Radosław Różycki, Centrum Medyczne Orbita

Piękni i młodzi – czy można zatrzymać czas?

Opublikowano: 7 marca 2022

Każdy ma taki świat, jaki widzą jego oczy – myśl wypowiedziana przez Jose Saramago oddaje w pełni przemiany ostatnich lat. Świat pędzi, a my z nim.  Podróżujemy więcej i dalej. Chcemy doświadczać mocniej i głębiej. Żyjemy szybko, aktywnie i chcemy wyglądać jak najdłużej  jak najlepiej. Im jesteśmy starsi, trudniej nam zaakceptować, że nasze „opakowanie” czyli ciało nie „pasuje” do naszego młodego ducha. Przecież w „głowie” cały czas jesteśmy młodzi i piękni bez względu na metrykę. Wraz z wiekiem skraca się czas, w którym chcemy patrzeć w lustro. Niestety pandemia spowodowała, że częściej niż kiedykolwiek patrzyliśmy na swoją twarz. Praca on-line powodowała, że nieuchronnie mieliśmy okazję przyjrzeć się sami sobie. Nie wiem, jak wy drodzy czytelnicy, ale ja również zobaczyłem, że to, co kiedyś było jędrne i elastyczne, wygląda jakoś wiotko i  strasznie obco.

No cóż, musimy się liczyć, że z czasem pojawią się zmarszczki, przebarwienia skóry, różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe, kępki żółte, włókniaki, opadnięcie powiek. Jeżeli zmiany te dotyczą twarzy nie rzadko są powodem frustracji i przygnębienia. Na naszą ocenę drugiej osoby wpływają głównie oczy. Według badań, aż 40% naszej oceny jest skupione na oprawie oczu. Duże znaczenie ma również uśmiech i zęby. Nie moglibyśmy oddać praktycznie żadnych emocji, gdybyśmy nie mogli ocenić tych części twarzy. Dlatego dbanie o te rejony jest szczególnie istotne.

Małoinwazyjne techniki chirurgiczne stanowią jedną z najważniejszych rewolucji w chirurgii XX wieku. W wielu dyscyplinach operacyjnych pozwalają na zminimalizowanie urazów tkanek, dyskomfortu pooperacyjnego pacjenta, długości pobytu w szpitalu oraz rekonwalescencji, a co za tym idzie, absencji pacjenta w pracy.

Dzięki osiągnięciom medycyny i propagowaniu zdrowego stylu życia przebywanie na naszej pięknej planecie mocno się wydłużyło. Gdy oczy wyglądają świeżo i młodo, cała twarz i aura wokół niej jest zdrowa i pełna życia. Gdy oczy wyglądają na zmęczone i smutne, cała twarz wydaje się stara i niezdrowa. Oczy i ich głębia mówią wiele o człowieku, jego osobowości i emocjach. Niestety, oczy, a dokładniej mówiąc, powieki są tą częścią naszego ciała, na której najwcześniej odbija piętno upływający czas. Z biegiem lat cienka i delikatna skóra powiek traci swoją dawną elastyczność. Tworzące się wokół oczu zmarszczki, opadające powieki i worki pod oczami nie tylko dodają nam lat, ale także powodują, że nasza twarz wygląda na zmęczoną. Na szczęście okolica oczu stwarza duże możliwości uzyskania poprawy wyglądu, a zabiegi z zakresu medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej stanowią najbardziej skuteczny sposób, mający na celu poprawę zarówno wyglądu oczu, jak również samopoczucia. Również wiele problemów funkcjonalnych i kosmetycznych, związanych z patologiami aparatu ochronnego oka może być obecnie leczonych za pomocą procedur niechirurgicznych lub minimalnie inwazyjnych, umożliwiających uzyskanie efektów porównywalnych, jak w przypadku tradycyjnych procedur.

