Oparzenia słoneczne

Oparzenia słoneczne skóry

Opublikowano: 4 września 2019

W okresie wiosenno-letnim, kiedy wzrasta ilość promieniowania słonecznego, należy szczególnie uważać i dbać o swoją skórę. Zbyt długa ekspozycja na słońce może spowodować nie tylko groźne poparzenia skóry, ale także długofalowe poważne konsekwencje. Dlatego pośród wakacyjnych przyjemności trzeba znaleźć odrobinę czasu na ochronę swojej skóry.

Jak dochodzi do oparzenia słonecznego?

Za opalanie się odpowiada promieniowanie UVB, które emitowane jest z największym nasileniem w miesiącach letnich. Przenikając przez naskórek, umożliwia nie tylko syntezę niezbędnej witaminy D3, ale także produkcję barwnika zwanego melaniną, odpowiedzialnego za kolor skóry. Jeżeli zdarzyło się, że niezabezpieczona skóra została narażona na zbyt intensywną dawkę promieniowania, może dojść do podrażnienia i oparzenia słonecznego.

Czy każdy jest tak samo wrażliwy na promienie słoneczne?

Każdy człowiek posiada określony fototyp skóry. Wyróżnia się ich 6 rodzajów, z czego pierwszy stanowią osoby o bardzo jasnej karnacji, niebieskich oczach i jasnych włosach. Ostatni stopień to osoby z karnacją ciemnobrązową, czarnymi włosami i ciemnym kolorem tęczówki. Wraz ze wzrostem skali określa się skłonność do oparzeń oraz poziom współczynnika ochrony przeciwsłonecznej (SPF – sun protection factor). Stąd wynika, że osoby o jasnej karnacji zdecydowanie bardziej narażone są na promieniowanie słoneczne, co może skutkować bolesnymi oparzeniami. Dodatkowo uzyskana opalenizna jest niewielka i nietrwała. Natomiast u osób z ciemniejszym kolorem skóry może w ogóle nie istnieć skłonność do oparzeń, a opalenizna jest bardzo intensywna.

Jak się bezpiecznie opalać?

Przede wszystkim przed każdą planowaną zwiększoną ekspozycją należy zastosować preparat z filtrem, który odpowiednio zabezpieczy skórę. Obecnie na rynku znajduje się wiele preparatów (kremy, olejki, mgiełki), które można dobrać indywidualnie – zgodnie z fototypem swojej skóry. Osoby z jasną karnacją powinny wybrać bardzo wysoki poziom ochrony w postaci preparatu z SPF bliskim 60, który będzie spadał u osób z ciemniejszym odcieniem skóry. Podobny wybór będzie dotyczył skóry małych dzieci i młodzieży, które szczególnie są narażone na oparzenia. Należy pamiętać, że oparzenia w dzieciństwie to jeden z ważniejszych czynników warunkujących wystąpienie raka złośliwego skóry – czerniaka!

Co robić, gdy dojdzie do oparzenia?

Oparzenia słoneczne w skali oparzeń należą do I stopnia i charakteryzują się silnym zaczerwienieniem, pieczeniem oraz nadwrażliwością skóry. W celu ich łagodzenia zaleca się sięgnąć po mocno nawilżające kosmetyki np. zawierające wyciąg z aloesu. Nawilżanie skóry powinno odbywać się co najmniej dwa razy dzienne. Ulgę mogą przynieść także preparaty z alantoiną i D-panthenolem. Zaleca się zakładanie lekkiej i przewiewnej odzieży, aby ograniczyć jej styczność ze skórą. Dodatkowo należy pamiętać, że podczas ekspozycji na słońce dochodzi do utraty dużej ilości wody z powierzchni ciała, dlatego należy regularnie uzupełniać płyny. Ponadto elektrolity dla dorosłych np. Dicoflor pomogą przywrócić równowagę odwodnionemu organizmowi.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...
depresja
Nawet 30% młodych ludzi myślało poważnie o próbie sa...
test oddechowy
SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół r...
Psycholog Online
W dzisiejszym zglobalizowany...