Menu

Otwarcie wystawy – Baleriny pośród nas

W środę 30 marca 2016 roku, odbył się wernisaż inaugurujący otwarcie wystawy Agaty Mikulskiej Sienkiewicz zatytułowanej „Baleriny pośród nas. Wystawa, prezentuje część obszernego cyklu zatytułowanego „Balet-Minimalistycznie”. Minimalizm odnosi się przede wszystkim do wąskiej gamy kolorystycznej, jaką artystka posługuję się w tych obrazach.

Królują tu wszelakie odcienie szarości: od ciepłych, po zimne; od bardzo jasnych do bardzo ciemnych, niemal czarnych. Szarość rozświetlana jest różem w równie wielu odcieniach. Minimalistyczna jest też kompozycja prac, gdzie samotna postać ludzka wybija się na tle szerokiej, pustej, jakby mglistej przestrzeni. Ma to swój wymiar symboliczny i odnosi sie do prostego faktu, że nieważne jak wiele osób nas otacza – wewnątrz zawsze pozostajemy sami i tylko od nas zależy, czy odnajdziemy w sobie siłę i wolę, aby zapalić swoje „światełko”. Artystka ukazuje tancerki w różnych sytuacjach: w chwilach ich scenicznych triumfów lub tuż po występie, w momentach zmęczenia a czasem pochłonięte prozaicznymi czynnościami, jak wiązanie baletek.

Mimo iż balet uwielbiam od lat, tancerki zaczęłam malować dwa lata temu. Początkowo wydawało się to przypadkowym wyborem, ale szybko przerodziło sie w głęboką fascynację. To, co naprawdę mnie w nich urzekło to ich siła, wytrwałość, poświęcenie i miłość do tego, co robią. Dążenie do doskonałości, do ideału, jakie charakteryzuje każdą wielką tancerkę. Niewyobrażalnie ciężka praca, która się za tym kryje i ostateczny efekt, to nie tylko części składowe sztuki baletu, ale każdej sztuki, a w szerszej perspektywie całego naszego ŻYCIA. – wyznaje Agata Mikulska Sienkiewicz.

Wystawa została zorganizowana przez BE-ART exclusive w ramach Akademii Kultury i Sztuki Klubu Integracji Europejskiej. Kryją się za tym dwie kobiety pragnące wspierać i promować polską sztukę: Lidia Bąk właścicielka BE-ART exclusive oraz Barbara Jończyk prezes KIE.

autor zdjęć – Piotr Wiśniewski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023