Patio Deweloper

Patio Deweloper – lider na rynku deweloperskim

Opublikowano: 27 września 2018

O budowaniu konkurencyjności i skutecznym zarządzaniu firmą deweloperską w obecnych realiach rynkowych rozmawiamy z Marcinem Chmielewskim – właścicielem firmy Patio Deweloper.

Co jest sednem nowoczesnego, a przy tym skutecznego zarządzania firmą deweloperską w obecnych realiach rynkowych?

– Recepta na skuteczne zarządzanie firmą deweloperską to po pierwsze umiejętność sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi, co w dzisiejszej trudnej sytuacji na rynku pracy jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Drugim elementem jest optymalizacja sfery kosztowej, mam tu na myśli szukanie rozwiązań, które zminimalizują koszty budowy bez obniżania jakości. Ostatni, ale moim zdaniem najistotniejszy czynnik efektywnego zarządzania to umiejętność właściwego odczytania rynku, czyli dostosowanie produktu do panujących trendów i oczekiwań klientów. W działalności deweloperskiej jest to o tyle trudne, że przygotowania projektu deweloperskiego, od momentu powstania koncepcji inwestycji do jej budowy, wynosi od 3 do 5 lat. Oznacza to, że nasze przewidywania zachowań rynku muszą wychodzić mocno do przodu.

Jak buduje się konkurencyjność na rynku nieruchomości? Jakie są dziś najważniejsze kryteria sukcesu?

– Na sukces każdego przedsięwzięcia deweloperskiego składa się bardzo wiele czynników. Nie sposób wymienić ich wszystkich, dlatego też wskażę tylko kilka najistotniejszych w moim odczuciu. Pierwszym z nich jest atrakcyjna lokalizacja z przyjaznym otoczeniem. Wybór właściwego miejsca to już połowa sukcesu. Klienci w pierwszej kolejności poszukują inwestycji dobrze skomunikowanej, z dostępem do infrastruktury, takiej jak np. – przedszkola, szkoły, sklepy czy placówki służby zdrowia. Kolejnym ważnym czynnikiem jest cena. Każdy z klientów dysponuje określonym budżetem i jeżeli w tej samej cenie jesteśmy w stanie przygotować lepszą ofertę niż konkurencja, to jestem przekonany, że to nasza oferta zostanie wybrana. Oczywiście, ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji ceny do jakości. W Patio Deweloper nie próbujemy nawet konkurować z „pseudodeweloperami”, którzy budują najtaniej jak to tylko możliwe, bez żadnego doświadczenia, przez co w efekcie otrzymujemy przepis na kompletnego deweloperskiego bubla. Niestety z roku na rok na rynku pojawia się coraz więcej tego typu firm, których działania wyrządzają wiele nieodwracalnych szkód. Wracając do tematu, to następnym niezwykle ważnym elementem deweloperskiego sukcesu jest projekt. Optymalnie zaprojektowane i przyjazne użytkownikom wnętrze oraz otoczenie inwestycji to kluczowe aspekty dla klientów przy ostatecznym podejmowaniu decyzji zakupowej.

Patio

Jakie kroki poprzedzają zakup działki pod budowę osiedla i jego projekt? Jak badają Państwo zapotrzebowanie rynkowe, aby optymalnie dostosować ofertę do potrzeb klienta?

– Tak, jak powiedziałem wcześniej, kluczowa dla sukcesu przedsięwzięcia jest lokalizacja. Dlatego w pierwszej kolejności określamy, jakie rejony nas interesują i tam skupiamy nasze poszukiwania. Znalezienie odpowiedniej działki w dobrej lokalizacji to podstawa w tym biznesie. Często w najbardziej pożądanych miejscach znajdują się działki problematyczne – za wąskie, niekształtne, z linią energetyczną przebiegającą przez środek itp. Osobiście bardzo lubię takie „trudne tematy”, ponieważ stanowią dla nas wyzwanie i wielokrotnie udało się nam zrealizować ciekawe inwestycje właśnie na takich problematycznych terenach. Jeśli chodzi o badanie potrzeb rynku, to wsłuchujemy się w naszych klientów i staramy się wychodzić naprzeciw ich oczekiwaniom.

Jakie są obecnie trendy na rynku budownictwa jednorodzinnego i jak oferta Patio wpisuje się w obserwowane tendencje? Starają się państwo, aby wszystkie inwestycje były podobne i kojarzone z deweloperem, czy stawiają na różnorodność i unikalność osiedli?

– Trudno mówić o konkretnych trendach. Budownictwo jednorodzinne jest bardzo zróżnicowane, a każdy klient poszukuje czegoś innego. W Patio Deweloper staramy się stworzyć produkt skierowany do młodych rodzin, które stanowią naszą grupę docelową. Każda prowadzona przez nas inwestycja jest inna od poprzedniej. Oczywiście, czasem mogą wydawać się podobne, jednak przez cały czas nie tylko rozwijamy nasz produkt, szukamy nowych rozwiązań konstrukcyjnych czy optymalizujemy aranżacje wnętrz, ale także staramy się wyciągać wnioski z każdego zakończonego już projektu. Niewątpliwie wszystkie zrealizowane przez nas inwestycje posiadają wspólne cechy, choćby detale architektoniczne, które są poniekąd znakiem rozpoznawczym firmy Patio Deweloper.

