Menu
Pantone living coral - kolor roku 2019

Pantone – living coral – kolor roku 2019

Instytut Pantone (Pantone Color Institute™) to słynna firma funkcjonująca na rynku amerykańskim od 1963 roku, która zajmuje się m.in. systematyzacją kolorów. Opracowała ona własną skalę kolorystyczną stanowiącą wzorzec barw, funkcjonujący pod nazwą Skala Pantone. Każdemu kolorowi nadaje się numer oraz oznaczenia określające dodatkowe parametry – np. metaliczność. Firma słynie z tego, że od 1999 r. rokrocznie, w celach marketingowych, wybiera tzw. kolor roku, który następnie trafia za pośrednictwem firm zajmujących się tworzeniem materiałów, agencji modowych i firm odzieżowych oraz obuwniczych do większości sklepów na świecie, zwłaszcza tych sieciowych.

Historia firmy Pantone

Firma została założona przez 2 braci w amerykańskim stanie New Jersey. Początkowo funkcjonowała pod inną nazwą jako zwykłe przedsiębiorstwo poligraficzne. W pewnym momencie właściciele zatrudnili w niej absolwenta chemii na Uniwersytecie Hofstra – Lawreance’a Herberta, który zajął się systematyzacją firmowych zbiorów pigmentów i tuszów – nadawał im nazwy i numery oraz rozwijał zasób barw. Po pewnym czasie udało mu się odkupić akcje firmy i przejąć ją. Herbert nazwał ją następnie Pantone i dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy doprowadził do ogromnego sukcesu.

Design i moda

Największe marki podchwytują sugestie Pantone i przygotowują z wyprzedzeniem kolekcje oparte na wybranej kolorystyce. Instytut poprzez swoje prognozy wpływa więc realnie na identyfikację wizualną marek i na to, co będą nosić klienci na całym świecie. Kolor roku często podchwytują również marki wnętrzarskie – dostosowując produkcję mebli czy dodatków (zasłony, obrusy, dekoracje) do danej barwy. Podążają za nim także ekskluzywne hotele – dobierając poszczególne elementy wystroju swoich wnętrz. Obecnie kolory wybierane są przez międzynarodowe gremium ekspertów od trendów marketingowych.

Living coral (16-1546)

 

Tegorocznym „zwycięzcą”, który według prognoz Pantone będzie rządził zarówno w designie, jak i w modzie, jest koralowy, a dokładniej widoczny na zdjęciu: 16-1546 Living coral: mieszanka pomarańczu, czerwieni i różu, z delikatnym ciepłym złotawym odcieniem. Według specjalistów Instytutu jest to barwa ciepła, radosna, energetyczna, stanowiąca nawiązanie do afirmacji życia, która powinna wpisać się szczególnie w kobiece wiosenno-letnie stylizacje, a także stanowić ciekawy element wystroju wnętrz.

Kolory pasujące do koralowego

Jak dobrać dodatki czy obuwie do koralowych ubrań? Living coral to barwa, która będzie się dobrze komponować z neutralnymi ciepłymi tzw. cielistymi odcieniami (tzw. nude, inaczej mówiąc: beżowy) albo delikatnym, jasnym złotem, dzięki czemu będzie grać pierwszoplanową rolę w naszej stylizacji.
To świeży, kolor, który wystarczy po prostu ładnie wyeksponować, nie zakłócając go mocnymi kontrastami.

Niemniej jednak osoby, które lubią wyraziste zestawienia mogą się pokusić o dobranie elementów w chłodnych odcieniach szarości, srebra lub granatu. Ciekawie może wyglądać również w połączeniu z bielą albo mocną czerwienią.

Living coral Pantone we wnętrzach

Kolor ten ładnie będzie komponować się z jasnymi, minimalistycznymi wnętrzami. Na przykład zasłony o tej barwie ożywią i rozświetlą każde pomieszczenie. We wnętrzach pełnych modnych aktualnie odcieni szarości koralowy akcent będzie stanowił ciekawy kontrastowy akcent. Wystarczą niewielkie przedmioty – poduszki na kanapie, obrus, świeczki czy pościel, aby nadać pomieszczeniu wiosennej świeżości.

_________________
Paulina Mróz

 

 

Jedna odpowiedź do “Pantone – living coral – kolor roku 2019”

  1. Anonim pisze:

    A jaki kolor 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Udostępnij

Wszystkie prawa zastrzeżone | All rights reserved Magazyn VIP 2022