Orzekanie o winie podczas rozwodu

Orzekanie o winie podczas rozwodu – czy jest konieczne?

Opublikowano: 30 listopada 2017

Rozwody, w których nie występuje orzekanie o winie, kończą się nieco szybciej niż te, w których orzekanie o winie występuje. Trzeba jednak wiedzieć, że orzekanie o winie jednego z małżonków niesie szereg możliwości dla małżonka niewonnego, co może okazać się informacją na wagę złota dla osób, które po rozwodzie znalazły się w trudnej sytuacji materialnej.

Przykładami takich osób są najczęściej matki samotnie wychowujące dzieci, ale oczywiście nie tylko. Czy zatem orzekanie o winie jednego z małżonków jest zawsze konieczne. Jakie korzyści, a jakie straty może przynieść dla niewinnej strony podczas rozprawy rozwodowej?

Gdzie szukać pomocy?

Przed przystąpieniem do procedur rozwodowych warto najpierw jednak zadać sobie pytanie: kiedy możliwe jest orzeczenie o winie jednego z małżonków? Jedną z najczęstszych przyczyn orzeczenia o winie jednego z partnerów w związku małżeńskim jest emocjonalny związek z osobą spoza małżeństwa. Jednak sam fakt romansu partnera lub co gorsza zdrady nie oznacza, że sąd orzeknie winę małżonka, który dopuścił się zdrady.

Przede wszystkim taki emocjonalny związek musi być dobrze udokumentowany. Rozmowy telefoniczne, wymiany maili, smsy, zeznania świadków lub nawet zeznania osoby, która uczestniczyła w romansie z winnym małżonkiem – wszystkie wymienione tutaj przedmioty oraz osoby wpływają na decyzję sędziego. Warszawa, to miejsce, w którym dochodzi do największej ilości rozwodów rocznie. Jednak jaka może być tego przyczyna?

Wiele związków małżeńskich bardzo często oddala się od siebie, ponieważ popadają w duże kłopoty finansowe. W większych miastach do tego problemu dochodzi również problem braku czasu dla rodziny. Wszystko to sprawia, że wielkomiejskie związki z roku na rok są w coraz gorszej kondycji. Abstrahując jednak od wspomnianych wcześniej czynników, bardzo często w trakcie rozwodów dochodzi do sytuacji, w której sytuacja materialna jednego z małżonków ulega znacznemu pogorszeniu.

Wtedy to równie często dochodzi do rozwodu z orzeczeniem o winie. W tym momencie trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że w trakcie procedury rozwodowej strona, która znalazła się w trudnej sytuacji materialnej musi udowodnić, że gdyby nie rozwód to jej kłopoty finansowe nie miałyby miejsca.

Warszawa, to miasto, w którym najłatwiej się utrzymać po rozwodzie

Kolejnym ważnym tematem, który bezpośrednio łączy się z rozwodami, są alimenty oraz ich wysokość. Alimenty mogą, ale nie muszą, zostać przyznane, jeśli między małżonkami nastąpił rozwód z orzeczeniem o winie. Kwestia alimentów została pośrednio poruszona już w poprzednim akapicie.

Warszawa, czyli miasto, w którym najłatwiej się utrzymać po rozwodzie. Jednak co dokładnie oznacza tytuł tego akapitu? Przede wszystkim to, że osoby, których stan materialny w wyniku rozwodu z małżonkiem uległ znacznemu pogorszeniu, mają największe szanse na znalezienie źródła dodatkowego dochodu w większych miastach. Ta informacja może okazać się niezwykle istotna podczas rozprawy sądowej.

Małżonek, który znajduje się lub może potencjalnie znaleźć w trudnej sytuacji finansowej, a w dodatku ze względu na jego miejsce zamieszkania, wykształcenie czy też predyspozycje nie będzie w stanie znaleźć dodatkowego źródła utrzymania, to taka osoba może liczyć na najwyższe alimenty. Adwokat, rozwody, Warszawa – co takiego łączy te 3 słowa? To, że podczas orzekania przez sąd w trakcie procedury rozwodowej nie bez znaczenia pozostają także zarobki małżonka, oraz jego miejsce zamieszkania.

To wszystko bezpośrednio wpływa na to, czy sąd uzna, że alimenty są konieczne. Czy w ogóle dojdzie do orzekania o winie w przypadku konkretnej sprawy rozwodowej. Warto również przypomnieć, że w przypadku orzeczenia sądu o rozwodzie bez orzekania o winie jednego małżonków, drugi nie może ubiegać się oddzielnie o orzeczenie o winie w postaci oddzielnego przewodu sądowego. Ta droga pozostaje już wtedy niestety zamknięta.

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
odszkodowania od dewelopera
Zakup nieruchomości od dewelopera jest często jednym z najwa...
dla branży transportowej
Strefa Q&A, czyli strefa pytań i odpowiedzi, to miejsce...
zmiany w prawie podatkowym
Każdego roku dochodzi do mniejszych lub większych zmian w po...
windykacja
Sztuczna Inteligencja (AI) rewolucjonizuje procesy w...
rozwód
Najtrudniejszym krokiem małżeństwa, które posiada wspólne ma...