Piękniejący Brwinów

Opublikowano: 30 września 2016

Od kiedy zostałem burmistrzem, przeznaczamy rocznie na inwestycje ponad 20 mln zł, a był też rok, w którym ze względu na budowę kanalizacji wydaliśmy na ten cel połowę naszego ponad 90-milionowego budżetu – mówi Arkadiusz Kosiński, burmistrz gminy Brwinów

Co jest magnesem, który przyciąga do gminy Brwinów inwestorów i nowych mieszkańców?

Arkadiusz Kosiński

Arkadiusz Kosiński

Arkadiusz Kosiński – Największym atutem gminy Brwinów jest jej korzystne położenie – około 20 km od centrum Warszawy – oraz rozwinięta sieć drogowa i kolejowa. Przyciąga to zarówno inwestorów lokujących się na terenach w pobliżu węzła autostrady A2, jak i mieszkańców, którzy chwalą sobie bliskość stolicy ze względu na możliwości znalezienia dobrze płatnej pracy i bogatą ofertę edukacyjną.

Wiele osób podkreśla, że po dniu spędzonym w stolicy z przyjemnością wraca do ciszy i zieleni Brwinowa oraz okolicznych miejscowości, które w dużej mierze utraciły już charakter wsi, a stały się podmiejskimi osiedlami.

W jaki sposób podnoszą państwo jakość życia brwinowian i jakie jego aspekty są najbliższe panu jako włodarzowi?

Arkadiusz Kosiński – Od kiedy zostałem burmistrzem, przeznaczamy rocznie na inwestycje ponad 20 mln zł, a był też rok, w którym ze względu na budowę kanalizacji wydaliśmy na ten cel połowę naszego ponad 90-milionowego budżetu. Priorytetem są drogi oraz budowa nowych placówek oświatowych. W ciągu dwóch ostatnich lat oddaliśmy do użytku przedszkole w Brwinowie i gimnazjum w Otrębusach.

Trwa budowa nowoczesnej, pasywnej hali sportowej w Brwinowie, a planowane są kolejne obiekty kubaturowe: przedszkole w Otrębusach, zespół szkół w Parzniewie i inne. Wracając do dróg, gmina Brwinów posiada ich ponad 250 km dróg, więc poprawa ich stanu rozłożona jest na lata. Współpracujemy też z powiatem i Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich, przekazując dotacje i nieruchomości pod drogi oraz wykonując na swój koszt dokumentację, a często przejmując na siebie budowę chodników i ciągów pieszo-rowerowych – obecnie realizujemy i projektujemy przebudowy kolejnych głównych ulic i skrzyżowań.

Ważną sprawą jest też dla mnie rozwijanie transportu publicznego. Gmina Brwinów jest bardzo rozległa, więc zbudowanie sieci połączeń autobusowych, które umożliwią mieszkańcom najodleglejszych sołectw dotarcie do Brwinowa i do przystanków kolejowych, a dzieciom dojazd do szkoły, to istotny element moich działań.

Jakie wyzwania stoją przed panem w najbliższych miesiącach i od czego uzależnione jest ich powodzenie?

Arkadiusz Kosiński – Moją największą troską jest nakładanie na gminy kolejnych zadań, za którymi nie idą odpowiednie środki finansowe. Obowiązek zapewnienia miejsca w przedszkolach dla dzieci od trzeciego roku życia oraz najnowsze zmiany w systemie oświaty to spore wyzwania, a zapowiadane zwiększenie kwoty wolnej od podatku też nie pozostanie bez wpływu na dochody gminy i plany inwestycyjne. Gmina Brwinów mierzy się z podobnymi wyzwaniami jak samorządy w całej Polsce, więc mam nadzieję, że zostaną w tych kwestiach wypracowane dobre rozwiązania systemowe.

Rozmawiała Justyna Franczuk

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Stare Babice
Gmina Stare Babice znajduje się w województwie mazow...
Mając na uwadze, że gmina Stopnica ma charakter roln...
Jan Marian Grzegorczyn
W perspektywie najbliższych lat kluczowa jest budowa...
Gorlice
Atrakcyjne, w pełni uzbrojone działki inwestycyjne c...
Kontener sanitarny
Kontener sanitarny to rozwiązanie, dzięki któremu szybko i n...
Nowe artykuły
Ślub to wyjątkowy moment w życiu każdej pary, a fryzura pann...
Firma Astara Western Europe, wyłączny importer samoc...
Technologia płatności Smartwatch Near Field Communication (N...