Potrzeba likwidowania następstw upływającego czasu jest naturalną cechą większości ludzi. Lekarze okuliści rozwijają chirurgiczne metody odmładzania powiek oraz nadawania brwiom i powiekom pożądanego kształtu i wysokości. Z kolei powszechne w medycynie estetycznej metody niechirurgiczne, tak zwane „zabiegi lunchowe”  a wśród nich leczenie toksyną botulinową, kwasem hialuronowym, osoczem bogatopłytkowym stwarzają możliwości małoinwazyjnej rewitalizacji okolic oczu, które często jako jedne z pierwszych ujawniają procesy starzenia. Zastosowanie wyżej wymienionych substancji na delikatne i szczególnie wrażliwe okolice oczu umożliwia szybkie przywrócenie młodego i estetycznego wyglądu. Co ważne działania niepożądane są rzadkie, a okres rekonwalescencji bardzo krótki. Pierwsze opisywane w literaturze zastosowanie toksyny w celach estetycznych ukazało się w 1992 r. Od tego czasu stała się ona standardowym zabiegiem w redukowaniu dynamicznych zmarszczek i tym samym niechirurgicznego odmładzania twarzy. Oprócz niwelowania zmarszczek, preparat ten, używany jest do nadawania okolicy oka pożądanego estetycznego kształtu i proporcji. Z kolei iniekcje z kwasu hialuronowego redukują głębokie zmarszczki czoła, „lwie” zmarszczki, fałdy nosowo-wargowe i inne.

Zanim pomyślimy o chirurgicznej rekonstrukcji powiek, warto rozważyć zabiegi z użyciem urządzeń wytwarzających plazmę. PLASMAGE to aktualnie najnowocześniejsze i najbardziej przyjazne urządzenie generujące strumień plazmy azotowej. Wytwarzana przez urządzenie plazma to zjonizowany gaz, który ze względu na specyficzne właściwości określany jest, obok gazu, cieczy i ciała stałego, czwartym stanem skupienia. Plasmage działa punktowo i bardzo precyzyjnie, nie uszkadzając otaczających tkanek. Bazując na efekcie sublimacji, w trakcie zabiegu odparowywany jest nadmiar tkanki – naskórka, dzięki czemu następuje obkurczenie i poprawa napięcia skóry. Niewątpliwym atutem Plasmage jest fakt, iż plazma nie oddziałuje na zdrowe tkanki, znajdujące się wokół obszaru poddanego zabiegowi, co warunkuje jego precyzję i bezpieczeństwo, a co za tym idzie możliwość stosowania nawet w najdelikatniejszych obszarach twarzy, takich jak okolice oczu. Aparat zapewnia bezpieczeństwo i dokładność w usuwaniu niewielkich zmian, położonych w trudno dostępnych miejscach, jak brzegi powiek czy wewnętrzna ich strona. Najczęściej wykorzystuje się tę metodę w redukowaniu nadmiaru wiotkiej skóry powiek górnych, kurzych łapek, zmarszczek palacza, usuwaniu włókniaków, gruczolaków, blizn potrądzikowych i kępek żółtych.

Zabieg usunięcia włókniaków za pomocą zabiegu „Plasmage”

Pacjent przed, tuż po zabiegu i 3 tygodnie po usunięciu „włókniaków” z powiek obu oczu.

Najskuteczniejszym zabiegiem, który pozwala na zredukowanie lub całkowite wyeliminowanie nieestetycznego nadmiaru skóry powieki górnej i dolnej jest BLEFAROPLASTYKA. – Zobacz Blefaroplastyka Warszawa

Doświadczony chirurg okulista lub chirurg plastyk potrafi doprowadzić do spektakularnego odmłodzenia okolicy oczu o kilka czy nawet kilkanaście lat, uzyskania łagodniejszego wyglądu twarzy poprzez likwidację opadającej powieki i smutnego wyglądu oczu, uwydatnienia konturu oka oraz poszerzenia pola widzenia. Pacjenci po zabiegu plastyki powiek zyskują pewność siebie, chętniej patrzą innym prosto w oczy, a przede wszystkim są wyleczeni z kompleksu upływającego czasu. Niestety, w tym przypadku trzeba się liczyć z dłuższym okresem rekonwalescencji, związanym z ryzykiem zasinienia i obrzęku, który występuje po zabiegu chirurgicznym.

Odpowiadając na pytanie, czy można zatrzymać czas, odpowiedź brzmi: częściowo tak, a przynajmniej możemy ograniczyć jego skutki. Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy na stronę www.centrummedyczneorbita.pl

dr n. med. Radosław Różycki, Centrum Medyczne Orbita

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
Soczewki kontaktowe
Wybór odpowiednich soczewek kontaktowych jest kluczowym aspe...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...
batonik białkowy
Jakość odżywiania jest gwarantem dobrego samopoczucia, mocne...