Pałac Jankowice - Rafał Blechacz

Pałac Jankowice – miejsce z pomysłem

Opublikowano: 26 września 2018

Pałac Jankowice w gminie Tarnowo Podgórne został wybudowany na początku XIX wieku przez szwedzkiego dyplomatę Larsa Engeströma, który ożenił się z Rozalią Chłapowską. Pałac powstał na fundamentach starego dworu Twardowskich z przełomu XVII i XVIII w., o czym świadczą zachowane do dziś piwnice, znajdujące się pod środkową częścią budynku. Na początku XX w. pałac został rozbudowany przez hrabiego Kwileckiego, według projektu wielkopolskiego architekta Rogera Sławskiego.

– Od pierwszych lat funkcjonowania jankowicka rezydencja była miejscem spotkań inteligencji – wyjaśnia wójt Tarnowa Podgórnego, Tadeusz Czajka. – Świadczą o tym nazwiska gości: w 1830 roku odwiedził go Adam Mickiewicz, a w okresie międzywojennym gościł tu oficer armii francuskiej i późniejszy prezydent Francji, marszałek Charles de Gaulle.

Historia obiektu

W czasie II wojny światowej budynek zajęli Niemcy – na użytek administracji okupacyjnej. Po wojnie znajdował się w nim ośrodek doskonalenia traktorzystów, odbywały się tu szkolenia z mechanizacji rolnictwa. Pod koniec lat 50. pałac został przejęty przez Urząd Wojewódzki – wtedy budynek został wpisany na listę zabytków. W latach 70. i 80 ubiegłego wieku zarządzanie nad nim przejął Socjalistyczny Związek Studentów Polskich, a później Zrzeszenie Studentów Polskich.

W 2005 r. zarządzanie nad Zespołem Pałacowo-Parkowym przejęła Gmina Tarnowo Podgórne.

Po zakończonych niepowodzeniem próbach znalezienia partnera do współpracy w modelu publiczno-prywatnym gmina postanowiła samodzielnie przywrócić świetność temu miejscu i przeznaczyć je na cele społeczne. Remont rozpoczął się na początku 2016 roku, trwał dwa lata i pochłonął 20 milionów złotych z budżetu gminy.

Prace remontowe objęły wszystkie pomieszczenia – od strychu po piwnice. Skrupulatnie odtworzono podłogi i posadzki, drewniane elementy wystroju i dekoracje okienne oraz detale architektoniczne – gzymsy, kolumny i płaskorzeźby. Budynek odzyskał dawny blask i otworzyły się nowe możliwości wykorzystania pałacowych przestrzeni.

Miejsce międzypokoleniowej integracji

Oficjalne otwarcie Pałacu miało miejsce 13 maja 2018 roku. Przez cały dzień w Pałacu i wokół niego odbywały się koncerty, pokazy, zabawy, animacje i prezentacje. – Chcieliśmy z jednej strony zaprezentować dorobek naszych organizacji i zespołów kulturalnych, z drugiej natomiast pokazać potencjał Pałacu i Parku – podkreśla Wójt Tadeusz Czajka. – Dzisiaj dzięki współpracy na linii Pałac Jankowice – lokalne grupy i organizacje pozarządowe w Jankowicach podejmowane są wspólne inicjatywy i przedsięwzięcia.

Zgodnie z przyjętymi założeniami Pałac Jankowice jest miejscem międzypokoleniowej integracji i rozwoju. Znajduje się tutaj siedziba Samorządowej Szkoły Muzycznej I Stopnia, w której swoje muzyczne pasje rozwija 150 dzieci. Przenosząc się do Pałacu i wybudowanej od nowa oficyny uzdolnieni muzycznie uczniowie otrzymali nowoczesne, w pełni wyposażone i dostosowane akustycznie sale dydaktyczne. W Pałacu znajduje się także sala koncertowa, wykorzystywana również na potrzeby Samorządowej Szkoły Muzycznej.

Rafał Blechacz, światowej sławy pianista (w środku), odbiera pamiątkowy obraz namalowany przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej ROKTAR z rąk wójta Tadeusza Czajki (z lewej)

Pałac Jankowice to miejsce przychylne seniorom – tutaj funkcjonuje Tarnowskie Centrum Senioralne, które wcześniej urodzonych mieszkańców gminy zaprasza na szeroką paletę zajęć: ruchowych, tanecznych, hobbistycznych, integracyjnych. Spotkania odbywają się zarówno w pomieszczeniach Pałacu, jak i plenerowo, w parku.

Również tarnowski Uniwersytet Trzeciego Wieku przeniósł swą siedzibę do pomieszczeń pałacowych – to największa w Gminie Tarnowo Podgórne organizacja skupiająca seniorów.

Wychodząc naprzeciw potrzebom seniorów, uruchomiliśmy także specjalne, bezpłatne połączenia autobusowe – mówi wójt Tadeusz Czajka. – Wszystko po to, by jak najbardziej zachęcić ich do udziału w wydarzeniach w Pałacu Jankowice i ułatwić im dostęp do nich.

Otaczający Pałac ponad 18-hektarowy park z kilkusetletnim drzewostanem to miejsce o wielu obliczach. Na amatorów aktywnego wypoczynku czekają: park linowy, siłownia zewnętrzna oraz plac zabaw dla dzieci. W Jankowicach można również spacerować zacisznymi alejkami, wokół dużego stawu z czterema wyspami, a także organizować rodzinne pikniki na zielonych łąkach.

Pałac Jankowice to dzisiaj miejsce wspaniałych spotkań. Zapraszamy!

___________________

Pałac Jankowice: www.palacjankowice.pl

Gmina Tarnowo Podgórne - logo    Pałac Jankowice - logo

 

 

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Jan Sabiniarz
16 marca 2024 r. w hotelu Aubrecht w Koprzywnicy mia...
Strefy dla palaczy
Tworzenie wyznaczonych stref dla palaczy w miejscach pracy t...
Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena
17 marca  br. rozpoczął się 28. Wie...
Jerzy Hoffman
17 marca w reprezentacyjnych salach MCC Mazurkas w r...
Ciocia Tunia
Dawanie radości dzieciom oraz ich wdzięczność za to...