wystawa Sekwencje

Ostatnia wystawa z cyklu Sekwencje już za nami!

Opublikowano: 22 września 2022

Na wystawie Sekwencje #4: „Kim jesteś?” której inauguracja odbyła się 14 września 2022 roku w Warszawie, zostały zaprezentowane dzieła najważniejszych twórców polskiej awangardy artystycznej okresu powojennego. Atrakcją dla wielbicieli sztuki były z pewnością nie pokazywane nigdy w Polsce rzeźby, nowe rysunki Pani Angeliki Markul, czy dzieła Pana Tadeusza Kantora pochodzące z kolekcji Fundacji Polskiej Sztuki Współczesnej.

Czwarta odsłona wystawy Sekwencje zamykająca czteroczęściowy cykl.

Cykl czterech wystaw #Sekwencje został zaprezentowany z okazji obchodów 30-lecia Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Czwarta odsłona tego wydarzenia skoncentrowała się na niezapomnianej twórczości Angeliki Markul i Tadeusza Kantora. Pierwsza z wymienionych to polska artystka na co dzień mieszkająca w Paryżu, w swoich dziełach genialnie łączy ze sobą fakty i fikcję. Nieobce są jej również motywy science-fiction. Tworzyła między innymi w Japonii w Meksyku, czy w Czarnobylu. Natomiast drugiego artysty nie trzeba przedstawiać nikomu, kto interesuje się sztuką. Tadeusz Kantor to nie tylko reżyser, scenograf i teoretyk sztuki, ale również malarz. Współpracował między innymi z Galerią Foksal w Warszawie.

wystawa Sekwencje

Wrażenia po wystawie organizatorów.

Piotr Nowicki (Prezes Fundacji Polskiej Sztuki Nowoczesnej): Zawsze organizuję wystawy artystów, którzy dużo miejsca w swojej twórczości poświęcają problemom ogólnoludzkim. Cykl #Sekwencje również w znacznym stopniu odnosił się do aktualnej kondycji ludzkiej, która w obecnych czasach jest mocno nadszarpnięta.

Andżelika Markul (Artystka): To wspaniale, że znowu miałam okazję zaprezentować moje prace szerszej publiczności. Wzbudziły jak widać bardzo duże zainteresowanie. Cieszę się, kiedy mogę prezentować swoją twórczość w Polsce i do tego w takim otoczeniu biznesowym.

Norbert Kabaczyński (Organizator, Don’t Worry) komentuje: Cieszy mnie fakt, że cykl wystaw #Sekwencje wzbudził tak ogromne zainteresowanie wśród odbiorców. Długo zastanawiałem się, czy taka forma połączenie miejsca finansowego ze sztuką spełni oczekiwania odbiorców, czas pokazał że w przypadku sztuki nie można mieć żadnych ograniczeń.

wystawa Sekwencje

Noty biograficzne o artystkach, których prace zostaną pokazane na wystawie Sekwencje #4 „Kim jesteś”:

Angelika Markul, urodzona w1977 roku. Mieszka i pracuje w Paryżu.

Absolwentka École nationale supérieure des Beaux-Arts w Paryżu (ENSBA) w pracowni multimediów Christiana Boltanskiego. Artystka w swojej twórczości łączy rzeźby, obrazy, filmy oraz instalacje w poetycki i niepokojący sposób odnosząc się do groźnych i nieprzewidywalnych sił natury wyzwolonych przez ludzkie działania. Jej praktyka artystyczna zawsze jest zakorzeniona w zainteresowaniu nieznanymi i niebezpiecznymi miejscami. Łączy fakty z fikcją, a nawet z fantastyką naukową. Realizowała projekty najbardziej odległych miejsc na świecie (podwodne monumenty u wybrzeży Yonaguni, topniejące lodowce Ziemi Ognistej, odludna pustynia Atacama, skażony Czarnobyl, spustoszona tsunami Fukushima). Pracując najczęściej z naturalnymi materiałami (wosk, skóra, filc, światło) Markul obrazuje niszczycielskie siły, które nas przerażają i równocześnie fascynują, sytuując je poza kulturowymi kategoriami dobra i zła. Markul jest laureatką licznych nagród: Prix MAIF (2017), Prix COAL (2016), SAM Art Project Prize (2013).

Tadeusz Kantor, urodzony 6 kwietnia 1915 roku w Wielopolu Skrzyńskim. Zmarł 8 grudnia 1990 roku w Krakowie.

Polski reżyser, scenograf, teoretyk sztuki. Przed wybuchem wojny studiował na Wydziale Malarstwa Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. W okresie okupacji kierował konspiracyjnym Teatrem Niezależnym, od 1955 teatrem Cricot 2, w którym do 1975 wystawiał adaptacje dramatów Stanisława Ignacego Witkiewicza, następnie własne przedstawienia Umarła klasa, Wielopole, Niech sczezną artyści, Nigdy tu już nie powrócę.

Tadeusz Kantor to także znany malarz. Jego pierwsze obrazy są nierozerwalnie związane z czasem studiów i okresem II wojny światowej. Twórczość powojenna Kantora wspisywała się w nurt surrealizmu, zaś w połowie lat 50-tych odzwierciedlała wzorce sztuki światowej, nawiązując w serii obrazów do informelu. Z początkiem lat 60. porzucił całkowicie obrazowanie rzeczywistości, skupiając się na swojej autorskiej idei ambalaży. Od 1965 rozpoczął tworzenie szeregu akcji artystycznych i happeningów, współpracując z Galerią Foksal w Warszawie (m.in. Panoramiczny Happening Morski w 1967, Lekcja anatomii wedle Rembrandta, 1968).

wystawa Sekwencje

Kuratorzy: Sarmen Beglarian, Sylwia Szymaniak

Media Relations: Katarzyna Szulim

Architektura wystawy: Aneta Faner

Identyfikacja wizualna: Tomasz Bersz

Mecenasi:

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.

Centrum Giełdowe S.A.

New Solutions Factor

Sponsor:

Bank Gospodarstwa Krajowego

Partnerzy:

Poczta Polska S.A.

Poczta Polska Ochrona

BZK ALCO S.A.

Deli3 Kuchnia & Wino

Catering aleje3

wystawa Sekwencje

Organizator: Agencja Don’t Worry

Media: Commfort Public & Trade Relations

Partnerzy merytoryczni: Fundacja Polskiej Sztuki Nowoczesnej, Biuro Wystaw w Warszawie

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
ArtIntell
9 września 2024 miało miejsce oficjalne otwarcie wystawy Art...
ArtIntell, przełomowa wystawa łącząca sztukę generat...
Remigiusz Mróz
...
Serdecznie zapraszamy na wernis...
Goldenmark Librarium
Żyjemy w świecie zdominowanym przez technologie. Par...