Opony całoroczne

Opony całoroczne – czy warto odwiedzić sklep z oponami, by jej kupić?

Opublikowano: 4 maja 2022

Bardzo wielu kierowców zastanawia się nad kupnem opon całorocznych. Niektórzy nie przepadają za wymianą ogumienia, inni jeżdżą głównie po miejskim asfalcie. Czy warto zdecydować się na wybór opon całorocznych? Czym różnią się od sezonowych? Dla kogo ogumienie wielosezonowe będzie najlepsze?

Zanim odwiedzisz sklep z oponami, czyli różnice między ogumieniem letnim, zimowym i wielosezonowym

Opony samochodowe można podzielić właściwie na dwa główne rodzaje – sezonowe i wielosezonowe (całoroczne). Te pierwsze dzielą się dalej na dwie podgrupy, czyli opony letnie i opony zimowe. Odwiedzając sklep z oponami, powinieneś znać różnice między tymi rodzajami ogumienia, aby prawidłowo dobrać rodzaj do Twoich potrzeb (stylu jazdy, terenu, po którym najczęściej się poruszasz etc.).

Opony zimowe

Ogumienie przeznaczone do jazdy w niskich temperaturach, określane jest mianem zimowego. Przyczepność tego rodzaju opon jest uzyskiwana już na etapie produkcji. Do wytwarzania opon zimowych używa się mieszanki gumy z silikonem, dzięki czemu opony dobrze trzymają się śliskiej, ośnieżonej nawierzchni. Także dzięki wielu nacięciom zwanym lamelami.

Opony letnie

Ogumienie letnie ma owych lameli zdecydowanie mniej. Mieszanki używane do ich produkcji sprawiają, że opona jest twardsza od zimowego odpowiednika. Dzięki temu świetnie trzyma się rozgrzanej nawierzchni, ale do jazdy po lodzie, śniegu czy mieszaninie błota ze śniegiem się nie nadaje.

Opony wielosezonowe

Nazywane wielosezonowymi lub oponami całorocznymi, stanowią kompromis między letnimi a zimowymi. Przeznaczone są do jazdy o każdej porze roku i w każdych warunkach atmosferycznych. Wszystko za sprawą coraz nowszych technologii i mieszanek gumowych używanych do produkcji opon całorocznych.

Opony całoroczne

Dla kogo opony całoroczne?

Ogumienie wielosezonowe jest szczególnie polecane kierowcom, których charakteryzuje umiarkowany styl jazdy i którzy najczęściej poruszają się po asfaltowych miejskich drogach. Współczesne opony całoroczne poradzą sobie oczywiście i w nieco trudniejszym terenie poza miastem, zwłaszcza te z segmentu premium.

Opony całoroczne są oznaczane przez producentów napisami identyfikacyjnymi: „AllSeason” lub „4Season”, czasem także „Quatrac”. Jeśli mają homologację zimową, wtedy opatrzone zostają znakiem alpejskim, który przedstawia trzy szczyty górskie oraz unoszący się nad nimi płatek śniegu.

Dodatkowym oznaczeniem jest połączenie liter „M+S”, które informuje kierowcę, że opony są przeznaczone do jazdy w zmieniających się warunkach terenowych i atmosferycznych. Gdy opona ma tylko to oznaczenie („M+S”), pozbawiona jest homologacji zimowej.

Na co zwrócić uwagę podczas kupowania opon całorocznych?

Aby dokonać właściwego wyboru, należy najpierw sprawdzić, jakie opinie zbiera dany model opony całorocznej. Ważną informacją jest także miejsce w rankingu, które opona zajmuje. Testy ogumienia samochodowego są przeprowadzane przez wiarygodne czasopisma i periodyki motoryzacyjne, warto więc do nich zaglądać.

Następnie należy określić segment, a więc wybrać ogumienie ekonomiczne, medium lub premium. Ostatnie jest najbardziej wartościowe, charakteryzuje się najwyższymi osiągami, ale jest też najdroższe.

Kierowcy, którzy jeżdżą tylko w mieście, mogą pozostać przy oponach klasy ekonomicznej. Ci, którzy czasem wypuszczają się na wycieczkę poza miasto, zapewne zainteresują się oponami klasy średniej. Ostatni segment zaś wybiorą kierowcy jeżdżący i w mieście, i w terenie.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
alufelgi SEAT
Alufelgi stanowią jedną z najważniejszych części wyp...
przyczepy furgony
Autoline to wiodący portal ogłoszeniowy, który specjalizuje...
Instagram
Instagram w ostatnim czasie przebojem wszedł na rynek popula...
Pasek rozrządu
Rozrząd stanowi bardzo ważny element składowy każdego silnik...
BlueCruise
Jak podaje brytyjska telewizja BBC, kierowcy jednego...