Otylia Jędrzejczak

Otylia jak Irena – sukces po 40 latach

Opublikowano: 19 września 2004

Od czasu Ireny Szewińskiej nie mieliśmy na olimpiadzie tylu medali zdobytych przez jednego zawodnika. Trzy medale na jednych igrzyskach to wyczyn, którym w polskim sporcie pochwalić się mogła tylko Irena Szewińska. Po 40 latach jej sukces powtórzyła w Atenach Otylia Jędrzejczak.

Otylia -DZIEŃ PIERWSZY, 18.45–19.55

Gdy Otylia i jej trener Paweł Słomiński podjęli decyzję o starcie na 400 m stylem dowolnym, którego finał był kilkadziesiąt minut po finale 100 m motylkiem, niewiele osób wierzyło w powodzenie tego „machiavellistycznego” planu.

Eliminacje obu dystansów nie potwierdzały obaw – Otylia ustanowiła dwa rekordy Polski. Thriller zaczął się w finale 100 m motylkiem. Do pierwszego i jedynego nawrotu Otylia dopłynęła jako siódma, przedostatnia. Ale ostatnie 50 metrów należało do Polki. Błyskawicznie doszła i wyprzedziła Inge de Bruijn z Holandii. Do pokonania Australijki Petrii Thomas i zdobycia złotego medalu zabrakło Otylii 0,12 sekundy.

Finał 400 m stylem dowolnym od dekoracji medalistek 100 m motylkiem dzieliły 22 minuty. Otylia miała drugi czas na świecie i była faworytką tego finału. Ale tak jak w eliminacjach, tak i w finale rewelacyjnie popłynęła Francuzka Laure Manadou, mistrzyni Europy. Tempo, które narzuciła, przez pewien czas dawało nadzieję na pobicie rekordu świata Amerykanki Janet Evans – najstarszego indywidualnego rekordu świata w pływaniu. W końcówce Otylia musiała bronić drugiej pozycji przed walczącą do końca Amerykanką Sandeno. Dwa medale olimpijskie w 45 minut!

Otylia – DZIEŃ DRUGI, 19.15

To był wielki wyścig. Australijka Petria Thomas rozpoczęła bardzo mocno. Na półmetku wyprzedzała Polkę o blisko metr. Jednak trzecia długość basenu tradycyjnie już była znakomita w wykonaniu Otylii. Odrobiła stratę do Thomas i na mecie wyprzedziła rywalkę o 0,36 sekundy.  Aby osiągnąć taki sukces, Otylia w okresie przygotowawczym do startu w Atenach – od września 2003 roku – przepłynęła ok. 2600 km.

Złotym krążkiem nasza pływaczka nie będzie cieszyć się zbyt długo. Pod koniec roku zamierza wystawić go na aukcję, a wszystkie zebrane pieniądze chce przeznaczyć na pomoc dzieciom chorym na białaczkę. Decyzję podjęła już przed igrzyskami w Atenach pod wpływem lektury książki „Oskar i Pani Róża”, o chłopcu, który cierpiał na tę straszliwą chorobę.

Otylia będzie miała jednak replikę medalu. Mennica Państwowa wybije dla niej złoty medal, jak tylko uregulowane zostaną wszystkie sprawy związane z prawami autorskimi. Olimpiada będzie się jednak kojarzyła Otylii nie tylko z pływaniem. Od swojego chłopaka Maćka dostała suczkę rasy labrador. Nazwała ją Atena…

Otylia Jędrzejczak

Urodzona: 13 grudnia 1983 r. w Rudzie Śląskiej
Wzrost: 186 cm
Waga: 70–74 kg
Klub: AZS AWF Warszawa
Trener: Paweł Słomiński
Pływa od szóstego roku życia

Sukcesy (wszystkie motylkiem):
• 1999 – Moskwa, ME juniorów: złoto na 100 i 200 m,
• 2000 – Sydney, IO: 5. miejsce na 200 m i rekord Europy,
Helsinki, ME: złoto na 200 m i srebro na 100 m,
• 2001 – Fukuoka, MŚ: srebro na 100 m,
Antwerpia, ME: złoto na 200 m (basen 25 m),
• 2002 – Berlin, ME: złoto na 200 m (rekord świata) i srebro na 100 m (basen 50 m),
• 2003 – Barcelona, MŚ: złoto na 200 m i srebro na 100 m,
• 2004 – Ateny, IO: złoto na 200 m i srebro na 100 m,
* srebro na 400 m stylem dowolnym

Jarosław Adkowski

Fot. Kay Nietfeld/PAP/EPA

Fot. Przemek Wierzchowski/PAP

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zaproszenie na Galę Akademii Dobrego Stylu
Przed nami kolejna jubileuszowa Gala Akademii Dobrego Stylu!...
OMEGA olimpijska
Od 1932 roku szwajcarska marka OMEGA odmierza czas p...
Ikony Gracji
Klub Integracji Europejskiej już po raz siódmy w...
„KOBIETA MA WPŁYW“ to tytuł całodniowej konferen...