Pakowanie samochodu

Pakowanie samochodu na wakacyjny wyjazd – jak zrobić to z głową?

Opublikowano: 18 czerwca 2021

Na dworze robi się coraz cieplej, dlatego też chętniej będziemy wyjeżdżać na wakacyjne wyjazdy. Wiele osób wybierze się na zasłużony wypoczynek autem. I tutaj może pojawić się pewien problem – pakowanie samochodu. Cały bagaż trzeba bowiem jakoś załadować, a nie zawsze jest to proste zadanie. Jak to zrobić z głową? Podpowiemy w niniejszym artykule. Co więcej, powiemy również, o czym jeszcze warto pamiętać, planując dalszy wyjazd.

Bezpieczeństwo to podstawa

Wraz z rozwojem motoryzacji wzrosła również dbałość o bezpieczeństwo podróżnych. Obecnie nikogo nie dziwi już obowiązek zapinania pasów czy też przewożenie dzieci w fotelikach. To jednak nie wszystko, należy bowiem zadbać również o prawidłowe ustawienie zagłówków.

A jak wygląda kwestia przewożenia bagażu? Okazuje się, że niektórzy wciąż mają problem z prawidłowym pakowaniem samochodu. Tymczasem wiele pojazdów wyposażonych jest w różnego rodzaju udogodnienia, które są niezwykle przydatne w dalekich podróżach. Najlepszym tego przykładem są siatki oraz pasy, którymi można przypiąć torby. Dzięki temu nie będą one stanowiły zagrożenia dla podróżnych w przypadku zderzenia bądź też awaryjnego hamowania.

Pakowanie samochodu – jak zrobić to prawidłowo?

Każdy samochód posiada bagażnik. To właśnie on przeznaczony jest do przewozu bagażu, a nie wnętrze pojazdu. Nie oznacza to jednak, że wszystkie przedmioty można po prostu wrzucić do bagażnika. Otóż na samym spodzie należy ułożyć najcięższe bagaże. Ponadto powinny być one dociśnięte maksymalnie jak to możliwe do oparć tylnej kanapy. W ten sposób ograniczone zostaje ryzyko przedostania się ich w czasie zderzenia do kabiny pasażerskiej. Mogłoby to stanowić śmiertelne zagrożenie, ponieważ bagaże o masie kilkunastu kilogramów przekształcają się w ponad półtonową masę, która uderza w oparcie.

Pozostałe bagaże, na przykład torby sportowe, materace, czy też maty plażowe, również powinny znaleźć się w bagażniku. Należy je ułożyć w taki sposób, aby jak najmocniej przylegały one do cięższych przedmiotów. Nie można jednak układać żadnych bagaży powyżej linii tylnych siedzeń. W razie ewentualnego zderzenia mogłyby one z ogromną siłą uderzyć któregoś z pasażerów. Niektóre modele samochodów zostały wyposażone w specjalne siatki oraz pasy, które umożliwiają przymocowanie bagaży.

Do przewozu dużych ładunków można również wykorzystać dach pojazdu. Na rynku dostępne są bowiem bagażniki dachowe oraz tak zwane boksy. Te pierwsze sprawdzą się doskonale podczas przewozu rowerów. Z kolei boksy są zamykane, przez co można włożyć do nich dodatkowy ładunek.

Co jeszcze warto zabrać na wakacyjny wyjazd?

Pakowanie samochodu to nie tylko załadowanie wszystkich niezbędnych bagaży. Należy bowiem pamiętać, że w długiej trasie niezwykle przydatne mogą okazać się rzeczy, o których na co dzień raczej nikt nie myśli, ponieważ wydają się one oczywistością.

Otóż w podróż warto zabrać ze sobą takie elementy wyposażenia pojazdu jak trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę ostrzegawczą, a także apteczkę pierwszej pomocy. Warto również pamiętać o latarce, lewarku, lince holowniczej, zapasowych żarówkach, a nawet podstawowym zestawie narzędzi. Nigdy bowiem nie wiadomo, co może okazać się przydatne w podróży samochodem. Istotne jest jednak, aby zostały one zapakowane w taki sposób, aby można je było z łatwością wyjąć w razie pilnej potrzeby.

Przygotowując się do podróży, warto również zweryfikować stan techniczny pojazdu. Dobrze jest sprawdzić poziom oleju w silniku, światła oraz ciśnienie w oponach. Tego rodzaju przegląd można wykonać samodzielnie, nie trzeba udawać się do warsztatu lub na stację diagnostyczną.

Paweł Stasiuk

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Piotra Laube
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Osuszacza Powietrza
Utrzymanie komfortowego i zdrowego środowiska wewnątrz domu...
Mercedes AMG GT 63 S E PERFORMANCE Coupé
Mercedes-Benz nie przestaje zadziwiać. Najnowsza perła w kor...
Nowy Nissan Juke
...
dla branży transportowej
Strefa Q&A, czyli strefa pytań i odpowiedzi, to miejsce...