Orły 2018 – jubileuszowa Gala

Opublikowano: 30 marca 2018

Po raz 20 rozdano Orły!  

26 marca w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się wyjątkowa jubileuszowa Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2018. Nagrody przyznawane przez Polską Akademię Filmową rozdane zostały po raz 20. Prowadzący Maciej Stuhr żartował ze sceny, że w historii niepodległej Polski tylko przez 80 lat obyło się bez Orłów. Przez cały wieczór nawiązywał do bieżących wydarzeń, żartując z polityki. Galę Orłów prowadził po raz 8.

Najlepszy film

Wielkim zwycięzcą tego wieczoru został debiut fabularny Piotra Domalewskiego – „Cicha noc”. Z 11 nominacji zdobył aż 10 statuetek w tym w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Reżyseria oraz Odkrycie Roku dla reżysera filmu. Film opowiada o emigrancie Adamie, który w wigilię Bożego Narodzenia odwiedza rodzinny dom, by zrealizować swoje biznesowe plany. W udzielanych wywiadach reżyser stwierdził, że sam wywodzi się ze środowiska, które próbuje sportretować w swoim dziele, oraz że jest to próba zdefiniowania i zrozumienia dzisiejszej Polski.

Piotr Domalewski – reżyser nagrodzonego obrazu “Cicha noc”

„Cicha noc” o tytuł najlepszego filmu rywalizowała z „Pokotem” Agnieszki Holland i Kasi Adamik oraz „Twoim Vincentem” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Obraz został także nagrodzony przez publiczność wyróżnieniem za najlepszy film (Nagroda Publiczności). P. Domalewski, odbierając Orła za film, podziękował wszystkim swoim współpracownikom: Tak jak powtarzałem parokrotnie: film to dzieło zbiorowe. Dziękuję wszystkim, którzy mi pomogli. To jest nasza nagroda – dodał.

Chodziłem długo z tym scenariuszem, byłem u wielu producentów. Nie wszyscy byli optymistyczni, ale im także za to dziękuję. Wtedy krzepła we mnie świadomość tego, co chcę zrobić – powiedział.

Najlepsza główna rola męska

Orły powędrowały także do aktorów występujących w „Cichej nocy”: za najlepszą główną rolę męską – Adama – nagrodzono nieobecnego na gali Dawida Ogrodnika, doceniono także Agnieszkę Suchorę i Arkadiusza Jakubika za Najlepsze Role Drugoplanowe – za stworzenie kreacji rodziców Adama. Dwie statuetki zdobył także obraz „Twój Vincent”: za najlepszą scenografię i najlepszy montaż. Warto podkreślić, że montaż do tego filmu trwał aż 5 lat.

Najlepsza główna rola kobieca

Magdalena Boczarska z nagrodą za najlepszą główną rolę kobiecą

Odtwórczyni głównej roli w filmie „Sztuka kochania” w reż. Marii Sadowskiej – Magdalena Boczarska – otrzymała nagrodę w kategorii Najlepsza Główna Rola Kobieca, a Radzimir Dębski, który skomponował muzykę do tego obrazu, otrzymał Orła za najlepszą muzykę.

Za najlepszy filmowy serial fabularny uznano drugi sezon „Watahy” w reż. Kasi Adamik i Jana P. Matuszyńskiego – który pokonał ubiegłorocznego laureata Orła, serial „Belfer” oraz nominowaną w tym roku „Diagnozę”. Ponadto podczas tegorocznej gali wręczono również statuetki za kostiumy – odebrała je ekipa filmu „Maria Skłodowska-Curie”: Cristobal Pidre, Florence Scholtes i Małgorzata Zacharska.

Do Marii Noelle oraz reżysera Piotra Stasika powędrował Orzeł za dokument „21 x Nowy Jork”, a za najlepszy film europejski członkowie Polskiej Akademii Filmowej uznali „The Square” Rubena Ostlunda.

Film 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły

Z okazji jubileuszu wybrano film 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły, którym został „Pianista” Romana Polańskiego. Miłą niespodzianką była obecność na gali reżysera, który osobiście odebrał nagrodę, nie kryjąc przy tym wzruszenia i zaskoczenia. Jego dzieło było wcześniej nagrodzone ośmioma Orłami i trzema Oscarami: za reżyserię, scenariusz adaptowany oraz dla aktora pierwszoplanowego Adriena Brody’ego.

fot. Tomasz Urbanek/East News

“Pianista” Romana Polańskiego filmem 20-lecia Polskich Nagród Filmowych Orły

Nagroda za całokształt twórczości

Podczas gali wręczono także Orła za całokształt twórczości, którą odebrał Jerzy Stuhr – aktor, reżyser, pedagog. Laudację na jego cześć wygłosił Maciej Stuhr: O tylu rzeczach wypadałoby wspomnieć przy takiej okazji: o twoich rolach, o twojej bogatej, pięknej drodze reżysera filmowego, o tym że wychowałeś setki, a być może tysiąc polskich aktorów i reżyserów w szkołach teatralnych, (…) o twoich książkach, (…) głosie uwielbianym przez polskie dzieci i przez dorosłych, o twojej działalności charytatywnej. Ludzie cię bardzo kochają za to, jakim jesteś aktorem, jakim jesteś człowiekiem, jakich w życiu dokonywałeś wyborów. Laureat wyznał, że syn bardzo go zaskoczył tak poważną przemową – spodziewał się z jego strony raczej żartobliwego tonu.

Nagroda za całokształt twórczości dla Jerzego Stuhra

 

Jak co roku zgromadzona w teatrze publiczność, w geście solidarności ze skazanym na więzienie ukraińskim kolegą Olegiem Sencowem, podniosła kartki z napisem „Uwolnić Olega Sencowa”.

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w drodze głosowania przez Polską Akademię Filmową. O tytuł najlepszego filmu 2017 roku ubiegało się łącznie 61 obrazów spełniających warunki konkursowego regulaminu – tj. trwających powyżej 70 minut i wyświetlanych na otwartych, płatnych pokazach kinowych przynajmniej przez tydzień między 1 stycznia a 31 grudnia 2017 roku.

 

Tekst: Dorota Tuńska
Autor fotografii: Tomasz Urbanek/East News

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści