Perfumy unisex

Perfumy unisex – co powinieneś o nich wiedzieć?

Opublikowano: 29 marca 2017

Stoisz w perfumerii, wąchasz, wąchasz i podoba Ci się zapach, jednak nie jesteś pewna zakupu, bo to perfumy jakby męskie. Zastanawiasz się czy wypada czy nie, aż w końcu dostrzegasz mały napis nad drogeryjną półką – perfumy unisex. W artykule opowiemy o tym, jak powstały perfumy „bezpłciowe” i dlaczego cieszą się tak dużą popularnością.

Podział perfum na damskie i męskie

Podział na perfumy damskie oraz zapachy męskie jest dla nas bardzo naturalny. Od razu rozpoznamy, który kosmetyk jest dla której płci. Już sam flakon potrafi wiele „powiedzieć” – różowe, błękitne i kolorowe są zarezerwowane dla pań. W ciemniejszych buteleczkach znajdują się perfumy przeznaczone dla mężczyzn.

Kobiece zapachy są bardziej subtelne, pojawiają się w nich kwiatowe oraz owocowe nuty. Perfumy dla kobiet mają za zadanie uwodzić i pociągać płeć przeciwną. Czego oczekujemy od perfum dla mężczyzn? Po pierwsze ich zadaniem jest dodać atrakcyjności mężczyźnie i podkreślić jego osobowość. Wśród zapachów oferowanych dla mężczyzn dominują morskie oraz orientalne nuty, a także zdecydowany aromat piżma. A gdyby tak spróbować połączyć nuty zapachowe w jedno? Właśnie tak powstały perfumy unisex. A właściwie ich kategoria, bo te już wcześniej istniały. Ale sięgnijmy pamięcią kilka wieków wstecz.

 

Perfumy „apłciowe”

Początków perfum należy upatrywać w XIV wieku, kiedy to były towarem luksusowym i nikt ich nie klasyfikował, decydując czy są dla kobiet czy mężczyzn. Perfumy były wyznacznikiem statusu społecznego, ponieważ tylko najbogatsi mogli sobie na nie pozwolić.

Wśród wielu powstałych aromatów i mężczyźni, i kobiety znaleźli coś dla siebie, dopasowując je do swojego gustu. W XIX wieku pojawiło się pierwsze rozróżnienie na perfumy zarezerwowane dla danej płci, co miało niemałe znaczenie marketingowe – grupa odbiorców została ściśle określona. Zapachy zostały przypisane do płci na postawie społecznie przyjętych wyobrażeń – kobieta lubi delikatne zapachy, mężczyznom zarezerwowano mocniejszą woń.

Perfumy unisex

Aż 33% kobiet kupuje zapachy zarezerwowane dla mężczyzn. Ile procent kupuje zapachy z kategorii unisex, czyli dla każdego? Z pewnością wiele, co świadczy o popularności tego rodzaju perfum. Perfumy unisex pojawiły się jako odpowiedź światowych domów domów na sztuczny podział zapachów. W perfumach z tej kategorii najczęściej stosuje się cytrusowe, drzewne, paprociowe lub zielone/ziołowe zapachy, które cieszą się dużą popularnością.

 

Perfumy „bez płci” jako pierwszy wprowadził Yves Saint Laurent – w 1975 roku na rynku pojawiły się perfumy Eau Libre. Jednak to inna marka przeszła do historii jak twórca najbardziej popularnych perfum unisex. W 1994 roku pojawił się CK One, którego twórcą była marka Calvin Klein.

Nuty ananasa, mandarynki, gałki muszkatołowej oraz jaśminu to niektóre ze składników zapachu, które znalazły swoich stałych ulubieńców. O popularności CK One świadczy fakt, że perfumy doczekały się kolejnych wersji: Ck One Summer z kategorii unisex oraz Ck One Shock w wersji dla kobiet i mężczyzn.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Męskie perfumy
Atrakcyjny zapach to jeden z kluczowych przymiotów elegancki...
perfumy
Każda kobieta pragnie czuć się wyjątkowo, a każdy mężczyzna...
Wiosenne perfumy damskie
Jak chcemy czuć się wiosną? Przede wszystkim radośnie, zmysł...
perfumy damskie
Gdy kupujemy perfumy nie powinnyśmy kierować się wyłącznie t...
perfumy damskie
Zapachy perfum wybieramy głównie, kierując się indywidualnym...