Menu
Klaudia Małuj i Konrad Rychlica

One World Team Ltd – sukcesy naszych klientów są naszym sukcesem

Jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć firmy i odpowiedzieć na najważniejsze problemy natury gospodarczej, inwestycyjnej i prawnej. Będziemy dalej robić swoje, tak dobrze jak dotychczas albo jeszcze lepiej, pozostając na rynku polskim i brytyjskim, który daje biznesowi ogromne możliwości – mówią Klaudia Małuj i Konrad Rychlica, właściciele firmy One World Team Ltd., pytani o plany na przyszłość

Kancelaria One World Team działa międzynarodowo, pomagając firmom optymalizować różne rozwiązania wpływające na ich funkcjonowanie. Na jakie wparcie mogą liczyć?

Konrad Rychlica : Zajmujemy się planowaniem podatkowym, udzielamy porad prawnych i majątkowych, doradzamy w kwestiach finansowych, w tym dotyczących zmniejszenia obciążeń podatkowych, obsługujemy firmy w zakresie księgowości, coraz częściej doradzamy w zakresie inwestycji na rynku nieruchomości, pomagając w pozyskiwaniu działek pod budowę, przeprowadzaniu procesów inwestycyjnych − od analiz, przez koncepcje i projekty wykonawcze, po uzyskanie WZ i PNB. Ponadto analizujemy odległe i wciąż nie do końca odkryte rynki zagraniczne – od Mongolii przez Indie po Zjednoczone Emiraty Arabskie − i pomagamy przedsiębiorcom stawiać na nich pierwsze kroki, które właśnie w kontekście ekspansji na nowym terenie są szczególnie trudne. Polscy przedsiębiorcy reprezentują naprawdę wysoki poziom i mają do zaoferowania ciekawe, dobre jakościowo produkty. Jednocześnie często nie potrafią ich sprzedać, zwłaszcza na nowych rynkach.

Klaudia Małuj : Pomoc, jaką oferujemy, jest bardzo cenna dla podmiotów, które nie znają danego kraju, w którym chcą się rozwijać. Pamiętajmy, że nie wszędzie działalność o określonym profilu ma szansę na powodzenie. Naszym zadaniem jest pogłębione badanie rynku, obejmujące analizy i audyty. Jeżeli się okaże, że dany rynek będzie chłonny, pomagamy klientowi rozpocząć działalność i znaleźć kanały zbytu na jego produkt. Jeżeli nie – jasno odradzamy taki krok, powołując się na twarde dane.

Coraz częściej słyszy się o problemach firm rodzinnych z przeprowadzeniem sukcesji. Czy tego rodzaju sprawy również leżą w kręgu państwa zainteresowań?

Konrad Rychlica : Rzeczywiście takie sprawy nie są rzadkością. Znam osobiście takie przypadki. W takiej sytuacji zwykle staramy się znaleźć nabywcę firmy, ale to jako ostateczność, najpierw pomagamy sukcesorowi w zarządzaniu, aby jak najlepiej odnalazł się w nowej roli.

Jak wygląda rynek brytyjski po Brexicie? Czy polskie firmy nadal mają szansę się tam rozwijać?

Konrad Rychlica : Jak najbardziej. Rynek brytyjski cały czas jest otwarty na biznes i nie ma żadnych przeszkód, aby uruchomić albo kontynuować tam działalność. Tak naprawdę jedyna zauważalna zmiana sprowadza się do większej liczby formalności i dokumentów do wypełniania, w czym również pomagamy naszym klientom. Polskie firmy praktycznie nie odczuły w żaden sposób wpływu Brexitu na funkcjonowanie ich firm w Wielkiej Brytanii. Jeżeli chcą otworzyć oddział na rynku brytyjskim, chętnie im w tym pomożemy, jak również zajmiemy się wszelkimi formalnościami na dalszym etapie działalności za granicą, aby mogły skupić się na sednie swojego biznesu.

Klaudia Małuj : Z drugiej strony pomożemy zagranicznym firmom odnaleźć się na polskim rynku. Wszystkie podmioty, niezależnie od korzeni i kapitału, zapewniamy, że nie ma powodu, by obawiać się inwestycji i ekspansji, które nierozerwalnie wiążą się z rozwojem. Warunkiem jest, by wszystko robić z głową i posiłkować się wiedzą specjalistów.

Czy Czechy nadal są idealnym krajem na prowadzenie działalności gospodarczej?

