PIT 36

PIT-36 czy PIT-37? Poznaj najważniejsze różnice

Opublikowano: 1 kwietnia 2021

PIT 36 i PIT 37 to dwie najczęściej składane deklaracje podatkowe w Polsce. Różnice między nimi są dość istotne, jednak podatnicy mają nierzadko problem, który formularz wybrać. Sprawdź, jaki druk PIT powinieneś wypełnić w tym roku i w jaki sposób możesz skorzystać z preferencyjnych form rozliczenia.

Termin rozliczenia PIT za 2020 rok zbliża się wielkimi krokami. Jeszcze tylko do 30 kwietnia podatnicy mogą składać swoje deklaracje. Na szczęście już od kilku lat możemy wysłać PIT przez internet. To najprostszy, a zarazem najszybszy sposób rozliczenia się z fiskusem. Zanim jednak przystąpisz do wypełniania zeznania, dowiedz się, który formularz wybrać.

Pracujesz na etacie? Złóż PIT-37

Druk PIT-37 jest przeznaczony dla osób pracujących na podstawie umowy o pracę, zlecenia oraz umowy o dzieło. Formularz ten wypełniają także emeryci, renciści oraz uczniowie i studenci pobierający stypendium (jeżeli jego wartość przekracza 3 800 zł rocznie). Widać więc, że PIT-37 jest najbardziej typową deklaracją i z reguły to po nią sięga przeważająca część podatników.

! PIT-37 wypełniają osoby, które uzyskują przychody rozliczane za pośrednictwem płatnika. Płatnikiem może być zleceniodawca, zakład pracy lub uczelnia wypłacająca stypendium naukowe !

Kiedy PIT-36?

Zdarza się, że podatnik pracuje na etacie, a dodatkowo uzyskuje przychody na przykład z prywatnego najmu mieszkania. W takiej sytuacji powinien złożyć PIT-36. Dlaczego? Jest to bowiem formularz adresowany do osób, które od całości lub choćby części przychodów samodzielnie pobierały i odprowadzały zaliczki na podatek. Z reguły PIT-36 wypełniają również przedsiębiorcy, którzy wybrali formę opodatkowania według skali (18% lub 32%).

Dla kogo preferencyjne warunki rozliczenia?

PIT-36 oraz PIT-37 dotyczy wyłącznie przychodów opodatkowanych na zasadach ogólnych (według skali). Jednocześnie oba formularze pozwalają na skorzystanie z preferencyjnych warunków rozliczenia (przeznaczonych dla małżonków, składających wspólne zeznanie podatkowe oraz osób samotnie wychowujących dzieci). Jeżeli spełniamy określone kryteria i możemy skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia, nie musimy składać odrębnej deklaracji. Wystarczy, że na druku PIT-36 lub PIT-37 zaznaczymy odpowiednie pole.

Jak rozliczyć PIT-36 i PIT-37?

Najszybszym sposobem na rozliczenie się z fiskusem, jest złożenie PIT online. Jedyne, czego będziesz potrzebował to komputer z dostępem do internetu i dokumenty niezbędne do wypełnienia zeznania. Pobierz program na dysk komputera lub zarejestruj się w wybranym serwisie podatkowym. Potem wystarczy już tylko postępować zgodnie z instrukcjami widocznymi na ekranie. Większość aplikacji umożliwiających złożenie PIT online posiada wbudowany kreator, który krok po kroku przeprowadzi cię przez poszczególne etapy wypełniania deklaracji.

Na koniec sprawdź poprawność wprowadzonych danych i autoryzuj swój PIT. W tym celu musisz podać kwotę przychodu z zeznania podatkowego PIT 2020 (za 2019 rok). Skąd będziesz wiedział, że twoja deklaracja bezpiecznie dotarła do urzędu skarbowego? Po wstępnej weryfikacji formalnej otrzymasz na swój adres mailowy UPO (Urzędowe Poświadczenie Odbioru). Jest to także dokument, który potwierdza, że złożyłeś PIT w odpowiednim terminie, dlatego najlepiej wydrukuj UPO i schowaj razem z formularzami z ubiegłych lat.

Źródło: Portal Podatkowy Podatnik.Info 


PIT 2023 – pamiętaj o rozliczeniu podatku w terminie

Tagi: , , ,

Udostępnij ten post:Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Powiązane treści
Umowa B2B
Podczas szukania pracy można natknąć się na ogłoszenia, k...
TikTok
Jak podaje amerykańska telewizja Fox News, przedstaw...
Apostille w Polsce
Jeśli potrzebujesz uzyskania apostille w Polsce...
odszkodowanie po wojnie
Wojny to jedne z najtragiczniejszych wydarzeń, jakie mogą si...
Umowa kupna sprzedaży samochodu
Zakup samochodu to czynność, której należy poświęcić mnóstwo...