Paszporty Polityki

Paszporty Polityki 2019 rozdane

Opublikowano: 15 stycznia 2020

Paszporty Polityki to jedne z najważniejszych nagród kulturalnych w Polsce. Zostały wręczony na uroczystej gali w Teatrze Polskim już po raz 27. Nagrodzeni zostali wybitni twórcy kultury. Kapituła nagrody złożona z dziennikarzy tygodnika „Polityka” wybiera laureatów w 7 kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz kultura cyfrowa.

Od 2002 r. przyznawana jest też nagroda Kreator Kultury, którą otrzymali m.in. Andrzej Wajda, Jan Ptaszyn Wróblewski, prof. Krzysztof Penderecki, a w ubiegłym roku Krystyna Janda. Tym razem wyróżniono nasza noblistka Olga Tokarczuk, która otrzymała Paszport Polityki, jak sama wspomniała, już 24 lata temu.

Paszportami Polityki nagradzani są zdolni, utalentowani młodzi twórcy, którzy wyróżnili się artystycznymi działaniami nie tylko w kraju, ale często także za granicą. Twórcy, którzy dynamicznie i kreatywnie reagują na zmieniającą się rzeczywistość, wyznaczając nowe kierunki w sztuce.

Inicjatorem nagrody był znany publicysta, krytyk filmowy i teatralny Zdzisław Pietrasik. Ta najbardziej prestiżowa nagroda kulturalna w Polsce przyznawana jest od ponad 25 lat na podstawie wskazań niezależnych krytyków z różnych mediów, którzy nominują ich zdaniem najciekawsze osobowości twórcze minionego roku. Przez ten czas kapituła nagrodziła 204 artystów i twórców, i wyróżniła 22 Kreatorów Kultury. Wielu nagrodzonych, którym Paszporty Polityki otworzyły drogę do sukcesów międzynarodowych, jest dzisiaj cenionymi twórcami, uznanymi w kraju i za granicą.

Mecenasem kultury i honorowym patronem Paszportów Polityki 2019 było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które w 2018 r. obchodziło 100-lecie działalności.

Laureaci Paszportów Polityki

w kategorii film: Bartosz Bielenia

za wielkie emocje, pozwalające przeżywać dramaty ludzi takich jak my, za wyrażenie tego, co dla Polaków najboleśniejsze i najważniejsze, oraz za aktorstwo na najwyższym poziomie.

w kategorii teatr: Weronika Szczawińska

za intymne i czułe spektakle, w których organicznie łączy perspektywę osobistą z ważną tematyką społeczną. Za zaangażowanie, które wykracza poza kształtowanie własnej ścieżki kariery.

w kategorii literatura: Dominika Słowik

za wciągającą, wielopoziomową i pełną zagadek opowieść o rodzinie, historii najnowszej i o Polsce – „kraju, w którym przeszłość to najlepszy kapitał na przyszłość”.

w kategorii sztuki wizualne: Weronika Gęsicka

za dociekliwą, konsekwentnie rozwijaną, oryginalną w formie, ale i pełną humoru sztukę, która demaskuje współczesne modele konsumpcji, międzyludzkie relacje oraz mechanizmy pamięci.

w kategorii muzyka poważna: Jakub Józef Orliński

za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej. Za piękny głos, charyzmę estradową, pracowitość, ambitne kształtowanie repertuaru i pokorę wobec muzyki.

w kategorii muzyka popularna: Błażej Król

za dar zamykania osobistych emocji w piosenkach o atrakcyjnej, zwięzłej i melodyjnej formie. Za wyobraźnię, wierność autorskiej wizji i umiejętność przekonania do niej słuchaczy.

w kategorii kultura cyfrowa: Dawid Ciślak

za pokazanie na przykładzie rewolucji francuskiej mechanizmów korumpowania i zastraszania sędziów oraz dzięki błyskotliwemu wykorzystaniu potencjału interaktywnego medium za zmuszenie odbiorcy do konfrontacji z własnym sumieniem.

Kreator Kultury: Olga Tokarczuk

Paszporty Polityki - Olga Tokarczuk

Paszporty Polityki – Olga Tokarczuk

Nagroda za siłę płynącą z literatury. Za książki wyprzedzające swój czas – tak jak powieść „Bieguni”, która w przekładzie angielskim po 10 latach stała się ważnym głosem o współczesności. „Prowadź swój pług przez kości umarłych” także święci triumfy na świecie po kilku latach od wydania w Polsce. Za sposób pisania, który sprawia, że książki o historii stają się zarazem opowieściami o naszym świecie. Za patrzenie w przyszłość nie tylko samej literatury, ale naszej planety. I za „czułego narratora” oraz radość z Nagrody Nobla, która była dla nas w Polsce wielkim prezentem w trudnym czasie.

Paszporty Polityki to nie tylko ceniona i prestiżowa nagroda, lecz także barometr, który pokazuje, w jakim kierunku rozwija się polska kultura i jak dynamicznie reaguje na otaczające nas zmiany.

Anna Arwaniti, Fot. Karpati & Zarewicz/ZAIKS

Andrzej Pilipiuk bestsellery

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Janusz Fic
Zawsze staramy się szukać konsensusu i optymalnych r...
Motorola
Motorola otrzymała prestiżową nagrodę Effie Awards 2...
Zakończyła się 26. edycja programu Przedsiębiorstwo...
Waldemar Piórek
Zadano mi kiedyś pytanie, dlaczego konkurs WIKTORIA...
Robert Krukowski
Wobec nowych wyzwań rynkowych, jak również niepewnoś...