Pielęgnacja skóry pod maseczkami

Pielęgnacja skóry pod maseczkami ochronnymi

Opublikowano: 19 grudnia 2020

Ze względu na brak dostępu powietrza i mniejszą ilość tlenu skóra pod maską ochronną bardzo cierpi. Nawet niedługi czas powoduje zwiększenie pary wodnej, wilgoci i potu na twarzy, co powoduje gromadzenie się flory bakteryjnej i grzybiczej. Te czynniki wpływają na zaostrzenie choroby trądzikowej, wysuszenie skóry, a nawet mogą spowodować alergie. Szczególnie powinny dbać o swoją cerę osoby z wrażliwą skórą, cierpiące na różne schorzenia dermatologiczne.

Wybierając maski ochronne, które stały się już elementem naszej garderoby, trzeba zwrócić szczególną uwagę na materiał, z jakiego jest uszyta. Najlepsze są maseczki z naturalnego surowca, czyli z bawełny, najlepiej organicznej, bez zbędnych nadruków i kolorów. Ważna jest też dbałość o higienę maski, jej częste pranie, zmiana maski jednorazowego użytku lub filtra. Jeżeli chcemy zadbać o kondycję skóry, należy zmieniać maseczki zmieniać jak najczęściej. Kluczowe słowa w pielęgnacji skóry to: lekkość, delikatność i nawodnienie.

Zacznijmy od nawodnienia twarzy w okolicy zakrytej maską, szczególnie na nosie i brodzie, gdzie znajduje się duża liczba gruczołów łojowych. W tym okresie jeszcze ważniejsze jest poświęcenie dużej uwagi codziennemu oczyszczaniu delikatnymi, ale skutecznymi produktami, takimi jak pianki i łagodne żele, emulsje do mycia twarzy, zabezpieczające powierzchnię skóry. Najlepszą opcją dla skóry jest odpowiednio dobrana pielęgnacja na dzień i osobna na noc. W dzień skóra narażona jest na negatywny wpływ czynników środowiskowych i noszenie maseczki. W nocy natomiast najszybciej się regeneruje i potrzebuje innych składników niż te, których używamy w ciągu dnia – mówi Karolina Ciurapińska, menedżer L’ERBOLARIO Poland – włoskiej firmy rodzinnej z ponad 40-letnią tradycją w tworzeniu kosmetyków z naturalnych składników Jej motto to „Piękno dobrane dla każdego”.

– Rano ważne jest nawodnienie i lekkość formuły. Należy wybierać preparaty delikatne, które nie powodują nadmiernego wydzielania sebum pod maską. Najlepsze są kosmetyki naturalne, bez zbędnych składników. Przed nałożeniem ich należy usunąć sebum, toksyny i zanieczyszczenia, wydzielane w nocy przez skórę. Można zastosować delikatną kostkę myjącą „bez mydła” dla skóry suchej lub mydło „bez mydła” z łopianem dla skóry, która ma tendencje do przetłuszczania. Po każdym myciu i oczyszczaniu warto użyć hydrolatu roślinnego lub toniku z kwasem hialuronowym, aby usunąć resztkę zanieczyszczeń i przygotować skórę do kolejnych kroków pielęgnacji – mówi Ciurapińska.

W ciągu dnia należy poświęcić więcej uwagi na higienę skóry, częstsze oczyszczanie twarzy. Po zdjęciu maseczki można twarz przemyć tonikiem lub płynem miceralnym i zastosować krem nawilżający na dzień. Warto też zrezygnować z makijażu albo go ograniczyć. Podkłady mogą zatykać pory, co utrudnia skórze prawidłowe oddychanie. Lepiej stosować pudry sypkie lub podkłady w pudrze, które nie obciążają skóry. Ciężkie podkłady warto zastąpić lekkim kremem BB i CC. Pod maseczką makijaż ma tendencje do „topienia się” i zapychania porów, co może prowadzić do zaczerwienienia, podrażnienia i wysuszenia skóry.

– W prawidłowym oczyszczaniu należy zwrócić szczególną uwagę na peeling, który należy stosować co najmniej raz w tygodniu , aby usunąć martwe komórki naskórka – dodaje Karolina Ciurapińska. Regularne złuszczanie doskonale oczyszcza i rozjaśnia skórę, która lepiej wchłania składniki aktywne kremów. Warto wypróbować oczyszczająco-peelingującą maskę do twarzy I Colori dell’ Orto, a jeżeli skóra ma skłonności do pojawiania się zaskórników, uzupełnić pielęgnację o oczyszczającą maskę z glinką i propolisem. Krem na dzień i na noc powinien zapewniać odpowiednie nawilżenie, ochronę i odżywienie. Wybierając pielęgnację nocną, należy skupić się na regeneracji i działaniu naprawczym oraz na wieloskładnikowych formułach preparatów. Można również sięgnąć po produkty działające przeciwzmarszczkowo i liftingująco. Na dzień należy skupić się na nawodnieniu skóry lekkimi preparatami.

Zawsze trzeba pamiętać, że kosmetyki muszą być dobrane do indywidualnych potrzeb skóry. Zima i okres noszenia maseczek ochronnych to czas, kiedy nasza skóra potrzebuje specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, nawilżenia i codziennej troski.

Udostępnij ten post:



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Zmarszczki
Zmarszczka to zagłębienie w skórze, powstające pod w...
radiofrekwencja mikroigłowa
Nazywana nieoperacyjnym liftingiem, polecana jako zabieg, kt...
Agata Farfan-Trojanowska
Na czym polega dobowy cykl regeneracji skóry twarzy:...
bronzer do twarzy
Jeśli chcesz nadać swojej twarzy ekstra blasku i wymodelować...
Kosmetyki dla mężczyzn
Skład kosmetyków do ciała dla mężczyzn jest specjalnie dobie...