Na co zwracają uwagę klienci, wybierając przyszły dom? Cena jest podstawowym kryterium, czy schodzi na dalszy plan wobec lokalizacji, designu i funkcjonalności nieruchomości oraz jej otoczenia?

– Tak, jak wspomniałem wcześniej, moim zdaniem kluczowa jest lokalizacja: klienci w pierwszej kolejności określają miejsce i parametry lokalizacji, dopiero w dalszej kolejności wybierają projekty, które spełniają pozostałe kryteria – takie jak budżet, metraż czy design.

Wiele firm ogranicza się do podpisania z klientem umowy, po czym pozostawia go samemu sobie. Czy w Patio klient może liczyć na obsługę posprzedażową?

– Obsługa klienta jest dla nas pierwszoplanowa. Od samego początku naszej działalności wyróżnia nas proklienckie podejście. Nasze działania zostały wielokrotnie docenione w różnych plebiscytach i konkursach. Już na samym początku staramy się pomagać klientom – w tym celu stworzyliśmy bloga, na łamach którego co klika dni publikujemy przydatne artykuły pomagające poruszać się w tym skomplikowanym środowisku, jakim jest branża deweloperska i zakup własnego domu.

Marcin Chmielewski – właściciel firmy Patio Deweloper

Marcin Chmielewski – właściciel firmy Patio Deweloper

A decyzja nie należy do łatwych, bo z jednej strony klient musi odnaleźć się wśród skomplikowanych aspektów prawnych, z drugiej ocenić przyszły dom od strony technicznej i wreszcie – otrzymać kredyt na wymarzone lokum. Dlatego też przejmujemy często inicjatywę i staramy się ułatwić poruszanie pośród tych wszystkich zawiłości.

Kolejnym ważnym wyróżnikiem naszej działalności jest zarządzanie inwestycją do momentu, gdy nowi właściciele będą gotowi, by stworzyć odpowiednie struktury typu – wspólnoty czy stowarzyszenia – i przejąć osiedle pod zarząd właścicielski. Dbałość o zrealizowanie odpowiedniej formy prawnej osiedla oraz jego organizacja pozwala uniknąć problemów, jakie mają klienci tzw. „bezczynszówek”. Jeżeli na osiedlu jest jakikolwiek element wspólny, należy zadbać o to, w jaki sposób będzie zarządzany w przyszłości.

Które z dotychczasowych realizacji są państwa najlepszą wizytówką, a które cieszą się największym uznaniem ze strony klientów?

– Każde nasz osiedle jest na swój sposób wyjątkowe. Jeżeli miałbym jednak wyróżnić jedno, to jest to osiedle Villa Park. Wspaniała lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, prywatny park z placem zabaw i fitparkiem, bardzo wysokiej jakości materiały użyte do budowy, oryginalne rozwiązania architektoniczne, przestronne i świetnie zaaranżowane mieszkania… taki deweloperski cream de la cream.

Jakie wnioski wyciągają państwo z każdej kolejnej inwestycji? Co pozwala stale się doskonalić i umacniać wizerunek solidnego dewelopera?

– Nie udzielę odpowiedzi na to pytanie – to są elementy budowania przewagi konkurencyjnej, a jak wiemy konkurencja nie śpi…

_______________________

Rozmawiał Cezary Głogowski

 

Udostępnij ten post: • rozczarowany pisze:

  Każde nasz osiedle jest na swój sposób wyjątkowe. Jeżeli miałbym jednak wyróżnić jedno, to jest to osiedle Villa Park. Wspaniała lokalizacja w bezpośrednim sąsiedztwie lasu, prywatny park z placem zabaw i fitparkiem, bardzo wysokiej jakości materiały użyte do budowy, oryginalne rozwiązania architektoniczne, przestronne i świetnie zaaranżowane mieszkania… taki deweloperski cream de la cream. – szkoda tylko, że mieszkańcy zostali oszukani przez Pana Chmielewskiego i Dudzika, nie mają aktów własności i grozi im rozbiórka!!!

 • J&W pisze:

  Witam,

  Czy może Pan skontaktować się ze mną prywatnie? Miałem w planach zakup domu u tego dewelopera.

  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  Jak można się z Panem skontaktować?

 • Lord Lukasen pisze:

  Pytanie do Pana nr 1: I co rozebrali chałupki Pat(i)o Dewelopera?
  Pytanie do Pana nr 2: jak tam zakupy u Pat(i)o Dewelopera?
  Sugestia do wszystkich: może ktoś się podzieli informacjami o Pat(i)o Deweloperze?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *