Waldemar Dąbrowski

Operowe Oscary dla Waldemara Dąbrowskiego i Krzysztofa Warlikowskiego

Opublikowano: 30 kwietnia 2019

29 kwietnia 2019 r. podczas gali w londyńskim teatrze Sadler’s Wells rozdane zostały Operowe Oscary – International Opera Awards. Wśród nagrodzonych tym prestiżowym międzynarodowym wyróżnieniem znalazł się dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski, który nagrodzony został za całokształt swojej pracy.

Nagrodę dla najlepszego reżysera otrzymał Krzysztof Warlikowski w kategorii najlepsze przedstawienie minionego roku. W kategorii dzieło odkryte na nowo nominowana była opera „Manru” I. J. Paderewskiego w reżyserii Marka Weissa – spektakl Teatru Wielkiego – Opery Narodowej powstały w koprodukcji z Teatrem Wielkim w Poznaniu.

International Opera Awards są przyznawane od 2013 r., a od 3 lat przyznawana jest nagroda specjalna w kategorii Leadership in Opera za szczególne osiągnięcia w zarządzaniu instytucją operową. W poprzednich edycjach laureatami zostali dwaj wybitni menedżerowie ze świata operowego: Bernard Foccroulle – belgijski organista, kompozytor i dyrygent, były dyrektor generalny La Monnaie i Festiwalu w Aix-en-Provence, oraz Bernd Loebe – dyrektor naczelny i artystyczny Oper Frankfurt.

Do znakomitego grona nagrodzonych twórców dołączył Waldemar Dąbrowski, od 11 lat pełniący funkcję dyrektora Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, założyciel wielu instytucji kultury, m.in. Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, Instytutu Teatralnego i Książki, organizator obchodów Roku Chopina, a obecnie Roku Moniuszki. W trakcie jego dyrekcji na najważniejszej scenie operowej w Polsce konsekwentnie budowany jest ambitny, bardzo zróżnicowany repertuar, zapraszani są znakomici dyrygenci, reżyserzy, światowej sławy wykonawcy, muzyczne gwiazdy. Od roku opera i balet dostępne są w Internecie – na platformie vod.teatrwielki.pl.

Operowy Oscar to ogromny prestiż i wielkie wyróżnienie dla Waldemara Dąbrowskiego, który jest najdłużej urzędującym szefem tej największej sceny operowej na świecie, ale także dla Opery Narodowej jako instytucji włączonej do grupy najlepszych teatrów na świecie.

Uroczyste rozdanie Oskarów stanowi najważniejsze wydarzenie sezonu operowego, a o randze wyróżnienia świadczą znakomite nazwiska nominowanych twórców. Nagrody przyznawane są przez międzynarodowe jury, które składa się z wybitnych krytyków muzycznych, dyrektorów teatrów i oper, m.in. w Sydney, Sztokholmie, San Francisco, Düsseldorfie, Lyonie czy Wexford. Przewodniczącym jury jest John Allison – redaktor naczelny magazynu „Opera”.

W ubiegłych latach wśród uhonorowanych operowymi Oskarami byli też polscy twórcy. W kategorii „najlepszy reżyser” prestiżową nagrodę otrzymał dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej Mariusz Treliński i Piotr Beczała w kategorii „najlepszy śpiewak”.

Nominacje przyznawane są w 18 kategoriach i znalezienie się w tym gronie to wielki prestiż i dowód na przynależność do czołówki oper i twórców, którzy tworzą sztukę na najwyższym międzynarodowym poziomie.

Anna Arwaniti

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...
Festiwal Ludwiga van Beethovena
„Beethoven i filozofowie” – to motto 28. edycji Wiel...