Menu
Obsługa prawna sklepu internetowego

Otwierasz sklep internetowy? Potrzebna Ci pomoc prawna

Rosnąca popularność zakupów przez Internet skłoniła ustawodawcę do przyjęcia przepisów, które mają na celu ochronę praw konsumentów oraz stworzenie im przyjaznych warunków do dokonywania zakupów i uiszczania płatności w sieci. Stąd też prowadzenie sklepu internetowego wymaga wsparcia prawnego, zarówno od strony technicznej, jak również w kwestii obsługi klienta. Dowiedz się, w jakich aspektach prowadzenia sklepu internetowego niezbędna okaże się konsultacja z prawnikiem.

Obsługa prawna sklepu internetowego – dlaczego jest niezbędna?

Witryny e-commerce należą do najbardziej rozbudowanych i funkcjonalnych stron internetowych, znacznie bardziej złożonych niż blogi czy informacyjne lub wizerunkowe strony www. Osoby logujące się na stronach e-sklepów podają swoje wrażliwe dane, takie jak adres czy numery kart płatniczych, dlatego konieczne jest zapewnienie pełnego bezpieczeństwa ich danych.

Inną kwestią jest prawo konsumenta do odstąpienia umowy kupna-sprzedaży, zawieranej na odległość. W tym zakresie obowiązują ścisłe, regulowane ustawą przepisy, których muszą przestrzegać właściciele sklepów internetowych – według nich konsument musi mieć zapewniony czternastodniowy okres, w którym bez podania przyczyny może dokonać zwrotu zakupionego produktu.

Za zmianami technologicznymi muszą nadążać regulacje prawne. W związku z tym obsługa prawna sklepu internetowego jest dzisiaj jednym z kluczowych czynników, wpływających na bezpieczeństwo prowadzenia tego typu biznesu.

W jakim zakresie prowadzenia e-commerce’u pomoże Ci prawnik?

W związku ze złożonością witryn sklepów internetowych oraz regulacjami, które mają na celu ochronę praw konsumentów, właściciele sklepów internetowych muszą zadbać o prawidłowości w wielu aspektów prowadzenia swojego biznesu. Obsługa prawna może okazać się niezbędna w przypadku:

  • sporządzaniu dokumentów, m.in. takich jak regulamin sklepu czy regulamin świadczeniu usług drogą elektroniczną;
  • zapewnienia zgodności wewnętrznych regulaminów z obowiązującymi aktami prawnymi;
  • negocjowania umów z dostawcami usług IT oraz firmami pozycjonującymi stronę sklepu w wyszukiwarkach internetowych;
  • rozpatrywaniu zwrotów i reklamacji;
  • rozwiązywaniu ewentualnych sporów, jakie mogą towarzyszyć procesowi odstąpienia umowy ;
  • sporów związanych z nieuczciwym działaniem konkurencji;
  • gromadzeniu i zarządzaniu danymi osobowymi zgodnie z ustawą RODO;
  • naruszaniu przez osoby trzecie własności intelektualnej.

Zadbaj o swój biznes

Naruszenie przepisów prawnych w czasie prowadzenia sklepu internetowego może wiązać się z konsekwencjami finansowymi, wizerunkowymi, a nawet prawnymi. W grę wchodzą bowiem wrażliwe dane konsumentów i bezpieczeństwo ich środków finansowych. Do tego dochodzą jeszcze prawne regulacje, które powinny być podstawą do formułowania wewnętrznych regulaminów sklepu. Wszelkie rozbieżności pomiędzy obowiązującymi aktami prawnymi a wewnętrznymi regulaminami niesie potencjalne ryzyko dla  stabilności i bezpieczeństwa Twojego sklepu internetowego.


PrestaShop — czy warto zainteresować się tym oprogramowaniem?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2023