Menu
Orły 2017

Orły 2017

W poniedziałek 20 marca, w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się ceremonia wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2017! Jak co roku Galę, swoją obecnością uświetniły największe gwiazdy polskiego kina.

Orły przyznawane są głosami członków Polskiej Akademii Filmowej w 19 kategoriach.

Najwięcej, bo aż 14 nominacji otrzymał film „Wołyń” i zdobył 9 statuetek w tym: za Najlepszy film, Najlepszą Reżyserię- Wojciech Smarzowski. Reżyser odbierając nagrody podziękował żonie i synom za to, że czy tego chcieli, czy nie, przez cztery lata byli z nim na Wołyniu w czasie rzezi.

Za Najlepsze zdjęcia nagrodzono  Piotra Sobocińskiego jr. Najlepszy montaż Pawła Laskowskiego, Najlepszy dźwięk Katarzynę Dzidę-Hamele i Jacka Hamela, Najlepszą muzykę Mikołaja Trzaska, Najlepszą scenografię Marksa Zawieruche,Najlepsze kostiumy:Wandę Kowalską, Pawła Grabarczyka, Magdalenę Rutkiewicz-Luterek, Agatę Drozdowską. „Wołyń“ został uhonorowany także Nagrodą Publiczności.

Drugim niekwetionowanym zwyciężcą tegorocznego konkursu został film „Ostatnia rodzina”, który otrzymał 10 nominacji i 5 statuetek, które powędrowały do Jana P. Matuszyńskiego  za : Odkrycie Roku i  Reżyserię,  Roberta Bolesto za Najlepszy Scenariusz,

za Najlepszą Główną rolę kobiecą nagrodzono Aleksandrę Konieczną. Aktorka odbierając statuetkę powiedziała “ Wiele lat temu przeczytałam zdanie Thomasa Bernharda, że sztuka ma szansę zajść wtedy, kiedy w formie się coś przerysowuje albo niedorysowuje.Kiedy dostałam rolę Zofii Beksińskiej, to postanowiłam niedorysować. Myślałam, że to będzie moja wprawka aktorska, że przejdzie niezauważona.“

Orzeł za Najlepszą Główną rolę męską powędrował do Andrzej Seweryna filmowego Zdzisława Beksińskiego, który tego wieczoru wystąpił w podwójnej roli ,wcielając się także  w postać Donalda Trumpa.

Powody do świętowania mieli także twórcy filmu  “Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy, który z kolei został nagrodzony za role drugoplanowe – dla Arkadiusza Jakubika i Agaty Kuleszy.

Najlepszym Filmowym Serialem Fabularnym okrzyknięto “Belfera” w reż. Łukasza Palkowskiego.

Za Najlepszy Film Europejski uznano :“Syn Szawła” wreż. Laszlo Nemes ,a  Najlepszym Filmem Dokumentalnym “Komunie” w reż. Anny Zameckiej.

Nagrodę za osiągnięcia życia odebrał  Sylwester Chęciński, którego publiczność nagrodziła owacją na stojąco. Laureat odbierając nagrodę ze wzruszeniem podziękował swoim aktorom: Hańczy, Kowalskiemu, Nowickiemu, Tymowi, gdyż to oni wszyscy przyczynili się do tej nagrody.

Nie zapomniano też o Olegu Sencowie, który został aresztowany po aneksji Krymu i skazany na 25 lat łagrów. Uczestnicy gali, podobnie jak w poprzednich latach, podnieśli kartki z napisem „Release Oleg Sentsov”

Polskie Nagrody Filmowe organizowane są przez Niezależną Fundację Filmową od 1999 roku.

Dorota Tuńska, Materiał dzięki uprzejmości Canal+

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023