Klaudia Małuj : Nie, już dawno przestały być rajem dla biznesu. Wiele firm przenosiło tam działalność, wiążąc nadzieje z optymalizacją podatkową, ale my nigdy nie rekomendowaliśmy Czech jako wymarzonego miejsca sprzyjającego przedsiębiorcom.

Założenie firmy w Polsce miało być uproszczone, tymczasem nadal trwa kilka miesięcy. Gdzie leży główna przyczyna tego stanu?

Konrad Rychlica : Problemem jest uciążliwa biurokracja, przy czym wina leży w dużej mierze po stronie urzędów i sposobie obsługi petentów. W Wielkiej Brytanii, gdzie firmę można założyć w ciągu 5 dni, urzędnicy są po to, żeby pomóc w wypełnieniu wniosków i innych dokumentów, wytłumaczyć niejasności, podpowiedzieć, jak postępować w danej sprawie. I to nie jest tylko teoria. W Polsce tendencja jest zgoła odwrotna. Trudno nie odnieść wrażenia, że urzędnicy nie są zainteresowani przyspieszeniem naszej sprawy i wsparciem interesanta zagubionego w biurokratycznych zawiłościach.

Z jakimi problemami najczęściej zwracają się do państwa klienci? Co wyraźnie niedomaga w krajowej gospodarce?

Konrad Rychlica : Spectrum problemów jest bardzo szerokie, ale tym, co leży u ich podstaw, zwykle jest zła strategia prowadzenia działalności.

Jak podsumowaliby państwo kolejny już pandemiczny rok 2021, który powoli dobiega końca?

Klaudia Małuj : Wydaje się, że ten rok w odniesieniu do biznesu najlepiej charakteryzuje wzrost kreatywności. Jednocześnie pandemia sprowokowała większe wykorzystanie nowych kanałów komunikacji, sprzedaży, docierania do potencjalnych odbiorców. Duża część naszego życia, ale również działań zawodowych przeniosła się do sfery online. W efekcie wzrosła świadomość biznesu w tym zakresie. Przedsiębiorcy zaczęli intensywniej korzystać z nowych możliwości, jakie dają choćby social media.

Konrad Rychlica : Pandemia dowiodła, że ludzie mogą zoptymalizować czas pracy i skutecznie funkcjonować w trybie zdalnym bądź hybrydowym. Dla pracodawcy jest to również znacząca oszczędność związana z mniejszymi kosztami wynajmu powierzchni biurowej.

Co oznacza dla państwa tytuł „Firmy VIP-a 2021” i zdobyta statuetka dla One World Team?

Konrad Rychlica : Nagroda jest cennym podsumowaniem naszej dotychczasowej pracy. Stanowi dla nas informację zwrotną, że to co robimy, nie trafia w próżnię, lecz ma sens dla naszych obecnych i przyszłych klientów. Cieszymy się z sukcesów, jakie odnoszą nasi klienci z naszą pomocą, bo ich osiągnięcia, udane ekspansje na nowe rynki, trafione inwestycje są częścią naszego sukcesu.

Klaudia Małuj : Zaufanie firm, które powierzają nam swój majątek i przyszłość, ma dla nas wielką wartość, ale cieszymy się także ze wszystkich wyrazów uznania, które docierają do nas z zewnątrz. Dlatego nagroda Firma VIP-a 2021 jest dla nas ważna i będzie nam przypominać, że nasz trud nie idzie na marne.

Jakie mają państwo plany na nadchodzący rok?

Konrad Rychlica : Zamierzamy konsekwentnie kroczyć obraną drogą, która – jak pokazuje ostatnia dekada – jest właściwa. Liczne grono zadowolonych klientów na co dzień utwierdza nas w przekonaniu, że nasza działalność jest potrzebna, a usługi, które świadczymy, są na tyle szerokie, że nie zamierzamy jeszcze bardziej dywersyfikować oferty. Jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć firmy i odpowiedzieć na najważniejsze problemy natury gospodarczej, inwestycyjnej i prawnej. Będziemy dalej robić swoje, tak dobrze jak dotychczas albo jeszcze lepiej, pozostając na rynku polskim i brytyjskim, który daje biznesowi ogromne możliwości i liczne korzyści, a przy tym nie budzi negatywnych skojarzeń z rajem podatkowym.

Czy bycie w związku sprzyja wspólnemu prowadzeniu biznesu?

Konrad Rychlica : Są spięcia, ale twórcze i konstruktywne.

Klaudia Małuj : Na co dzień dobrze się uzupełniamy, zarówno prywatnie, jak i na gruncie zawodowym.

Rozmawiał Mariusz Gryżewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022