ból mięśni

Ostry ból mięśni i stawów – gdzie szukać pomocy?

Opublikowano: 2 września 2020

Bóle mięśni i stawów mogą być objawem wielu chorób, które dotykają różnych układów. Przyczyny mogą być błahe – jak przeziębienie – lub bardzo poważne np. choroba reumatyczna. Jak ustalić przyczynę bólu i kiedy udać się do lekarza?

Przyczyny bólu mięśni i stawów

Najczęstszą przyczyną bólów kostno-mięśniowych jest przeciążenie wysiłkowe w wyniku nadmiaru aktywności fizycznej. W takiej sytuacji ból dotyczy konkretnej partii ciała i zazwyczaj mija po kilku dniach odpoczynku. Jeśli jest długotrwały i obejmuje stawy, może wiązać się z mikrouszkodzeniami chrząstki stawowej, której właściwa funkcja wraca po okresie regeneracji. Ból ogólnoustrojowy, odczuwany w całym organizmie, zazwyczaj spowodowany jest infekcją wirusową. Ten rodzaj bólu jest stosunkowo łatwy do diagnozy, ponieważ towarzyszy mu również gorączka, ból gardła, kaszel oraz katar. Ból mięśni może być także związany z chorobami reumatycznymi np. fibromialgią lub procesem nowotworowym.

Jak leczyć ból mięśni i stawów?

Obecnie na rynku jest wiele leków przeciwbólowych. Wybór odpowiedniego leczenia zależy od nasilenia bólu i jego podatności na poszczególne mechanizmy działania substancji aktywnej. Pierwszą dużą grupę leków przeciwbólowych tworzą niesteroidowe leki przeciwzapalne, które oprócz działania przeciwbólowego wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, dlatego świetnie nadają się do leczenia bólów mięśniowo-stawowych z komponentą zapalną. Przykładem niesteroidowego leku przeciwzapalnego jest deksketoprofen, który od kilku lat dostępny jest bez recepty w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania roztworu doustnego. Ta ostatnia forma jest szczególnie polecana ze względu na szybki początek działania i łatwość przyjmowania. Dysfagię ma ok. 7-10% pacjentów po 50 r.ż. Trudności w połykaniu tradycyjnych tabletek ma generalnie 62% chorych. Ok. 58%  pacjentów otwiera kapsułki lub kruszy tabletki w celu łatwiejszego połknięcia. Może to mieć bezpośredni wpływ na zmianę właściwości farmakokinetycznych i farmakodynamicznych przyjmowanego leku, a w efekcie na efekt terapii.

Innym powszechnie stosowanym lekiem jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, ale nie posiada działania przeciwzapalnego. Podobnie jak kolejny analgetyk – metamizol, który oprócz działania przeciwgorączkowego i przeciwbólowego ma również działanie spazmolitycznie.

Na silny ból, nieustępujący po standardowych lekach przeciwbólowych stosowane są leki opioidowe, które ze względu na liczne działania niepożądane i ryzyko uzależnienia są dopuszczone do stosowania jedynie po konsultacji lekarskiej oraz otrzymaniu recepty.

Kiedy udać się do lekarza?

Ból mięśni oraz stawów, jeśli towarzyszy infekcji, zazwyczaj mija w ciągu kilku dni wraz z ustąpieniem gorączki i nie wymaga dalszej diagnostyki. To samo dotyczy bólów związanych z nadmierną aktywnością fizyczną. Jeśli nie doszło do uszkodzenia struktur kostnych i tkanek miękkich, ból ustępuje w trakcie kilkudniowej rekonwalescencji. We wszystkich innych sytuacjach, w których ból jest silny, uciążliwy i utrudnia codzienne funkcjonowanie, należy udać się do lekarza, który zbierze wywiad i jeśli będzie taka potrzeba, wdroży odpowiednią diagnostykę.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...
kuchna zero waste
W obecnych czasach, gdy półki sklepowe uginają się pod cięża...