tym południowej Kalifornii i Arizony, a także niektórych regionów Meksyku. W rzeczywistości nie jest olejem, ale płynnym woskiem roślinnym. Jojoba słynie ze swoich właściwości nawilżających. Przyciąga wilgoć do skóry. Jednocześnie nie pozostawia uczucia tłustości. Równoważy też poziom pH i chroni skórę przed szkodliwymi bakteriami.

Jakie są najważniejsze zalety tego oleju?

Olej jojoba jest doskonałym środkiem nawilżającym. Dlatego można go znaleźć w wielu kosmetykach do pielęgnacji skóry. Warto go stosować również z innych powodów. Jest podobny do naturalnego sebum skóry. Nawilża i jednocześnie nie powoduje tłustości. Zawiera dużo przeciwutleniaczy.

Ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest bogaty w witaminy i minerały, które wspierają zdrową skórę (kompleks witamin E i B, miedź, cynk, selen, chrom i jod). Przyspiesza gojenie.

Jak możesz go stosować?

Zaledwie kilka kropel może pomóc wyleczyć trądzik, suchą skórę i infekcje grzybicze. Olej jojoba chroni przed przedwczesnym starzeniem. Możesz go stosować na zmarszczki i rozstępy. Wspomaga porost włosów. Zagęszcza rzęsy.

Sprawdzi się również świetnie jako balsam do ust. To popularny składnik domowych pomadek. Wymieszaj z masłem kakaowym lub masłem shea i schłódź. Pomadkę możesz trzymać w słoiczku lub tubce.

Olej jojoba jest wszechstronny. Doskonale nawilża i wygładza skóry. Możesz go też śmiało stosować, jeśli masz problem z łupieżem. Wmasuj go w skórę głowy podczas mycia szamponem.

To również świetny płyn do demakijażu. Nie zatyka porów. Wspaniale usuwa ślady po makijażu. Jednocześnie nie wysusza skóry. Umieść kilka kropli olejku na waciku i przeciągnij po skórze.

Na co warto zwrócić uwagę, wybierając olej jojoba?

Olej jojoba cieszy się coraz większą popularnością. Zobacz, na co warto zwrócić uwagę. Olej powinien być w 100% organiczny, nierafinowany. Pamiętaj, że skóra jest największym organem ciała. Wszystko, co się na niej znajduje, jest w pewnym stopniu wchłaniane. Sprawdź, czy olej jojoba jest tłoczony na zimno. Wtedy nie musisz się martwić, że straci swoje cenne właściwości.

Dobry olej nie zawiera konserwantów i innych składników, które mogłyby podrażnić skórę lub powodować niepożądane skutki uboczne. Rzuć okiem na listę składników. Upewnij się, że olej jojoba jest głównym składnikiem kosmetyku. Zobacz, jaki ma kolor. Czysty olej jojoba ma zazwyczaj słomkowy kolor. Może się wahać od żółtego do złotego.

Olej jojoba: popularne przepisy

Kosmetyk do mycia ciała

Składniki:

  • 1 szklanka wody,
  • ¼ szklanki miodu,
  • ⅔ szklanki płynnego mydła kastylijskiego,
  • 30 kropli olejków eterycznych z lawendy, rumianku lub geranium,
  • 1 łyżeczka witaminy E,
  • 2 łyżeczki oleju jojoba,
  • plastikowy dozownik do balsamu bez BPA lub szklana butelka z dozownikiem.

Wymieszaj składniki, aż uzyskasz gładką konsystencję. Następnie wlej mieszaninę do dozownika lub butelki.

Olejek do twarzy

Składniki:

  • 3 łyżki oleju jojoba,
  • 1 łyżka oleju tamanu,
  • 9 kropli olejku lawendowego,
  • 9 kropli olejku kadzidełka,
  • szklana butelka o pojemności 60 ml z zakraplaczem.

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Mieszaninę przelej do szklanej butelki.

Serum na porost włosów

Składniki:

  • 3 łyżki oleju rycynowego,
  • 1 łyżka oleju jojoba lub oleju arganowego,
  • butelka szklana o pojemności 60 ml ze szklanym zakraplaczem.

Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki. Przechowuj w szklanej butelce. Nałóż kilka kropli na skórę głowy i masuj przez 5 minut.

Autor: Justyna Dereń

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...