Omnichannel

Omnichannel – co warto wiedzieć?

Opublikowano: 14 maja 2023

Prowadzenie sprzedaży w różnych kanałach – zarówno w internecie, jak i w sferze offline, jest nazywane strategią omnichannel. Co istotne, w każdym kanale oferowany jest ten sam asortyment. Dzięki temu klient zyskuje spójne doświadczenia zakupowe w każdym miejscu styku z produktem lub marką. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Jakie są zalety omnichannel?

Omnichannel to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pomaga poznać i zrozumieć potrzeby klienta oraz odpowiednio na nie odpowiedzieć. Pozwala zbudować możliwie najlepsze doświadczenia zakupowe klientów, co zwiększa zaufanie do sklepu w każdym kanale sprzedażowym. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie pełnej integralności oferty offline oraz online we wszystkich kanałach sprzedaży, a także prowadzenie spójnej polityki magazynowej oraz strategii rabatowej i cenowej.

Omnichannel pozwala osiągnąć przewagę konkurencyjną dzięki równoczesnemu rozwojowi wszystkich kanałów sprzedażowych. Zapewnia też oszczędność czasu dzięki zarządzaniu jedną i tą samą ofertą w paru miejscach. Atutem tego rozwiązania jest ponadto możliwość osiągania wzrostu sprzedaży oraz budowania świadomości marki przez wykorzystywanie różnych kanałów dotarcia do odbiorcy.

Najważniejsze elementy strategii omnichannel

Opracowując strategię omnichannel, należy zadbać o kilka ważnych aspektów. Przede wszystkim ważna jest integralność oferty oraz zgodność danych online i offline. Kwestia ta dotyczy m.in. jednakowych cen zarówno w sklepie internetowym, jak i stacjonarnym oraz w marketplace i na platformach handlowych. W każdym kanale należy też zadbać o taką samą politykę rabatową oraz ewentualny program lojalnościowy. Ważne jest, aby w każdym kanale sprzedażowym były udostępniane takie same formy płatności.

Podczas planowania strategii omnichannel należy zadbać o wzajemne sprzężenie kanałów. Na przykład, polecanym rozwiązaniem jest możliwość tego, aby produkty kupione online klient mógł odebrać offline w sklepie internetowym. Wiele osób wybiera tę formę dostawy ze względu na bezpłatny koszt wysyłki. Warto też wziąć pod uwagę łatwą procedurę reklamacji, zwrotów oraz wymiany towarów kupionych online w sklepie stacjonarnych. Klienci równie chętnie decydują się na to rozwiązanie ze względu na szybką i łatwą procedurę zwrotu, bez konieczności pakowania paczki i odsyłania jej kurierem czy inną metodą wysyłki. Sprzężenie powinno też obejmować budowanie historii zakupów klienta online oraz offline, na podstawie np. karty lojalnościowej albo płatniczej. To pozwala spersonalizować ofertę klientom, zaoferować im dedykowane rabaty lub konkretne produkty na bazie wcześniej dokonanych zakupów.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
kontener magazynowy
Kontenery magazynowe są nieodłącznym elementem współczesnego...
Anna Maria Porowska
Anna Maria Porowska jest wybitną postacią w świecie...
Ewa Kraińska
AI już kieruje naszymi zakupami. To jest aktualna rz...
biuro rachunkowe
Biura rachunkowe mogą podchodzić do realizacji usług w różny...
e-commerce
W erze cyfrowej, gdzie każde kliknięcie ma znaczenie, zakupy...