pęcherz moczowy

Pęcherz moczowy — tego możesz o nim nie wiedzieć

Opublikowano: 31 maja 2022

Pęcherz moczowy jest zbiornikiem mięśniowym zwiększającym swoją objętość i czasowo gromadzącym mocz. To niezwykle ważny narząd wchodzący w skład układu moczowego. Umiejscowienie pęcherza moczowego zależy przede wszystkim od płci. Warto poznać kilka istotnych informacji na temat tego organu. Jaka jest pojemność pęcherza moczowego? Czy emocje mają wpływ na dolegliwości dotyczące tego narządu? Sprawdź!

Co to jest pęcherz moczowy?

Pęcherz moczowy to jeden z narządów, który wchodzi w skład układu moczowego. Jego główną funkcją jest gromadzenie moczu do czasu wydalenia go z organizmu przez cewkę moczową. Pęcherz moczowy składa się w głównej mierze z mięśni gładkich oraz tkanki łącznej. Taka budowa umożliwia mu rozciąganie się oraz kurczenie pod naciskiem kumulowanego moczu.

Pęcherz moczowy — gdzie jest?

Jak donosi czołowy portal poświęcony tematyce ludzkich nerek w artykule https://www.dbajonerki.pl/o-nerkach/pecherz-moczowy-gdzie-jest-budowa-i-funkcje:

umiejscowienie pęcherza moczowego zależy m.in. od płci.

Jak to interpretować? U mężczyzn pęcherz moczowy położony powyżej jest miednicy między odbytnicą z tyłu a kością łonową z przodu. Z kolei pęcherz moczowy u kobiet leży niżej w miednicy, za kością łonową, a przed macicą i pochwą. Warto również pamiętać, że u dzieci organ ten znajduje się wyżej w jamie brzusznej, nawet jeśli jest pusty. Natomiast u osób dorosłych pusty pęcherz leży nisko w miednicy, a wypełniony unosi się i przenika w głąb jamy brzusznej.

Jaka jest pojemność pęcherza moczowego?

Pojemność pęcherza moczowego u zdrowej osoby wynosi od 250 do 500 mililitrów. W niektórych przypadkach objętość ta wzrasta do 1000 ml. Różnice w budowie anatomicznej sprawiają, że pojemność pęcherza moczowego u mężczyzn jest nieco większa niż u kobiet. Dlaczego tak się dzieje? Wewnętrzne narządy rozrodcze w organizmie kobiety (np. macica, jajowody) zajmują spory obszar jamy brzusznej, przez co ograniczają miejsce dla zwiększania objętości pęcherza moczowego.

Pęcherz moczowy a emocje

Co ciekawe, dolegliwości takie jak, częste oddawanie moczu bądź bolesne parcie na pęcherz moczowy mogą mieć związek z doświadczaniem złych emocji i depresją. Po wykluczeniu wszelkich nieprawidłowości w budowie lub funkcjonowaniu układu moczowego warto wziąć pod uwagę psychogenne czynniki tych dolegliwości. Często wprowadzenie właściwego leczenia zaburzeń psychicznych sprawia, że uciążliwe objawy ustępują.

Ból pęcherza moczowego — przyczyny dyskomfortu

Ból pęcherza moczowego jest symptomem, który wskazuje na infekcję toczącą się w pęcherzu moczowym. Taki objawy może jednak być związany także z innymi chorobami, a mianowicie:

  • kamicą nerkową,
  • zapaleniem pęcherza moczowego,
  • rakiem pęcherza moczowego.

Bibliografia

  • Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.
  • http://www.psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_4_2019/915Klasa_PsychiatrPol2019v53i4.pdf, [dostęp online: 09.05.2022].

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...
aktywność fizyczna
Dni stają się coraz dłuższe, zza chmur odważniej wychyla się...
antykoncepcja hormonalna
W ostatnich dekadach antykoncepcja hormonalna stała się jedn...