Petersburg

Petersburg – Miasto Piotra Wielkiego

Opublikowano: 29 października 2019

Petersburg to niezwykłe miasto, które nikogo nie pozostawia obojętnym. Jest elegancki i trochę tajemniczy. Kiedyś miał symbolizować siłę władzy, dziś niczym magnes przyciąga koneserów kultury. Ma w sobie coś, co sprawia, że chce się tu wracać

Pitier czyli Petersburg

Najpierw nazywał się Sankt-Peter-Bourgh, potem Piotrogród, a jeszcze do niedawna Leningrad. Mieszkańcy mówią o nim swojsko Pitier. Petersburg powstał na osuszonych bagnach ponad 300 lat temu. Był to wtedy najnowocześniejszy projekt miasta na świecie. Piotr I zrealizował w ten sposób marzenia dynastii Romanowów o dostępie do Bałtyku i otwarciu nowoczesnego okna na świat.

Petersburg

Petersburg

Zabudowa na podmokłych gruntach ujścia Newy wymagała melioracji i kanałów. Postawiono prawie 400 mostów, w tym najpopularniejszy z nich – Most Pałacowy. Otwierają się one między 1.30 a 4 nad ranem, aby wielkie transportowce mogły przepłynąć między Zatoką Fińską a jeziorem Ładoga. Kulturalna stolica Rosji zachwyca bogactwem znakomitych zabytków architektury, malarstwa, rzeźby, przepychem carskich rezydencji kapiących od złota i innych imponujących śladów dawnej imperialnej wielkości.

Nad brzegami rzek i kanałów usytuowały się reprezentacyjne pałace, np. Zimowy czy księcia Mienszykowa, oraz place i parki. Budynki w większości powstały z marmuru i granitu, a zaprojektowali je włoscy i francuscy artyści. Wnętrza wielu pałaców wykończone są malachitem, nefrytem i porfirem. Najbardziej zdobiony jest Pałac Marmurowy. To tu spędził ostatnie 5 lat życia Stanisław August Poniatowski, aresztowany po III rozbiorze Polski przez carycę Katarzynę II, swoją byłą kochankę. W Pałacu Zimowym ma swoją siedzibę Ermitaż, czyli najsłynniejsze muzeum Rosji, a zarazem jedno z najstarszych i największych muzeów świata. Zgromadzono tu ponad 4 miliony eksponatów reprezentujących praktycznie wszystkie epoki – od czasów prehistorycznych do współczesnych, a pałac i jego wnętrze same w sobie są dziełem sztuki.

Duże wrażenie robią sobory: św. Izaaka Dalmatyńskiego, Smolny oraz Kazański, który jest kolosalnych rozmiarów świątynią wzorowaną na bazylice watykańskiej. Zaskakuje kolorystyką Cerkiew Zbawiciela na Krwi, którą car Aleksander III wzniósł w miejscu, gdzie Ignacy Hryniewiecki, polski rewolucjonista, zamordował jego ojca, cara Aleksandra II.

Bursztynowa Komnata

Nie lada atrakcją są też rezydencje wokół Petersburga. Carskie Sioło słynie m.in. z Bursztynowej Komnaty, wywiezionej przez Niemców w czasie wojny i do dziś nieodnalezionej. Po 23 latach pracy nad jej rekonstrukcją, wykonaną przez 40 najwyższej klasy artystów, którzy zużyli 5 ton bursztynu, możemy ponownie podziwiać komnatę w Wielkim Pałacu Katarzyny.

Bursztynowa Komnata

Bursztynowa Komnata

Prawdziwym brylantem epoki jest Peterhof – rosyjski Wersal, który znajduje się 30 km na zachód od Petersburga. Jest najbardziej imponujący spośród letnich rezydencji carskich. Zespół parków i pałaców rozciąga się na powierzchni 1000 ha. Tu znajduje się Wielka Kaskada i ogród z 173 fontannami ozdobionymi pozłacanymi figurami. Kiedy w czerwcu i lipcu trwają białe noce, Petersburg właściwie nie zasypia. Widno jest prawie całą dobę, ale to wciąż za mało na poznanie jego wszystkich atrakcji.

Tekst i zdjęcia: Zenon Żyburtowicz

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Technologia
Technologia zmienia branżę t...
József Váradi
O obchodach 20 lat działalności na rynku przelotów l...
Wakacje na Zanzibarze
Latem do wyboru mamy wiele kierunków wakacyjnych. Na...
Sezon turystyczny startuje lada moment! Planujesz we...
Perfect SPA Awards 2024
Zorganizowana w warszawskim hotelu Sheraton Grand Wa...