Nokian Powerproof

Opony Nokian Powerproof 100Y – w drodze na szczyt

Opublikowano: 16 czerwca 2020

Praca w redakcji ma swoje dodatkowe zalety, ponieważ często dostajemy do testowania ciekawe produkty. Jako że szczególnie upodobałem sobie te na czterech kołach, to pomimo deszczowego dnia ochoczo zabrałem się za wypróbowanie Audi A6. O biznesowej elegancji i sportowych aspiracjach auta opowiem innym razem, ponieważ większe wrażenie zrobiły na mnie… opony.

Śmiało mogę przyznać, że opony Nokian Powerproof 100Y to produkt z najwyższej półki, doskonale dopasowany do charakteru samochodu, jakim jest dynamiczne Audi. Wielu zalet tych wyjątkowych gum doświadczyłem osobiście, a o pozostałych doczytałem – wszak nie było mi dane przetestować wytrzymałości ich konstrukcji przy prędkości 300 km/h, o której zapewnia fiński producent.

Opony Nokian – kolejna fińska innowacja

Tak jak Nokia przecierała niegdyś szlaki w bezprzewodowej telekomunikacji, tak Nokian Tyres walczy teraz o miano lidera na rynku oponiarskim. Kluczem do sukcesu są sukcesywnie wprowadzane innowacje i stale udoskonalane produkty. Dotychczas ta skandynawska firma, której korzenie sięgają końca XIX w., koncentrowała się na produkcji opon zimowych do różnych rodzajów pojazdów. Teraz marka Nokian Tyres otwiera się na nowe. Firma przygotowała dla motoryzacyjnego świata coś specjalnego – prawdziwy technologiczny majstersztyk, jakim jest opona letnia Powerproof 100Y, skierowana dla wymagających kierowców o sportowym zacięciu. Opony te produkowane są także w rosyjskim Vsevolozhsku.

Nokian Powerproof 100Y, czyli wszystko pod kontrolą

Wiedziałem, co A6 ma pod maską, ale nie spodziewałem się, czym dotyka asfaltu. Mimo że na jezdni było mokro, a ja postanowiłem wystartować niczym rakieta, to koła nie zabuksowały. Podczas prawie 2-godzinnej przejażdżki miałem okazję wiele razy przekonać się o walorach Nokian Powerproof 100Y. Opony zostały zaprojektowane do jazdy w zmiennych warunkach pogodowych. Producent zaleca stosowanie ich od wczesnej wiosny do późnej jesieni, podczas utrzymującej się stale temperatury powyżej 7℃. Gumy te są szczególnie polecane do dynamicznych samochodów oraz dla kierowców, którzy cenią sobie bezpieczeństwo i komfort prowadzania auta w każdych warunkach atmosferycznych.

Nokian

Czym charakteryzuje się opona Powerproof 100Y?

Prawie 120 lat doświadczeń producenta przełożyło się na stworzenie opony nowej generacji – na bazie specjalnych mieszanek gumy (Dynamic Grip i Clinch), o unikalnej i dodatkowo wzmocnionej konstrukcji (XL – Extra Load). W oponie zastosowano dwustrefowy asymetryczny bieżnik (przy zakładaniu trzeba pilnować opisów na profilu – outside/inside) oraz innowacyjny system trapezowych rowków odprowadzających wodę i zapobiegających aquaplaningowi. Stosunkowo niewielka skala nacięć, które w przypadku opon Nokian przybrały półkolisty kształt, wpływa bezpośrednio na mniejsze opory toczenia oraz niższą emisję hałasu. Podczas zewnętrznego pomiaru przy prędkości 80 km/h głośność pracy opon oszacowano na poziomie 72 dB. W czasie jazdy nie zwróciłem na to uwagi, co dowodzi, że hałas faktycznie nie był uciążliwy.

Świetna stabilność na zakrętach, jeszcze lepsze hamowanie – wszechstronność w dobrej cenie

Zaobserwowałem dużą stabilność w trakcie skrętów oraz nagłej zmiany pasa ruchu. O wyjątkowo krótkiej drodze hamowania miałem z kolei okazję przekonać się, gdy na drogę wtargnął mi zagubiony psiak (przyp. red. – podczas testu nie ucierpiało żadne zwierzę). Zoptymalizowane parametry jezdne opony zapewniają najlepsze doskonałą kontrolę oraz manewrowość, zarówno na mokrej nawierzchni, jak i w czasie upałów. Niewielkie opory toczenia przekładają się na umiarkowane spalanie. To wszystko pozwala zaliczyć Nokian Powerproof 100Y do elitarnego grona wszechstronnych i niezawodnych opon, które mają szansę stać się prawdziwym przebojem sezonu (nie tylko letniego).

AutoVIPek

 

 

 

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
powłoka ceramiczna
Wiele osób ceni sobie wizualny aspekt swojego samochodu. Lśn...
Auta poleasingowe
Każdy kierowca szukający now...
Felgi zimowe
Wraz z nadejściem zimy, większość kierowców zaczyna się zast...
Ferrari 458
Wielu miłośników motoryzacji chciałoby przynajmniej raz prze...
Kia
Blog Kiawiarnia to miejsce, gdzie pasja do motoryzacji łączy...